هدست واقعیت افزوده گوگل احتمالاً در سال ۲۰۲۴ رونمایی خواهد شد

جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
گفته می‌شود که گوگل در شرایط آزمایشگاهی در حال توسعه و آزمون‌ و خطای هدست‌های واقعیت افزوده است و ظاهراً محتمل‌ترین بازه برای رونمایی از این محصول سال ۲۰۲۴ خواهد بود.
تبلیغات

سال‌ها پیش، غول موتور جست‌وجوی جهان جزو نخستین شرکت‌هایی بود که از عینک واقعیت افزوده به‌‌ نام گوگل گلس رونمایی کرد؛ در‌ واقع، عینک یادشده فاجعه‌ای بیش نبود و می‌توان آن را محصولی کاملاً شکست خورده دانست که در‌ نهایت فروش چندانی را نیز تجربه نکرد. گوگل گلس زمانی رونمایی شد که سخت‌افزار و نرم‌افزار خاصی برای این نوع جدید از محصولات تعریف نشده بود و کاملاً طبیعی بود که با نبود این مؤلفه‌های اساسی، بیشتر با یک کانسپت یا طرح اولیه برای محصولات آینده طرف هستیم.

اکنون پس از گذشت تقریباً یک دهه و ایجاد مفاهیمی همچون متاورس، واقعیت ترکیبی و فشار بیشتر از سوی شرکت‌هایی مانند متا و اپل، ظاهراً گوگل را وادار کرده است تا بار دیگر فعالیت در این حوزه را جدی بگیرد. گزارش جدیدی نشان می‌دهد که اهالی مانتین ویو در ‌حال ساخت یک هدست AR متمرکز بر مصرف‌کننده هستند تا به‌نوعی به جمع بازیگران برتر در این زمینه بپیوندند.

در ‌حال‌ حاضر، هدست در ‌حال توسعه‌ی گوگل با نام رمز «Project Iris» شناخته می‌شود و از دوربین‌هایی برای ترکیب گرافیک کامپیوتری با فید دنیای واقعی استفاده می‌کند. از قرار معلوم، هدست مذکور نیازی به اتصال مداوم به منبع برق ندارد و برای کمک به قدرت پردازش، گوگل قصد دارد از مراکز داده برای رندر کردن گرافیک از راه دور و ارسال آن‌ها به هدست از‌ طریق اتصال به اینترنت استفاده کند.

در این گزارش آمده که Project Iris مانند گوشی‌های هوشمند پیکسل ۶ این شرکت از تراشه‌ی سفارشی گوگل بهره خواهد گرفت. به‌‌ نظر می‌رسد که برخی از اعضای تیم پیکسل به بخش هدست‌های واقعیت افزوده منتقل شده‌اند و در مجموع ۳۰۰ نفر روی این پروژه کار می‌کنند. بااین‌حال‌، هدست هنوز در مراحل اولیه‌ی توسعه است و جزئیات بیشتری از آن ارائه نشده است.

در برخی از گزارش‌ها ادعا می‌شود که نمونه‌های اولیه این هدست شبیه یک جفت عینک اسکی هستند. هدست گوگل همچنین اندروید یا حداقل نسخه‌ای از اندروید را اجرا می‌کند که به‌طور خاص برای هدست‌های AR ساخته و بهینه شده است. افزون بر این، گفته می‌شود کلی بیور (Clay Bavor)، معاون ارشد پروژه‌های آزمایشگاهی گوگل بر توسعه‌ی این هدست نظارت دارد که احتمالاً نام وی را از پروژه‌هایی مانند Google Cardboard ، Daydream و اخیراً پروژه‌ی استارلاین شنیده باشید.

استارلاین چیزی شبیه به یک غرفه‌ی عکس است که از یک صفحه ویژه برخوردار است و تصویری سه‌بعدی از انسان را به‌صورت کاملاً واقع‌گرایانه نشان می‌دهد. به گفته‌ی گوگل، این اثر به گونه‌ای است که احساس می‌شود فردی در‌ مقابل شما نشسته و تجربه‌ی طبیعی‌تر و غوطه‌وری از چت ویدئویی را ایجاد می‌کند. در‌ حال حاضر، استارلاین چیزی است که گوگل در دفاتر خود آزمایش می‌کند؛ اگرچه قصد دارد در اوایل سال جاری میلادی به شرکت‌های دیگر اجازه‌ی آزمایش این فناوری را بدهد.

گوگل امیدوار است پروژه‌ی استارلاین و آیرس را با هم در سال ۲۰۲۴ نهایی کند؛ اما همان‌طور که گفته شد، شواهد نشان می‌دهد که هدست هنوز در مراحل اولیه‌ی توسعه قرار دارد و عرضه در سال ۲۰۲۴ ممکن است کمی اغراق‌امیز باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات