به‌روزرسانی بایوس برای حل اشکال فرکانس بوست پردازنده‌های نسل سوم رایزن افشا شد

هنوز چند روز تا زمان انتشار نسخه‌ی جدید بایوس برای حل مشکلات فرکانس بوست سری رایزن 3000 باقی مانده، اما نسخه‌ی آزمایشی این فرم‌ور عملکرد کاملا موفقی نداشته‌ است.

همان‌گونه که پیش‌تر در مطلب ناکامی پردازنده‌های سری 3000 رایزن در دستیابی به فرکانس بوست تعریف‌شده در زومیت خوانده‌ بودید، AMD با رصد‌کردن بازخورد جامعه‌ی کاربران درباره‌ی محصولات جدید این شرکت و شناسایی مشکل، اقدام به آماده‌کردن به‌روز‌رسانی بایوس برای افزایش فرکانس بوست نمود. حال به‌نظر می‌رسد، راه‌حل AMD برای حل مشکل موجود در فرکانس بوست سری رایزن 3000 در فضای اینترنتی فاش شده‌ است و دارندگان پردازنده‌های جدید AMD ‌می‌توانند با  اعمال آن، نتیجه را روی عملکرد سری رایزن 3000 نظاره‌گر باشند.

این فرم‌ور جدید در بخش انجمن‌های سایت چینی حوزه‌ی فناوری، Chiphell، جهت دانلود در دسترس است. کاربران می‌توانند شخصا این به‌روز‌رسانی را دانلود و نصب نمایند، اما توصیه می‌شود تا زمان انتشار فرم‌ور به‌صورت رسمی توسط AMD، از نصب آن نسخه خودداری شود. شرکت، زمان انتشار نسخه‌ی رسمی بایوس را ۱۱ سپتامبر اعلام کرده‌ است. خبر خوب اینکه، افرادی در سایت تخصصی حوزه‌ی سخت‌افزار، Tom’s Hardware، این به‌روز‌رسانی برای بایوس را روی پردازنده‌های رایزن 9 3900X و رایزن 7 3700X دانلود و آزمایش کردند. این آزمایش به‌جهت راستی‌آزمایی حل مشکل فرکانس بوست، روی پردازنده‌های اشاره‌شده صورت پذیرفت.

AMD پیش‌تر تصدیق کرده‌ بود، تنها یک هسته در هر پردازنده قادر خواهد‌ بود به فرکانس بوست تبلیغ‌شده دست یابد. اما پس از اینکه کاشف به‌عمل آمد در بسیاری از پردازنده‌های سری رایزن 3000 هیچ‌یک از هسته‌ها به فرکانس یاد‌شده دست نمی‌یابند، انتقادات فراوانی متوجه این شرکت شد.

ryzen

عدم دستیابی بسیاری از کاربران پردازنده‌های سری رایزن 3000 به سرعت بوست، باعث شد تا انتشار خبر چنین مشکلی برای این افراد چندان هم تعجب‌آور نباشد. از این رو AMD مجبور شد در بیانیه‌ای اعلام کند، با شناسایی مشکل پیش‌آمده در فرم‌ور در حال آماده‌سازی به‌روز‌رسانی برای افزایش فرکانس بوست به‌میزان فرکانس تبلیغ شده‌ است.

سؤال این است‌که فرم‌ور جدید در آزمایش‌های وب‌سایت Tom’s Hardware عملکرد موفقی داشته یا خیر؟ این منبع از نسخه‌ی آزمایشی به‌روز‌رسانی بایوس مادربرد MSI  استفاده می‌کرد که در سایت Chiphell ارائه‌ شده است. شایان‌ذکر است این نسخه از بایوس، به‌روز‌رسانی رسمی نبوده و هنگامی‌که AMD و سازندگان مادربرد به‌صورت رسمی فرم‌ور جدیدی را منتشر کنند، ممکن است کاملا با نسخه‌ی فاش‌شده متفاوت باشد.

وب‌سایت Tom’s Hardware در ابتدا با استفاده از پردازنده‌ی رایزن 7 3700X، فرم‌ور جدید را آزمایش کرد. هنگام انجام تست پیش از اعمال به‌روز‌رسانی، سرعت پردازنده‌ی مذکور تنها تا فرکانس ۴.۳۷۵ گیگاهرتز افزایش یافت که مقدار کمی پایین‌تر از سرعت بوست تبلیغ‌شده‌ی ۴.۴ گیگاهرتزی است؛ اما پس از نصب فرم‌ور جدید، پردازنده‌ی رایزن 7 3700X به‌آسانی و با اطمینان بالا به فرکانس بوست ۴.۴ گیگاهرتزی دست یافت.

به دلیل اینکه پردازنده‌ی رایزن 9 3900X در برخی تست‌ها بهبودهایی به‌خود دیده‌ بود، نتایج آزمایش‌ها در این تراشه کاملا واضح و مستدل نبود. این تراشه در حالی که از فرم‌ور قدیمی استفاده می‌کرد، به بیشینه فرکانس ۴.۵۷۵ گیگاهرتز دست یافت که تنها اندکی کمتر از فرکانس تبلیغ‌شده‌ی ۴.۶ گیگاهرتز است. این در‌حالی است که برخی از کاربران، اختلافات بسیار بیشتری را بین فرکانس بوست خود و فرکانس ادعایی AMD گزارش کرده‌ بودند و چنین وضعیتی برای پردازنده‌ی رایزن 7 3700X نیز وجود داشت. در طول انجام آزمایش با فرم‌ور جدید، فرکانس پردازشی رایزن 9 3900X ابتدا افزایش یافته و به ۴.۶۲۵ گیگاهرتز رسید، سپس با اندکی کاهش در فرکانسِ ۴.۶ گیگاهرتز ثابت ماند؛ اما در پی چند آزمایش دیگر حتی تا ۴.۵۵ گیگاهرتز نیز کاهش یافت. هنگام انجام تست سرعت Cinebench نیز، این پردازنده تنها به بیشینه فرکانس ۴.۴۲۵ گیگاهرتز دست یافت.

amd ryzen

نتایج به‌دست‌آمده برای دارندگان پردازنده‌ی رایزن 9 3900X که امیدوار بودند فرم‌ور جدید AMD بهبود چشم‌گیری در عملکرد پردازنده‌هایشان ایجاد کند، نا‌امیدکننده بود. لازم به یادآوری است، این نتایج با استفاده از نسخه‌ی اولیه و غیررسمی فرم‌ور AMD به‌دست آمده‌ است. خوشبختانه AMD ادعا دارد نسخه‌ی رسمی به‌روز‌رسانی بایوس، به‌صورت قابل‌قبولی مشکلات مربوط‌به پایین بودن فرکانس بوست را حل خواهد‌ کرد. نظر شما چیست؟ آیا نسخه‌ی رسمی به‌روز‌رسانی بایوس، مشکلات مربوط‌به پایین بودن فرکانس بوست را حل خواهد کرد؟

منبع techradar

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید