خالق ChatGPT در آستانه ورشکستگی است

سه‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
چهره نگران سم آلتمن / Sam Altman مدیرعامل OpenAI
گزارشی تکان‌دهنده اعلام می‌کند OpenAI، شرکت خالق ChatGPT، در آستانه‌ی ورشکستگی است.
تبلیغات

هوش مصنوعی داغ‌ترین ترند صنعت فناوری در سال ۲۰۲۳ بوده است و شرکت‌های بزرگ همچنان سرمایه‌گذاری سنگینی روی این حوزه انجام می‌دهند. وقتی حرف از هوش مصنوعی به میان می‌آید، ChatGPT و Bing Chat اولین سرویس‌هایی هستند که به ذهنمان می‌رسند. هردو این چت‌بات‌ها از مدل زبانی شرکت OpenAI استفاده می‌کنند.

OpenAI به محبوبیت قابل‌توجهی رسیده و سرمایه‌گذاری زیادی از سوی مایکروسافت دریافت کرده، با این‌حال ChatGPT اخیرا نتوانسته به اندازه‌ی ماه‌های قبل جلب‌توجه کند. درحالی‌که برخی آمارها از افت کاربران ChatGPT خبر می‌دهد، کاربران می‌گویند دقت این چت‌بات پایین آمده است.

آن‌طور که به‌نظر می‌رسد، OpenAI از لحاظ مالی در شرایط خوبی به سر نمی‌برد. نشریه‌ی فرست‌پست در گزارشی اختصاصی می‌گوید OpenAI در آستانه‌ی ورشکستگی است.

مدیریت چت‌بات‌های هوش مصنوعی کار ساده‌ای نیست، خصوصاً از این لحاظ که چت‌بات‌ها هزینه‌ی زیادی روی دست شرکت‌ها می‌گذارند. پیش‌تر اعلام شده بود که OpenAI روزانه تقریباً ۷۰۰٬۰۰۰ دلار برای ChatGPT هزینه می‌کند. به بیانی بهتر، هر سؤالی که از ChatGPT می‌پرسید تقریباً ۳۶ سنت هزینه روی دست OpenAI می‌گذارد. OpenAI به‌منظور سرپانگه‌داشتن ChatGPT صدها هزار دلار برای خرید گرافیک انویدیا هزینه کرده است.

هزینه‌های سنگین چت جی پی تی فشار زیادی به OpenAI وارد کرده و احتمالاً این شرکت در آینده‌ای نزدیک به مشکل می‌خورد. OpenAI با راه‌اندازی سرویس اشتراکی تلاش کرده از کاربرانش درآمدزایی کند، اما ظاهراً درآمد زیادی از این راه نداشته است. مایکروسافت با چند سرمایه‌گذار دیگر، نقش پررنگی در تأمین هزینه‌های OpenAI دارد.

OpenAI افزون‌بر مشکلات مالی، با مسئله‌ی کاهش تعداد کاربران دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. در بین ماه‌های ژوئن تا جولای (اواسط خرداد تا اواسط تیر) تعداد کاربران ۱۲ درصد کاهش یافته که معادل ازدست‌رفتن حدوداً ۲۰۰٬۰۰۰ کاربر است. این آمار صرفاً شامل کسانی است که از وب‌سایت ChatGPT بازدید کرده‌اند. ChatGPT ازطریق API در داخل سرویس‌های دیگر نیز ارائه می‌شود.

OpenAI به‌صورت فعالانه تلاش می‌کند راه‌های درآمدی بیشتری برای خود ایجاد کند. این شرکت امید دارد که در سال جاری میلادی ۲۰۰ میلیون دلار درآمد به جیب بزند و درآمدش در سال ۲۰۲۴ به یک میلیارد دلار برسد. از زمان تولد ChatGPT، شرکت OpenAI حدوداً ۵۴۰ میلیون دلار ضرر کرده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات