آرزوی کودکی ساتیا نادلا، یعنی ترجمه اشعار مولانا، با کمک هوش مصنوعی محقق شده است

شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
ساتیا نادلا
ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، صحبت‌های جالبی درباره‌ی هوش مصنوعی مولد و مشارکت مایکروسافت با OpenAI کرده است.
تبلیغات

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، در گفت‌وگو با استیو لوی از Wired توضیحات بیشتری درباره‌ی سرمایه‌گذاری سنگین شرکتش در حوزه‌ی هوش مصنوعی مولد و استفاده از آن در محصولات و خدمات مختلف ارائه داد.

لوی مصاحبه‌ی خود را با طرح سؤالی از مدیرعامل مایکروسافت آغاز کرد تا تصمیم مایکروسافت را برای سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی مولد درک کند. نادلا اشاره می‌کند اکثر مردم با ارتقای مدل GPT 2.5 به GPT 3 متوجه قدرت این مدل شاهکار شدند و پس‌از‌آن ظرفیت هوش مصنوعی برای انجام کارهای مختلف آشکارتر شد.

این واقعیت که برای آموزش کدنویسی به مدل GPT کار زیادی اضافه‌ای انجام نشده؛ ولی نتایج به‌دست‌آمده واقعاً چشمگیر بودند، نادلا را متقاعد کرد که هوش مصنوعی واقعاً باعث ایجاد تحول خواهد شد.

نادلا در بخشی از مصاحبه‌‌اش می‌گوید که مدل GPT 3 به او کمک کرده است تا یکی به یکی از رؤیاهای کودکی خود دست یابد. زمانی‌که او در حیدرآباد هند زندگی می‌کرد، همیشه می‌خواست شعر فارسی را بخواند و اکنون با کمک هوش مصنوعی موفق شده است تا آثار شاعر برجسته‌ی فارسی یعنی مولانا را به اردو و سپس انگلیسی ترجمه کند.

همچنین، مدیرعامل مایکروسافت اعلام کرد که شرکت متبوعش سرمایه‌گذاری روی هوش مصنوعی را از مدتی قبل آغاز کرده و از این فناوری در محصولات مختلف ازجمله بینگ جدید و سرویس Azure بهره گرفته است.

او می‌گوید پس از اینکه متوجه شد هدف OpenAI با مایکروسافت یکسان است، تصمیم گرفت با این استارتاپ هوش مصنوعی همکاری کند. این دو شرکت با ترکیب منابع و تخصص خود، راهکاری آسان‌تر برای دستیابی به اهداف خود پیدا کرده‌اند.

مدل هوش مصنوعی GPT-4 روی مغز

لوی از نادلا پرسید «آیا مایکروسافت ابتدا قصد داشت OpenAI را بخرد یا خیر؟»؛ اما مدیرعامل غول فناوری ردموند پاسخ داد که OpenAI نهادی غیرانتفاعی است.

نادلا همچنین اشاره کرد OpenAI موفق شده است راهکاری پیچیده ارائه دهد تا هر دو شرکت ورودی سودآوری داشته باشند که به آن‌ها اجازه می‌دهد سرمایه‌گذاری اولیه‌ی خود را بازیابی کنند.

آرزوی کودکی ساتیا نادلا ترجمه و خواندن شعر فارسی به‌خصوص اشعار مولانا بوده که اکنون با هوش مصنوعی محقق شده است.

مدیرعامل مایکروسافت اشاره کرد هنگامی‌که هر دو شرکت به سقف تغیین‌شده‌ از مدنظرشان دست یابند، شاید شاهد قطع ارتباط آن‌ها باشیم؛ البته هدف اصلی OpenAI و مایکروسافت دستیابی به هوش عمومی مصنوعی (AGI) است.

نادلا درباره‌ی نگرانی‌های سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، از دستیابی به هوش عمومی مصنوعی گفت که نگرانی وی بیشتر به‌ دسترسی عموم مردم به قابلیت‌های این فناوری ارتباط دارد.

لوی همچنین به عجله‌ی مایکروسافت برای ارائه‌ی بینگ جدید به مردم اشاره کرد که باعث نگرانی‌های زیاد جامعه‌ی کاربران شد؛ زیرا چت‌بات این شرکت در چندین مورد پاسخ‌های اشتباه و عجیب یا بی‌ربط ارائه داد.

به‌نوشته‌ی ویندوز سنترال، مایکروسافت اعتقاد دارد فناوری در حال بهتر‌شدن است و نوآوری‌هایی وجود دارد که به‌ اصلاح پاسخ‌های عجیب و بی‌ربط چت‌بات این شرکت کمک می‌کند. علاوه‌براین، ابزار هوش مصنوعی مایکروسافت چند شخصیت مختلف دارد تا بهترین پاسخ‌ها را به کاربران ارائه دهد.

نادلا افزود مایکروسافت در حال انجام اقدامات دقیقی است تا مطمئن شود که ایمنی هنگام ایجاد و کنترل فناوری رعایت می‌شود. وی در پایان مصاحبه‌‌اش درباره‌ی تأثیرات استفاده از هوش مصنوعی و اینکه این فناوری می‌تواند زندگی انسان را نابود کند یا خیر، پاسخ داد که اگر چیزی خارج از کنترل باشد، درواقع نوعی تهدید به‌حساب می‌آید.

نادلا می‌گوید اقدامات دقیقی برای اعمال کنترل بر شبکه‌ی برق و انرژی هسته‌ای انجام شده است؛ بنابراین، می‌توان از این تلاش‌ها برای مدیریت بهتر هوش مصنوعی بهره گرفت و البته با فناوری‌های قدرتمند مقابله کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات