پرداخت حقوق بالا و مزایای آن در پیشرفت نیروی انسانی

پرداخت حقوق بالا و مزایای آن در پیشرفت نیروی انسانی

حقوق بالا و تامین مالی مناسب تنها عوامل انگیزه‌دهی به کارمندان نیست؛ اما قطعا تاثیر بزرگی روی کارایی آنها خواهد داشت.

تعیین حقوق و ودستمزد کارمندان یکی از چالش‌های همیشگی مدیران خصوصا در بخش نیروی انسانی سازمان‌ها است. موارد بسیاری باید در این بخش در نظر گرفته شوند. مواردی همچون درآمد کنونی و آتی شرکت، هزینه‌ی فرصت‌هایی که با اختصاص پول به حقوق کارمندان از دست می‌رود و تاثیر این حقوق بر فرآیندهای استخدام آتی از این جمله هستند.

این تصمیمات به‌خاطر تاثیر حقوق و دستمزد روی تجربه‌ی کارمندان، حیاتی هستند. پول پرداخت شده امکان حفظ و اداره‌ی زندگی شخصی را به آنها داده و بسیاری از تصمیمات آنها در خارج از فضای کاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بعلاوه این مورد یکی از دلایل انتخاب شغل توسط کارمندان است. فراموش نکنید که کارمندان کسب‌وکار شما را به جلو حرکت می‌دهند. در نتیجه اگر درآمد آنها روی پایداری عملکردشان تاثیر بگذارد، کارایی آنها نیز تحت تاثیر خواهد بود. با تفاسیر بالا به این نتیجه می‌رسیم که حقوق و دستمزد کارمندان مستقیما با موفقیت کسب‌وکار شما در ارتباط است.

کارشناسان معتقدند کسب‌وکارها برای تضمین موفقیت باید حقوقی بیش از میانگین بازار به کارمندان خود پرداخت کنند. در ادامه‌ی این مقاله‌ی زومیت به بررسی علل این توصیه می‌پردازیم.

حقوق متناسب با استاندارد

جذب برترین استعدادها

در دنیای متغیر کنونی کسب‌وکار، افراد متعددی با مهارت‌های کاربردی در شغل‌های اختصاصی وجود دارند. شرکت‌ها باید با استفاده از تمام ظرفیت‌ها، بهترین افراد را از میان این استعدادها جذب کنند. بهترین مهندس‌ها، طراحان، فروشندگان و هر نقش تاثیرگذار دیگر در شرکت، کالاهایی باارزش با تقاضای بالا هستند. قطعا پرداخت حقوق بالا یکی از راهکارهای جذب بهترین استعدادها در شرکت است. در نتیجه پیشنهاد حقوق بیش از میانگین بازار، بازیگران قوی صنعت را به سمت شما جذب می‌کند و آنها می‌توانند سطح کارایی شرکت را بالا ببرند.

سطح بالای خروجی

شما با پرداخت حقوق بالاتر از حد میانگین به کارمندان می‌گویید که تلاش بالاتر از حد میانگین نیز نیاز دارید. شاید این تفکر ساده‌انگارانه باشد اما دنیای کنونی بر همین اصل حرکت می‌کند. اگرچه حقوق و مزایا انگیزه‌های اصلی کارمندان نیستند اما کمک زیادی به آنها خواهند کرد.

در واقع حقوق و دستمزد بالا، فرهنگی از خروجی با کیفیت را در شرکت جاری می‌‌کند. وقتی افراد به این نتیجه برسند که از همکارهای خود در شرکت‌های دیگر حقوق بیشتری دریافت می‌کنند، اغلب به تلاش بیشتر ترغیب می‌شوند. آنها بیشتر کار می‌کنند تا لیاقت خود برای دریافت حقوق بیشتر را نشان دهند.

استخدام

افزایش استخدام توسط خود کارمندان

افزایش علاقه‌مندی به شرکت باعث تمایل افراد به جذب دوستانشان می‌شود

افرادی که حقوق بالا دریافت کرده و در محیط‌های حرفه‌ای کار می‌کنند، قطعا از کار کردن خوشحال خواهند بود. شما با پرداخت حقوق بالا آنها را برای کار در شرکت بیش از هر رقیبی علاقه‌مند می‌کنید. شرکت‌های حرفه‌ای برای افزایش انگیزه و علاقه‌ی کارمندان، علاوه بر پرداخت حقوق بالا مزایی همچون توجه شحصی بیشتر، تشویق در معرض عموم یا حتی دخالت دادن آنها در فرایندهای استخدامی را لحاظ می‌کنند.

در نتیجه‌ی همه‌ی اقدامات بالا، کارمندان به جذب دوستان و افراد حاضر در شبکه‌ی خود در شرکت جدید علاقه‌مند می‌شوند. این تمایل و استخدام‌های بعدی، روندی پایدار از جذب و استخدام افراد بااستعداد را در شرکت شما ایجاد می‌کند.

کاهش تمایل به ترک شرکت

فرهنگ مبتنی بر حقوق بالا و سیاست‌های جذبی، کارمندان را به ماندن طولانی‌تر در کسب‌وکار علاقه‌مند می‌کند. هرچه یک کارمند مدت بیشتری در شرکت شما باشد، سیستم، ماموریت شرکت و روند کاری را بهتر درک خواهد کرد. این اتفاق کارایی آنها را افزایش داده و بعلاوه، تیم‌های مستحکم‌تر و منسجم‌تر تشکیل می‌دهد. بعلاوه داشتن کارمند باسابقه به معنی نیاز کمتر به جستجو برای استخدام‌های جدید است. در نتیجه نظم و ساختار شما به دفعات کمتر به خاطر جذب نیروی جدید و آموزش او به هم می‌ریزد.

نکته‌ی مهم دیگر این که با داشتن کارمندان با سابقه و باانگیزه، هزینه‌ی کمتری برای جذب و مصاحبه با نیروهای جدید خواهید داشت. قطعا فرایند جذب نیروی جدید هزینه‌بر است و خودداری از آن، نقطه‌ی مثبتی در مدیریت شما خواهد بود.

تمرکز بیشتر کارمندان روی کار

وقتی پول به کمترین دغدغه‌ی کارمندان بدل شود، تمرکز آنها به کار بیشتر خواهد بود. آنها نگرانی‌های کمتری در مورد امنیت اقتصادی در خانه یا دریافت حقوق پایین خواهند داشت. در نتیجه حضور ذهنی آنها در شرکت بیشتر شده و کارایی و کیفیت آنها نیز افزایش خواهد یافت.

درخواست پاداش( ask raise)

پاداش عادلانه به کارمندان

کارمندان باید سهمی از سودی که خودشان فراهم کرده‌اند، داشته باشند

نتیجه‌ی کلی تمام این موارد آن است که پرداخت حقوق بالاتر از میانگین، راهکاری کاملا صحیح است. به بیان دیگر وقتی فردی تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا کاری باکیفیت تحویل دهد،‌ لیاقت دریافت پاداش و حقوق را دارد. این یعنی کارمندان باید بخشی از ارزش افزوده شده به شرکت توسط خودشان را دریافت کنند. به تعریف ساده، سود شرکت تنها نباید بین مدیران و سهام‌داران تقسیم شود و افرادی که آن را ایجاد کرده‌اند نیز باید سهمی داشته باشند. این موارد حقایقی اثبات شده هستند و می‌توانند فرهنگ سازمانی باکیفیت را برای شرکت شما تضمین کنند.

نیاز به تعداد کارمندان کمتر

با داشتن بهترین کارمندان، قطعا خروجی شرکت شما بهتر از رقبا است. به بیان دیگر، دو کارمند عالی بیش از سه کارمند کم‌علاقه و کم‌استعداد کارایی دارند. در نتیجه با پرداخت حقوق بالا و جذب این نوع نیروها، نیاز کمتری به نیروی انسانی خواهید داشت. این نیاز کمتر، در مجموع باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد که از سود آن می‌توان برای هرچه بهتر کردن تیم استفاده کرد. این راهکار خصوصا برای کسب‌وکارهای کوچک و نوپا، در بلند مدت مفید خواهد بود.

شاید افزایش حقوق کارمندان در ابتدا برای شما دشوار باشد. احتمالا از آن به‌عنوان کاهش سود در کوتاه‌مدت یاد می‌کنید. واقعیت این است که این کار در طولانی مدت نه تنها فرهنگ سازمانی را بهبود می‌بخشد بلکه در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی خواهد کرد. در نهایت افزایش حقوق کارمندان فقط در جهت خوشحال کردن آنها نیست بلکه یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای رسیدن به کسب‌وکار با کارایی و کیفیت بالا است.


منبع inc

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید