موزه کارت گرافیک مایکروسافت، ۳۵ سال توسعه GPU را به‌نمایش می‌گذارد

مایکروسافت، انواع کارت‌های گرافیکی را که طی ۳۵ سال گذشته توسط شرکت مورد استفاده قرار گرفته است، در یکی از راهروها به‌نمایش گذاشت.  

معمولا سخت‌‌افزارهای قدیمی که دیگر قابل استفاده نیستند، یا در جعبه‌‌ای انبار می‌شوند یا سر از زباله‌ها در می‌آورند و برای همیشه فراموش شده و از دست می‌روند. 

تیم Direct3D مایکروسافت در اقدامی جالب، تمام کارت‌های گرافیکی ۳۵ سال گذشته‌ را به دیوار یکی از راهروهای شرکت نصب کردند و در اصل موزه‌ای متفاوت و جالب از کارت‌‌های گرافیکی ایجاد کردند.

کارت گرافیک مایکروسافت

شاون هارگ‌ریوز از اعضای این تیم مایکروسافت در پست وبلاگی اعلام کرد:

«ممکن است شما نیز کارت‌های گرافیکی بسیاری در طی سال‌های کاری خود تعویض کرده باشید، همان‌طور که در طول زمان، ما نیز چنین شرایطی داشتیم. شما با کارت‌های گرافیکی قدیمی چه کار می‌کنید؟ یک راهکار آن است که آن‌ها را در جعبه‌ای در انبار دفتر یکی از آشنایان خود نگه‌داری کنید. ما نیز ابتدا همین روال را در پیش گرفته بودیم تا اینکه راهکار بهتری پیدا کردیم و تصمیم گرفتیم یکی از راهروهای شرکت را به موزه‌ی تاریخی GPU تبدیل کنیم.»

براساس اعلام شاون هارگ‌ریوز، ۴۰۲ کارت گرافیکی مختلف روی دیوار راهروی شرکت مایکروسافت به‌نمایش گذاشته شده است و تصویری از ۳۵ سال توسعه‌ی سخت‌افزاری را به‌نمایش می‌گذارد. در این مجموعه‌، شاهد روند تغییرات موفق شرکت، پیشرفت‌ها و توسعه‌های تأثیرگذار و همچنین بسیاری از کارت‌های گرافیکی گمنام خواهید بود. 

با نگاهی به دیوار تاریخی GPU مایکروسافت، در بین تمام کارت‌های گرافیکی، یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها یعنی IBM 1501486 XM که کارت گرافیکی رنگی ۸ بیتی ISA است؛ در سال ۱۹۸۳ توسعه یافت و بر دیوار موزه قابل رویت است. کارت گرافیک IBM پیش از زمان سیمپسون‌ها و دو سال بعد از روی پرده رفتن فیلم بازگشت به آینده (Back to the Future)  توسعه یافته است.

کارت گرافیک مایکروسافت

در سال ۱۹۹۶ میلادی قبل از آنکه انویدیا، 3dfx را تصاحب کند، کارت گرافیک وودو معرفی شد که در بین کارت‌های گرافیکی موزه دیده می‌شود. همچنین کارت گرافیک GeForce 256 مربوط‌به سال ۱۹۹۹ و کارت گرافیک PowerVR Kyro 1 سری ۳ مربوط‌به سال ۲۰۰۰، از بین کارت‌های گرافیکی به‌نمایش گذاشته‌شده کاملا قابل‌تشخیص هستند و نسل‌های قبلی GPU را به‌خوبی نشان می‌دهند. متاسفانه، مایکروسافت تنها چند عکس از این موزه‌ به‌اشتراک گذاشته است و تصاویر وضوح بالایی ندارند. البته تیم Direct3D به علاقه‌مندان اجازه‌ی بازدید از راهرو و موزه‌ی کارت‌‌های گرافیکی را می‌دهد. درنتیجه علاقه‌مندان می‌توانند از نزدیک موزه را بازدید کنند. 

منبع pcgamer

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات