۵۰ درصد از ساعت های هوشمند عرضه شده به بازار در سال ۲۰۱۵ متعلق به اپل واچ است

۵۰ درصد از ساعت های هوشمند عرضه شده به بازار در سال ۲۰۱۵ متعلق به اپل واچ است

با وجود اینکه اپل‌واچ ابتدای سال جاری شمسی روانه‌ی بازار شده، اما تا کنون کاپرتینویی‌ها آماری را از میزان ساعت‌های هوشمند به فروش رفته ارائه نکرده‌اند. شماری از گمانه‌ها دلیل ارائه‌ نکردن گزارش فروش ساعت هوشمند این کمپانی را عدم موفقیت این محصول عنوان کرده‌اند؛ حال آنکه گزارش جدید منتشر شده نشان از این دارد که اپل‌واچ بسیار بهتر از سایر محصولات موجود در بازار عمل کرده است. با زومیت همراه باشید.

موسسه‌ی تحقیقاتی Juniper با انتشار گزارشی در روز سه‌شنبه اعلام کرده که اپل واچ یکی از موفق‌ترین ساعت‌های هوشمند عرضه شده به بازار است. براساس اطلاعات ارائه شده این ساعت هوشمند حداقل در میان سایز محصولات عرضه شده به بازار موفقیت بزرگی را از آن خود کرده است. گزارش ژونیپر حکایت از این دارد که اپل واچ بیش از ۵۱.۵ درصد از ساعت‌های هوشمند عرضه شده به بازار در سال ۲۰۱۵ را به خود اختصاص داده است. براین اساس در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۱۷.۱ میلیون دستگاه ساعت هوشمند روانه‌ی بازار شده که با احتساب ۵۱.۵ درصد می‌توان چنین نتیجه گرفت که ۸.۸ میلیون دستگاه از این تعداد توسط اپل روانه‌ی بازار شده است. آمار ارائه شده توسط ژونیپر با گزارشی که کانالیس در نوامبر سال جاری منتشر کرد، همخوانی دارد. کانالیس با انتشار گزارشی در ماه نوامبر تخمین زده بود که بیش از ۷ میلیون دستگاه اپل واچ تا آن زمان روانه‌ی بازار شده است.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که گزارش منتشر شده تنها به تعداد اپل‌واچ‌های عرضه شده به بازار اشاره کرده و در واقع اپل نیمی از سهم بازار در ساعت‌های هوشمند عرضه شده را به خود اختصاص داده است. هنوز مشخص نیست که چه تعداد از این ساعت‌های هوشمند توسط کاربران خریداری شده و مورد استفاده قرار گرفته است. همانطور که اشاره کردیم اپل ۵۱.۵ درصد از کل ساعت‌های هوشمند عرضه شده به بازار در سال ۲۰۱۵ میلادی را در اختیار داشته است.

اپل واکنشی به گزارش منتشر شده نداشته و باید دید که آیا این کمپانی در جریان ارائه‌ی گزارش مالی خود، به این موضوع اشاره خواهد کرد یا خیر. این گزارش به سایر پلتفرم‌ها و ساعت‌های هوشمند نیز اشاره کرده است. براساس اطلاعات ارائه شده تنها ۱۰ درصد از ساعت‌های هوشمند عرضه شده به بازار در سال ۲۰۱۵ متعلق به پلتفرم گوگل یعنی اندروید ور است.

البته باید به این نکته اشاره کرد که در این گزارش، آمار فروش مربوط به سایر محصولات نظیر Fitbit در نظر گرفته نشده است. ژونیپر، تعریف مشخصی را برای ساعت‌های هوشمند ارائه کرده است. براساس اطلاعات ارائه شده توسط این موسسه‌ی تحقیقاتی، هر گجت پوشیدنی که روی مچ دست بسته شده و دارای فرم‌فکتور ساعت بوده و اطلاعات زمانی را در کنار سایر امکانات مبتنی بر فناوری‌های نوین ارائه کند، یک ساعت هوشمند در نظر گرفته می‌شود.

در این گزارش به نکات دیگری نیز اشاره شده که از جمله‌ی آن می‌توان به تمایل بازار برای خرید گجت‌های پوشیدنی با قیمت ارزان اشاره کرد. ژونیپر به این نکته اشاره کرده که اغلب خریداران برای در اختیار گرفتن محصولات ارزان قیمت که قابلیت‌هایی نظیر نمایش اعلانیه‌ها و ثبت اطلاعات ورزشی را داشته باشد، تمایل بیشتری دارند و هنوز رغبت برای خرید محصولاتی نظیر اپل واچ یا گیر اس ۲ کمرنگ‌تر است.

جیمز مور، یکی از تحلیل‌گران موسسه‌ی ژونیپر در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

ساعت‌های هوشمند هنوز در ابتدای راه قرار داشته و منتظر بازاری مناسب هستند. محصولات جدید عرضه شده به بازار ظاهر به مراتب زیباتری داشته و قابلیت‌های متعددی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند. پس از عرضه‌ی این محصولات به بازار، این تصمیم برعهده‌ی خریداران است تا در مورد تصمیم بگیرند که آیا به خرید ساعت‌های هوشمند علاقمند هستند یا خیر.

ساعت‌های هوشمند رفته رفته به یک بازار بسیار جذاب تبدیل می‌‌شوند. باید دید که در آینده وضعیت این حوزه چگونه شده و چه محصولاتی روانه‌ی بازار خواهند شد؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده