آیا بیت کوین در معاملات روزمره جایگزین دلار خواهد شد؟

نوسانات شدید ارزهای رمزنگاری‌شده، تنها یکی از مشکلاتی است که بر سر راه رواج آن‌ها به‌عنوان پول مبادلاتی روزانه‌ی مردم وجود دارد.

گرچه جایگزینی بیت کوین و سایر رمز-ارزها با دلار برای معاملات روزمره، کار ساده‌ای نیست؛ ولی به‌جرئت می‌توان گفت مهم‌ترین مشکلی که در این راه وجود دارد، نوسانات ارزش ارزهای دیجیتال است.

طبق نظرسنجی اخیر آژانس تحقیقاتی مستقل Survata در سانفرانسیسکو، ۶۰.۳ درصد از افرادی که مالک ارزهای رمزنگاری‌شده هستند، نوسانات غیر قابل پیش‌بینی‌ این ارزها را مهم‌ترین مانع استفاده از آن‌ها در مبادلات و معاملات روزانه می‌دانند.

مؤسسه Survata در فاصله‌ی ۱۸ تا ۲۳ ژانویه ۲۰۱۸، با ۴۰۲ پاسخ‌دهنده‌ی آنلاین مصاحبه کرد. این پاسخ‌دهندگان از بین اعضای شبکه‌ی نشر مؤسسه انتخاب‌ شده بودند و هیچ دستمزد یا پاداشی برای شرکت در این تحقیقات دریافت نکردند. هرچند می‌توان گفت که یک جامعه‌ی نمونه‌ی ۴۰۲ نفری، جامعه‌ی کوچکی است و برای بسط نتایج تحقیقات، باید با نهایت دقت و احتیاط عمل کرد.

تغییرات هفت‌روزه‌ی قیمت ارزهای برتر دیجیتال (۲۳ فوریه ۲۰۱۸):

  • بیت کوین (BTC) : منفی ۰.۷۱ درصد
  • اتریوم (ETH): منفی ۱۰.۶۳ درصد
  • ریپل (XRP): منفی ۱۳.۴۷ درصد

Bitcoin

بااین‌حال نتایج نظرسنجی برای کریگ کول، مدیرعامل و بنیان‌گذار کریپتومپس (CryptoMaps) تعجب‌برانگیز نیست. او می‌گوید:

هر بار که می‌خواهید بیت کوین را از طریق بلاک چین منتقل کنید، ممکن است ساعت‌ها طول بکشد. از طرفی به علت نوسانات شدید این ارزها، ممکن است ارزش آن‌ها در طول زمان انتقال، تغییر کند. بسیاری از صاحبان ارزهای مجازی، این مشکل را درک می‌کنند و بعید می‌دانند که خریدوفروش‌های روزمره، با بیت کوین امکان‌پذیر باشد.

اما چه روندی قادر است این مشکلات را حل کند؟ پیش از هر چیز سرعت بخشیدن به اجرای معاملات ارزهای رمزنگاری‌شده. در حال حاضر صرافی‌های ارزهای دیجیتال، همه‌ی تلاش خود را به کار بسته‌اند تا این امر را محقق کنند. کول می‌گوید:

همه‌ی ما تمرکزمان را روی رفع این مشکل گذاشته‌ایم. پروژه‌هایی نظیر بین کوین‌کش، استلار، دش، اومیس‌گو و لایت کوین، سرعت تراکنش‌ها را به طرز چشمگیری بهبود داده‌اند. افزایش سرعت تراکنش‌ها بسیاری از نگرانی‌های مالکان کسب‌وکار و مصرف‌کنندگان را برطرف می‌کند. پلتفرم‌های جدید و در حال ظهور ارزهای رمزنگاری‌شده نظیر CoinBase Commerce باعث می‌شوند در آینده، ارزهای دیجیتال به یک گزینه‌ی پرداختی بادوام و پایدار تبدیل شوند.

در مرحله‌ی بعد، وال‌استریت (و بازارهای مستقل بورس)  نقش مهمی در رسیدن به این مقصود بازی می‌کند. وال‌استریت با ارائه‌ی محصولات و خدمات مالی، به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد از جایگاهشان در برابر نوسانات ارزهای دیجیتال، محافظت کنند. به‌عنوان‌ مثال تاجرانی که از بی‌ثباتی بیت‌کوین نگران هستند، می‌توانند از طریق وال‌استریت بیت‌کوین آتی را خریداری کنند.

تکنولوژی و وال‌استریت به رفع نوسانات پیش‌بینی‌ناپذیر ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند؛ ولی نمی‌توانند در برابر دولت‌ها و حکومت‌ها، بانک‌های بزرگ و همچنین هکرها، یعنی نیروهایی که در هر زمان می‌توانند معاملات این ارزها را مختل کنند، کاری انجام دهند.

به همین دلیل است که کارشناسان معتقدند ارزهای رمزنگاری‌شده، هنوز راهی طولانی تا جایگزین شدن دلار در تراکنش‌های روزمره در پیش دارند.

یادداشت ضمیمه پانوس مورودوکوتاس نویسنده‌ی مقاله: «به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری روی ارزها و توکن‌های دیجیتال، بسیار ریسک‌پذیر و بازار آن‌ها تقریباً غیر قابل نظارت است. افرادی باید وارد این صحنه شوند که آماده‌اند همه‌ی سرمایه‌ی خود را از دست بدهند.»

منبع forbes

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید