زیان هنگفت تسلا به دلیل تولید كمتر از برنامه مدل 3

تسلا با توليد مدل 3 سعی كرد، محصولی خانوادگی و اقتصادی تولید کند؛ اما هنوز نتوانسته است اين سدان خوش‌قيمت را به توليد انبوه برساند.  

تسلا پيشروترين شركت در توليد خودروی الكتريكی است و محصولات آن، فناوری بالا و قيمت نسبتا گرانی دارند. تسلا ممكن است توانايی فرستادن رودستر به فضا را داشته باشد؛ اما به‌سختی تلاش می‌کند تا خودروی الكتريكی بيشتری در بازار به فروش برساند و خودروهای سطح بالای اين شركت ركورد فروش را در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ شكستند. تسلا گزارش بيشترين ميزان ضرر و زیان خود را كه به دليل افت توليد انبوه مدل ۳ اتفاق افتاده است، منتشر كرد و مدل ۳ از برنامه‌ریزی‌های اعلام‌شده بسيار عقب‌ مانده است.

Tesla Model 3

 گزارش تسلا ميزان زيان اين شركت در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ را ۶۷۵٫۴ ميليون دلار اعلام كرده است كه نسبت به زيان ۱۲۱٫۴ ميليون دلاری مدت مشابه سال ۲۰۱۶ افزايش چشمگيری داشته است. البته سال ۲۰۱۷ يك سال موفق براي تسلا بود؛ رونمايي از كاميون سمی (semi)، نسل بعدی مدل رودستر و همچنين نصب و راه‌اندازی بزرگ‌ترین مجموعه باطری دنيا در استراليا از موفقیت‌های بزرگ اين شركت محسوب می‌شود.

Tesla Powerwall

کامیون Semi تسلا

 طبق گزارش منتشرشده، تسلا توانسته است ركورد تولید مدل S و مدل X را با تحويل ۲۸,۴۲۵ خودرو به خريداران در سه‌ماهه آخر سال بشكسند و نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶، رشد ۲۸ درصدی تجربه كند. در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۷ تحويل خودروها به مشتريان ۳۵ درصد نسبت به سه‌ماهه آخر ۲۰۱۶ رشد داشته است و طبق گزارش تسلا، اين افزايش باعث رشد ۳۶ درصدی درآمد ناخالص اين شركت نسبت به دوره مشابه سال قبل شده است.

tesla model 3

اما همه چشم‌ها منتظر توليد انبوه و ورود سدان مدل 3 به بازارهای بزرگ است. هزار مشتری، اين سدان الكتريكی را پیش‌خرید کرده‌اند و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، تسلا بايد تا حدود یک سال دیگر ۲۰ هزار دستگاه از آن را تحويل دهد. از سویی دیگر، در سه‌ماهه چهارم سال قبل، فقط ۱۵۴۲ دستگاه مدل 3 توليد و تحويل داده شد.

tesla model 3

 اما اين شركت معتقد است با وجود مشكلات به‌وجودآمده هنوز هم می‌تواند اين عقب‌ماندگی از نقشه راه را جبران كند و با استفاده از دستگاه‌های اتوماسيون پيشرفته كه در خط توليد به كار گرفته خواهد شد، به ميزان توليد تعیین‌شده برسد. هدف جديد آن‌ها توليد ۲۵۰۰ دستگاه به‌صورت هفتگي تا پايان سه‌ماهه اول سال و بعدازآن توليد پنج هزار دستگاه تا پايان سه‌ماهه دوم ۲۰۱۸ است.

ایلان ماسک

 ايلان ماسك در حضور سرمایه‌گذاران گفت:

اگر ما می‌توانیم يك رودستر را به فضا بفرستيم، پس می‌توانیم مشكل سدان مدل 3 را نيز حل كنيم.

منبع newatlas

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید