اپل در آستانه حمله به بازار هوش مصنوعی، استارتاپ «داروین» را تصاحب کرد

جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
لیست دستورات Siri
اپل با تصاحب یک استارتاپ فعال در حوزه‌ی هوش مصنوعی می‌خواهد شتاب بیشتری به تحقق اهداف خود بدهد.
تبلیغات

اپل در ابتدای سال ۲۰۲۴ شرکت کانادایی DarwinAI را خریداری کرد تا تیم هوش مصنوعی خود را گسترش دهد. داروین مدلی از هوش مصنوعی برای ارزیابی قطعات در طول فرآیند تولید ایجاد کرده است و همچنین تمرکز خاصی روی ایجاد سیستم‌های هوش مصنوعی کوچک‌تر و کارآمدتر دارد.

به گزارش بلومبرگ، وب‌سایت و حساب‌های رسمی داروین در شبکه‌های اجتماعی پس از خرید اپل غیرفعال شده‌اند. الکساندر وانگ، پژوهشگر هوش مصنوعی که به راه‌اندازی داروین کمک کرده بود، اکنون مدیری در گروه هوش مصنوعی اپل است.

کوپرتینویی‌ها طبق معمول خریدهای قبلی خود، این‌بار نیز در مورد تصاحب داروین اینگونه اظهار نظر کردند: «اپل گاهی اوقات شرکت‌های فناوری کوچک‌تر را خریداری می‌کند، اما اهداف یا برنامه‌های خود را فاش نمی‌کند.»

خالق آیفون و مک بوک می‌کوشد که در رقابت داغ فعالیت‌های مرتبط با هوش مصنوعی، خودش را به رقبایی نظیر مایکروسافت، گوگل، متا و شرکت‌های دیگر برساند تا ویژگی‌های جدیدی را برای سیستم‌های عامل iOS 18 و macOS 15 ایجاد کند.

اپل برای رقابت با ابزارهایی مانند بینگ، کوپایلت، جمنای، چت‌بات ChatGPT یا Galaxy AI سامسونگ باید هوش مصنوعی مولد را در محصولات خود وارد کند. اپل در حال آزمایش مدل‌های زبانی بزرگ است و به‌زودی ویژگی‌های هوش مصنوعی را به اپلیکیشن‌هایی مانند اپل موزیک، اپل مسیجز و سیری اضافه خواهد کرد.

غول فناوری کوپرتینو می‌خواهد ویژگی‌های هوش مصنوعی را با هدف حفظ حریم خصوصی، به‌صورت محلی روی دستگاه‌ها اجرا کند و فناوری شرکت داروین برای ایجاد سیستم‌های هوش مصنوعی کوچک‌تر ممکن است برای پیش‌برد این هدف مفید باشد.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، قول داده است که شرکتش در سال ۲۰۲۴ کارهای خیره‌کننده‌ای در زمینه‌ی هوش مصنوعی مولد انجام دهد و می‌گوید: «ما معتقدیم که این ابزارها فرصت‌های تحول‌آفرینی را برای کاربرانمان ایجاد خواهند کرد.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات