جگوار لندرور با سیستم سرگرمی بلک بری

گروه خودروسازی جگوار لندرور قصد دارد از پلت‌فرم محبوب بلک‌بری برای سیستم اطلاعاتی و سرگرمی خودروهای آینده خود استفاده کند. این موضوع، نشان از ادامه حیات سیستم عالم بلک بری می‌دهد.

طی روزهای اخیر اخبار جالبی از گوشه و کنار می‌رسد که نشان می‌دهد سیستم عامل بلک‌بری (Blackberry) هنوز هم وجود دارد. یکی از این خبرها مربوط به ترزا می نخست وزیر انگلیس است که گفته شد هنوز هم از گوشی تلفن همراه بلک‌بری استفاده می‌کند. البته این تنها دلیل وجود بلک‌بری نیست؛ چراکه شرکت بریتانیایی جگوار لندرور (Jaguar Land Rover) نیز اعلام کرده است برای آخرین مدل‌های خود از سیستم‌های اطلاعاتی و سرگرمی مجهز به سیستم عامل بلک‌بری بهره خواهد برد.

Jaguar Land Rover Blackberry Infotainment / جگوار لندرور بلک‌بری رنج‌رور

با وجود وضعیت نسبتا آرام بلک‌بری در سال‌های اخیر، به نظر می‌رسد که قرارداد با جگوار لندرور اولین معامله‌ای نیست که با یک شرکت خودروسازی بسته می‌شود. این شرکت پیش‌تر به کوالکام (Qualcomm)، بایدو (Baidu) و اپتیو پی‌ال‌سی (Aptiv Plc) مجوز داد تا از فناوری ساخت بلک‌بری در سیستم‌های خودرو استفاده کنند. تحت شرایط قرارداد بلک‌بری با جگوار لندرور، مجوز استفاده از نرم‌افزار QNX در خودروهای ساخت شرکت بریتانیایی و فناوری امنیتی سرتیکام (Certicom) صادر شد.

جان وال مدیر کل بلک‌بری QNX گفت:

پلت‌فرم QNX مدت‌هاست در خودروها و کنسول‌های سیستم اطلاعاتی و سرگرمی استفاده می‌شود. خودروهای متصل و خودران براساس داده‌های مفید و بسیار زیاد این سیستم قادر هستند واکنش نشان دهند و رانندگی کنند. پلت‌فرم تولیدی ما به خودروسازان کمک می‌کند تا پردازش داده‌ها موثرتر باشد و این فرآیند ایمن‌تر و قابل اعتمادتر صورت بگیرد.

Jaguar Land Rover Blackberry Infotainment / جگوار لندرور بلک‌بری

پلت‌فرم QNX که در ابتدای دهه ۱۹۸۰ توسط شرکت کوانتوم سافت‌ویر سیستمز (quantum Software Systems) کانادا توسعه یافت، توسط بلک‌بری در سال ۲۰۱۰ خریداری شد. در ماه دسامبر ۲۰۱۴، شرکت فورد اعلام کرد که سیستم عامل مایکروسافت را در خودروهای خود با پلت‌فرم QNX بلک‌بری جایگزین کرده است.

پس از فروپاشی کسب‌وکار در زمینه تولید گوشی‌های هوشمند و محبوب بلک‌بری، این شرکت توجه خود را به صنعت خودرو معطوف کرده است؛ در حالی که صنعت خودروسازی هر روز در حال توسعه است و ویژ‌گی‌های بیش‌تری از فناوری خودروی خودران و متصل به محصولات خود می‌افزاید، بلک‌بری نیز برای بهبود وضعیت خود وارد این صنعت شد. این حرکت تا به امروز موفقیت‌آمیز بوده است و سال گذشته قیمت سهام بلک‌بری در بازار بورس تورنتو بیش از ۸۰ درصد افزایش یافت. با توجه به این اخبار، انتظار می‌رود که QNX بلک‌بری از سال آینده دوباره شروع به تولید درآمد کند.


منبع motor1

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید