سایبرداگ ۲ رونمایی شد؛ سگ رباتیک پشتک‌زن با قیمت مشابه گلکسی زد فولد ۵

سه‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
نیم رخ نمای کناری سایبرداگ ۲ شیائومی سگ رباتیک
شیائومی سگ رباتیک جدیدی به‌نام سایبرداگ ۲ رونمایی کرده که پشتک‌وارو می‌زند و به هوش مصنوعی مجهز است.
تبلیغات

شیائومی در جریان برگزاری کنفرانس جدیدش از دومین سگ رباتیک خود به نام Xiaomi CyberDog 2 پرده‌برداری کرد. ربات چهارپای جدید شیائومی طراحی متفاوتی نسبت‌به نسل اول دارد. سایبرداگ ۱ از طراحی بسیار مشابه یکی از ربات‌های شرکت بوستون داینامیکس استفاده می‌کرد، اما سایبرداگ ۲ باهویت‌تر است.

بر اساس آنچه در کنفرانس مطبوعاتی شیائومی اعلام شد، سایبرداگ ۲ به فناوری هوش مصنوعی مجهز است و می‌تواند کارهای مختلفی نظیر پشتک‌وارو انجام دهد. سایبرداگ ۲ که شبیه نسخه‌ی رباتیک سگ دوبرمن است، برخلاف بسیاری از ربات‌های بوستون داینامیکس، قیمت نسبتاً منطقی دارد. سایبرداگ ۲ برای همراهی کاربران تولید شده، نه استفاده‌ی تجاری.

شیائومی می‌گوید که هوش مصنوعی سایبرداگ ۲ بر پایه‌ی سیستمی چندگانه توسعه داده است. در این سیستم، واحد اصلی از پردازنده NX استفاده می‌کند و در دو واحد دیگر از پردازنده‌ی دوگانه استفاده می‌شود.

سایبرداگ ۲ به چندین دوربین مجهز است، ازجمله دوربین ۱۳ مگاپیکسلی هوش مصنوعی، دوربین یک مگاپیکسلی RGB و دو دوربین چشم‌ماهی با میدان دید ۱۴۶ درجه‌ای.

سگ رباتیک شیائومی مجموعه‌ای از حسگرهای اولتراسونیک، لایدار، چشم‌ماهی و تشخیص فشار دارد تا با دقت راه برود و به موانع برخورد نکند.

سایبرداگ ۲ شیائومی به ۱۲ اندام مصنوعی مجهز است و می‌تواند با سرعت حداکثر ۵٫۴ کیلومتربرساعت راه برود. این ربات با سیستمی پویا و ویژه، تعادلش را حفظ می‌کند. اگر به سایبرداگ ۲ لگد بزنید، این ربات می‌تواند خودش را سرپا کند.

برای توسعه‌ی هوش مصنوعی این ربات از داده‌های ۳۰٬۰۰۰ مدل سگ رباتیک استفاده شد. بر اساس گفته‌ی شیائومی، سایبرداگ ۲ با برنامه‌نویسی و رابط‌های متن‌باز ساخته شده است.

سایبرداگ ۲ در مقایسه‌ با اولین سگ رباتیک شیائومی، کوچک‌تر و سبک‌تر است. وزن این ربات به حدوداً ۹ کیلوگرم و طولش به ۰٫۳۶ متر می‌رسد.

نسل اول سایبرداگ با قیمت حدوداً ۱٬۵۰۰ دلار در دسترس قرار گرفت. شیائومی می‌گوید سایبرداگ ۲ با قیمت ۱۲٬۹۹۹ یوان (حدوداً ۱٬۸۰۰ دلار) در دسترس قرار می‌گیرد. تاریخ عرضه‌ی این ربات اعلام نشده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

تبلیغات

نظرات

تبلیغات