آمادگی وزارت ارتباطات در حوزه فنی رجیستری تبلت‌ ها

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از آمادگی کامل وزارت ارتباطات برای اجرای مرحله‌ی دوم رجیستری و همچنین پیگیری وضعیت گوشی‌های توقیف‌شده خبر داد.

حسین فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد اجرای طرح رجیستری اعلام کرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مسئولیت کمیته‌ی راهبردی این طرح را به عهده دارد که در دو فاز ساماندهی گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها اجرا شده است. او گفت:

فاز نخست این طرح برای جلوگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه اجرا شد، البته وزارت ارتباطات برای اجرای مرحله‌ی دوم رجیستری که مربوط به تبلت‌ها می‌شود آمادگی کامل در حوزه‌ی فنی دارد اما ملاحظاتی در حوزه‌ی بازار وجود دارد که اجرای آن را به تعویق انداخته است.

وی در خصوص تأمین ارز برای گوشی‌های تلفن همراه اظهار کرد وزارت ارتباطات متولی تأمین گوشی تلفن همراه در بازار نیست و گفت:

وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی تأمین گوشی در بازار است؛ بنابراین موضوع تأمین ارز گوشی‌های تلفن همراه در حوزه‌ی وظایف ما نیست، اما برخی سوءاستفاده‌ها و مشکلات قضایی هنگام تخصیص ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومانی صورت گرفت که منجر شد تا تعداد زیادی گوشی در گمرک باقی بماند که برای رفع این موضوع پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

وی در مورد سامانه‌ی همتا (سامانه‌ی هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) و رفع مشکلات فنی در حوزه‌ی اتصال برخط این سامانه‌ها گفت:

سامانه‌ی همتا سه نهاد گمرک، وزارت صمت و ارتباطات را به هم متصل کرده است؛ این سامانه زیر نظر ما نیست اما از قابلیت‌های آن در اجرای طرح رجیستری استفاده شده است.

ارتباط سامانه‌ی همتا، گمرک و نیروی انتظامی برقرار شده است تا گوشی‌های تلفن همراه بعد از اربعین (۸ آبان) با شماره‌ی گذرنامه و شماره‌ی مسافری وارد شوند.

فلاح جوشقانی طرح رجیستری را در اجرای صحیح اینترنت اشیا تاثیرگذار دانست و گفت پس از اجرایی شدن اینترنت اشیا در کشور همه‌ی تجهیزات باید دارای شناسه‌ی IMEI باشند و به سیم‌کارت متصل شوند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید