تیم کوک قبل از بازنشستگی، احتمالا حداقل از یک پروژه بزرگ رونمایی خواهد کرد

دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
گفته می‌شود تیم کوک قصد دارد پیش از بازنشستگی، حداقل از یک محصول جدید و بسیار مهم رونمایی کند.

کوک از زمان پذیرفتن مدیرعاملی اپل در سال ۲۰۱۱، شرکت واقع در کوپرتینو را به موفق‌ترین برند فناوری در جهان تبدیل کرده است. سبک او آن‌چنان پرزرق‌وبرق و شیوه‌ی کار وی به ‌اندازه بنیان‌گذار شرکت، استیو جابز، به‌یادماندنی نیست؛ اما رویکرد کوک در تجارت و زندگی، در بخشی از DNA اپل نهادینه شده است و این جزوی از میراث به‌یادماندنی او محسوب می‌شود. تقریباً ۱۰ سال پیش بود که استیو جابز از سمت مدیرعاملی شرکتی که ساخته بود استعفا داد و تیم کوک را به‌عنوان مدیرعامل جدید اپل رسما معرفی کرد. دیری نپایید که استیو جابز درگذشت و سکان هدایت اپل کاملاً به دست تیم کوک افتاد.

تیم کوک در شرایطی آشفته زمانی که جابز با سرطان لوزالمعده مبارزه می‌کرد و آینده این شرکت نامشخص به نظر می‌رسید، توانست به‌خوبی اوضاع را مدیریت و از سقوط احتمالی شرکت جلوگیری کند. گمانه‌زنی‌ها از آن حکایت دارند که کوک به‌زودی بازنشسته خواهد شد و احتمالا اپل به دنبال فردی قابل برای جایگزینی او است؛ اما شواهد نشان می‌دهد که تیم کوک قبل از بازنشستگی‌اش قصد دارد از پروژه بزرگ دیگری رونمایی کند.

برای یادآوری، اولین دستگاهی که تیم کوک در سمت مدیرعاملی معرفی کرد آیفون ۴ اس در سال ۲۰۱۱ بود که یک روز قبل از مرگ جابز معرفی شد. جابز بر توسعه دستگاه نظارت داشت؛ اما این نخستین آیفونی بود که با مدیرعاملی تیم کوک عرضه شد. اولین آیفونی که به‌طور کامل با رهبری تیم کوک توسعه یافت آیفون ۵ در سال ۲۰۱۲ بود. این گوشی نقطه عطفی در تاریخ آیفون محسوب می‌شود؛ زیرا اولین‌ بار از آیفون ۴ در سال ۲۰۱۰ بود که آیفون یک بازطراحی کلی را تجربه می‌کرد.

دو سال بعد، اپل واچ به‌عنوان اولین اعلامیه محصول کوک با شعار One More Thing (یک چیز دیگر) رونمایی شد. اپل واچ در حقیقت اولین محصول کاملاً جدید اپل در دوران پس از جابز و در دوران مدیریت کوک بود. دومین محصول معرفی‌شده توسط تیم کوک با شعار یادشده به سال ۲۰۱۷ بازمی‌گردد؛ سالی که دهمین سالگرد رونمایی از آیفون اورجینال بود. برای این مناسبت خاص، تیم کوک آیفون X را معرفی کرد که می‌توان آن را بزرگ‌ترین بازطراحی آیفون در نظر گرفت. جدیدترین محصول اپل با شعار معروفش به تراشه M1 مربوط می‌شود که سال گذشته در رویدادی به همین نام رونمایی شد.

مارک گِرمن در جدیدترین خبرنامه هفتگی‌اش به آینده حضور کوک در اپل و محصول بزرگ بعدی این شرکت پرداخته است. گِرمن معتقد است که تیم کوک با توجه اقتضای سن احتمالا طی سالیان آینده بازنشسته خواهد شد؛ اما احتمالا پیش از آن، از هدست واقعیت مجازی در سال آینده میلادی و عینک واقعیت افزوده اپل در سال ۲۰۲۵ رونمایی خواهد کرد.

شاید عده‌ای بر این باور باشند که محصول بزرگ بعدی کوپرتینویی‌ها یک وسیله نقلیه الکتریکی با نام احتمالی اپل کار باشد که اخیراً بارها اخبار و شایعات متعددی درباره آن منتشر شده است؛ اما گرمن معتقد است که بازه و برنامه مشخصی برای رونمایی از اپل کار وجود ندارد و ممکن است بعد از بازنشستگی کوک رونمایی شود؛ بنابراین، محتمل‌ترین محصول بزرگ بعدی هدست واقعیت مجازی یا واقعیت ترکیبی خواهد بود.

تیم کوک، اخیراً در پادکست Sway و مصاحبه با روزنامه‌نگار سرشناس، کارا سویشر، به مسائلی همچون تسلا و جایگاهش در وسایل نقلیه‌ی الکتریکی پرداخته و خاطرنشان کرده است احتمالا ۱۰ سال دیگر در اپل حضور نخواهد داشت. در این پادکست سویشر به‌طور مشخص از کوک پرسید آیا تا ۱۰ سال دیگر در اپل حضور خواهد داشت یا خیر. کوک در پاسخ به این سؤال می‌گوید:

سویشر همچنین پرسید تیم کوک پس از ترک اپل چه برنامه‌ای دارد و چه کاری می‌تواند انجام بدهد. او در جواب گفت: «من حرفی برای گفتن ندارم؛ زیرا آن‌قدر این شرکت را دوست دارم که تصور زندگی من بدون آن دشوار است؛ بنابراین من فکر نمی‌کنم بتوانم این سؤال را پیش از ترک اپل جواب بدهم. زیرا فکر می‌کنم آن‌قدر سریع می‌دویدم که هرگز در مورد آن فکر نخواهم کرد. آیا این منطقی است؟»

اعتقاد بر این است که نخستین هدست واقعیت ترکیبی اپل با مشخصات سخت‌افزاری بسیار قوی در سال ۲۰۲۲ معرفی و عرضه خواهد شد. از قرار معلوم، اپل در این دستگاه برای غوطه‌وری بیشتر کاربر، تلفیقی از فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی ارائه خواهد داد. کانون توجه اپل می‌تواند بر ارائه‌ی بازی‌ یا احتمالا بهره‌وری و برنامه‌های آموزشی معطوف شود. گفته می‌شود این دستگاه با نام رمز N301، کاربر را در محیطی کاملا مجازی، مانند هدست آکیولس کوئست غرق می‌کند و مانع دید محیطی کاربر می‌شود؛ اما منظره‌ای از جهان اطراف او ارائه می‌دهد تا یک اثر واقعیت ترکیبی ایجاد کند. گفته می‌شد این محصول در آخرین مرحله از توسعه‌ی نمونه‌ی اولیه قرار دارد.

مطالب مشابه

نظرات