Valve از تلاش برای پیشرفت متاورس دست می‌کشد

سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۰
مطالعه 3 دقیقه
با افزایش تعداد شرکت‌هایی که برای پیشرفت متاورس تلاش می‌کنند، ممکن است ولو از این حوزه عقب‌نشینی کند.
تبلیغات

متاورس یکی از پدیده‌های جذاب و مرموز دنیای فناوری است که به‌تازگی توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. اکنون شرکت‌های متعددی در حال تلاش برای قرارگیری در این مسیر هستند، اما به نظر می‌رسد ولو (Valve) تصمیم دیگری دارد. براساس جدیدترین اخبار منتشر شده، به نظر می‌رسد که شرکت مذکور قصد دارد توجه خود را از متاورس برداشته و روی استیم دک (Steam Deck) متمرکز شود.

به گزارش دیجیتال‌ترندز، تایلر مک‌ویکر، یکی از اعضای شرکت ولو، ویدیویی در یوتیوب منتشر کرد که در آن جزئیات برنامه‌های آن برای واقعیت مجازی را نشان می‌داد. وی اشاره می‌کند این شرکت بیشتر علاقه خود نسبت به واقعیت مجازی را از دست داده است. گفته می‌شود این امر بیشتر به دلیل موفقیت عظیم متا (فیسبوک سابق) است که هدست‌های نسبتاً کم‌هزینه‌ای را با نام تجاری Oculus عرضه کرده و بسیاری از توسعه‌دهندگان بزرگ واقعیت مجازی را خریده است. به نظر می‌رسد اکنون ولو تصمیم گرفته تلاش‌های خود را روی قدرت رایانه‌های شخصی گیمینگ قابل حمل استیم دک متمرکز کند.

ظاهراً این شرکت پیش‌تر روی بازی واقعیت مجازی به نام «Project Citadel» کار می‌کرده، اما اکنون در حال بازسازی بازی مذکور برای استیم دک است تا قابلیت‌های آن را به نمایش بگذارد. چندی پیش پستی در ردیت منتشر شد که ادعا می‌کرد Project Citadel نوعی بازی استراتژیک ترکیبی خواهد بود و قرار است ظرف دو سال آینده رونمایی شود.

اکنون بیشتر شرکت‌ها در تلاش هستند تا از فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای ایجاد متاورس استفاده کرده یا حداقل آن را گسترش دهند. حتی فیسبوک نام خود را به متا تغییر داد تا میزان تمرکزش روی متاورس را نشان دهد. البته جاه‌طلبی برای دستیابی به جایگاهی بالاتر در عصر جدید تنها به متا محدود نمی‌شود.

یونیتی استودیوی جلوه‌های بصری Weta Digital را برای شکل دادن به «آینده متاورس» خریداری کرده است. مدیر عامل انویدیا معتقد است که متاورس نیروی اقتصادی بزرگ‌تری نسبت به دنیای واقعی خواهد بود. حتی مایکروسافت در تلاش است تا تیمز (Teams) را به «دروازه‌ای به سوی متاورس» تبدیل کند.

ولو یکی از اولین شرکت‌هایی بود که در حوزه واقعیت مجازی به موفقیت تجاری دست پیدا کرد. همچنین بسیاری از شرکت‌های سخت‌افزاری از پلتفرم SteamVR Vavle استفاده کردند.

متا چندین خرید بزرگ در حوزه واقعیت مجازی انجام داده که باعث تقویت پلتفرم VR این شرکت شده‌اند. ۲۰۱۹ سالی بود که Beat Games، توسعه‌دهنده عنوان بسیار محبوب Beat Saber، توسط این شرکت خریداری شد. اگر تلاش‌های متا و موفقیت‌هایی که تاکنون در این زمینه به دست آورده را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم شرکت مذکور قطعاً در موقعیتی قدرتمند در بازار واقعیت مجازی قرار دارد.

از سوی دیگر، استیم دک یکی از مورد انتظارترین سخت‌افزارهای بازی است. متأسفانه، ولو به دلیل کمبود قطعات، فروش استیم دک را تا سال آینده به تعویق انداخته است. با توجه به وضعیت سخت‌افزار رایانه‌های شخصی (به‌ویژه کارت‌های گرافیک)، استیم دک راه بسیار ساده‌تری را برای ورود به دنیای بازی‌های رایانه شخصی ارائه می‌دهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات