اپل توسعه عینک واقعیت افزوده را موقتاً متوقف کرد

چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
عینک واقعیت افزوده اپل
ظاهراً اپل پروژه‌ی عینک واقعیت‌افزود‌ه‌ی خود را به‌دلیل چالش‌های فنی متوقف کرده و اکنون روی ساخت هدست واقعیت ترکیبی ارزان‌تر متمرکز شده است.
تبلیغات

مارک گورمن از بلومبرگ گزارش داده بود که اپل قصد دارد عینک واقعیت‌افزوده‌ای معرفی کند که قابلیت‌های آن باعث خواهد شد آیفون منسوخ به‌نظر برسد.

در برخی شایعات اخیر اشاره شده بود که اپل فصد دارد عینک واقعیت‌افزوده‌ی سبک‌وزنی تولید کند که ظاهر آن تقریباً مشابه گوگل‌ گلس خواهد بود. این محصول به‌جای ارائه‌ی تجربه‌های فراگیر مجازی مثل هدست‌های واقعیت‌مجازی و واقعیت افزوده، اطلاعات را به‌صورت دیجیتالی روی محیط دنیای واقعی نمایش می‌دهد. اکنون به‌نظر می‌رسد غول فناوری کوپرتینویی موفق نشده است سخت‌افزار موردنیاز برای چنین محصولی را آماده کند. در واقع هدف این شرکت این بوده که قدرت پردازشی و شارژدهی باتری عینک واقعیت‌افزوده‌اش، درسطح گوشی‌ها آیفون باشد اما ظاهراً تاکنون موفق به انجام این‌کار نشده است.

درابتدا انتظار می‌رفت اپل عینک واقعیت‌افزوده‌ی خود را درسال ۲۰۲۳ عرضه کند اما مدتی بعد این پروژه را تاسال ۲۰۲۵ به‌تعویق انداخت. اکنون عرضه‌ی این دستگاه به‌طور نامحدود به‌تعویق افتاده و اپل نیز تمرکز خود را روی آن کاهش داده است. بنابراین عینک واقعیت‌افزوده‌ی اپل در آینده‌ی قابل پیش‌بینی عرضه نخواهد شد اما بلومبرگ می‌گوید این محصول روزی جایگزین آیفون خواهد شد.

پیش‌از این تلاش‌ شرکت‌هایی مثل گوگل در ساخت پروژه‌ی Google Glass و همچنین مایکروسافت در پروژه‌ی هولولنز با شکست‌ مواجه شد. این دو شرکت سعی داشتند عینک‌های واقعیت افزوده‌ای تولید کنند اکثر مردم مثل گوشی‌های هوشمند از آن‌ها استفاده کنند اما تلاش‌های آن‌ها و به‌خصوص هولولنز مایکروسافت اکنون فقط روی اهداف نظامی متمرکز شده است و نه مصرف‌کنندگان عادی.

متا، گوگل و شرکت‌های دیگر درحال کار روی پروژه‌های مشابهی مثل Project Iris و Nazare هستند اما به گفته‌ی مارک گورمن، اپل تصمیم دارد پس از معرفی اولین پروژه‌ی واقعیت ترکیبی خود، مجموعه‌ای از عینک‌های واقعیت افزوده را نیز عرضه کند. پیش‌از این انتظار می‌رفت عینک واقعیت افزوده‌ی اپل در سال ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ معرفی شود اما حالا به‌نظر می‌رسد پروژه‌ی مذکور متوقف شده است.

اولین هدست واقعیت ترکیبی اپل احتمالاً با برچسب ۳۰۰۰ دلاری عرضه خواهد شد. این محصول از سخت‌افزار واقعیت مجازی اختصاصی غول فناوری کوپرتینویی به‌همراه پردازنده‌های دسکتاپی M2 بهره خواهد برد؛ تراشه‌هایی که نمونه‌ی آن در مک‌بوک پرو‌های ۲۰۲۳ و مک‌مینی‌های M2 اپل نیز مورداستفاده قرار گرفته است.

به گزارش ورج، نسخه‌ی ارزان‌قیمت‌تر هدست واقعیت ترکیبی اپل احتمالاً با سخت‌افزاری شبیه آیفون در سال ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ روانه‌ی بازار خواهد شد. شاید این دستگاه با قیمت ۱۵۰۰ دلار به‌فروش برسد تا بتواند با متا کوئست پرو رقابت کند. پیش‌از این گزارش‌های دیگری منتشر شد که به نام‌های تجاری Reality Pro و Reality One اشاره داشت. گفته می‌شود این برندها برای تعیین مدل‌های مختلف هدست اپل درنظر گرفته شده‌اند.

قیمت‌گذاری اعلام شده برای هدست واقعیت ترکیبی اپل، نشان‌ می‌دهد این محصول برای کاربران عادی طراحی نشده است. بااین‌حال، استراتژی سخت‌افزاری این شرکت احتمالاً معرفی هدستی است که بتواند با محصولات متا رقابت کند.

نکته‌ی دیگر این است که اگر ساخت عینک واقعیت‌افزوده برای اپل یک چالش فنی مهم باشد، تصور این‌که گوگل و متا بتوانند چنین محصولی را تولید کنند کمی سخت‌تر می‌شود. به‌هرحال امیدواریم سال ۲۰۲۴ شاهد معرفی محصولات کاربردی‌تر و جذاب‌تر در حوزه‌ی واقعیت‌افزوده باشیم.

ازطرف دیگر، شاید شرکت‌های مختلف مثل گوگل با رویکردهای متفاوت، بتوانند در بازار واقعیت‌افزوده موفق شوند. غول جستجوی اینترنت پاییز گذشته اعلام کرد قصد دارد آزمایش نمونه‌های اولیه‌ی محصول واقعیت‌افزوده‌اش را آغاز کند. متا نیز با طرح سه‌مرحله‌ای خود شامل Nazare، Artemis و Hypernova سعی دارد مجموعه‌ای از عینک‌های واقعیت‌افزوده را تولید کند که البته فقط دردسترس توسعه‌دهندگان قرار خواهند گرفت.

این گزارش به برنامه‌های اپل برای کاهش بودجه‌ی تحقیق‌وتوسعه برای ساخت محصولات واقعیت‌افزوده اشاره ندارد، اما با توجه به تعدیل‌هایی که شرکت‌های بزرگ فناوری طی ماه‌های اخیر انجام داده‌اند، سرعت توسعه‌ی دستگاه‌های واقعیت‌افزوده‌ی آن‌ها به‌احتمال زیاد کاهش خواهد یافت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات