HTC از هدست واقعیت مجازی Vive Cosmos رونمایی کرد

HTC از هدست واقعیت مجازی Vive Cosmos رونمایی کرد

HTC برنامه‌هایی جدی برای حضور در بازار واقعیت مجازی دارد و جدیدترین محصول آن‌ها یعنی Vive Cosmos گواهی بر تلاش جدی نفوذ به بازار است.

HTC از هدست واقعیت مجازی جدید به‌نام وایو کازموس (Vive Cosmos) رونمایی کرد که رقیبی جدی برای آکیولس ریفت اس (Oculus Rift S) محسوب می‌شود. این هدست از سوم اکتبر سال جاری میلادی با قیمت ۶۹۹ دلار به بازار عرضه می‌شود. محصول جدید HTC اولین‌بار در CES 2019 معرفی شد و چهارمین هدست واقعیت مجازی این شرکت محسوب می‌شود. پیش از آن، شاهد HTC Vive، HTC Vive Pro و HTC Vive Focus بودیم. محصول آخر با تمرکز بر بازار تجاری و حرفه‌ای معرفی شد.

محصول جدید HTC تمرکز بیشتری بر بازار گیمرها دارد و حداقل روی کاغذ رقیب نزدیکی برای Oculust Rift S محسوب می‌شود. از موارد شباهت این دو رقیب می‌توان به عدم نیاز به ابزارهای ردگیری خارجی اشاره کرد. درواقع آن‌ها تنها با اتصال مستقیم به کامپیوتر شخصی فعالیت خود را شروع می‌کنند.

اچ‌تی‌سی وایو کازموس با رزولوشن ترکیبی ۱۷۰۰*۲۸۸۰ عرضه خواهد شد که ۸۸ درصد بیشتر از اولین نسخه‌ی هدست وایو است. اولین محصول HTC در بازار واقعیت مجازی، با رزولوشن ۱۲۰۰*۲۱۶۰ پیکسل عرضه شده بود. نرخ بازسازی در وایو کازموس ۹۰ هرتز و زاویه‌ی دید آن ۱۱۰ درجه است.

خریدارانی که پیش از عرضه‌ی عمومی وایو کازموس در ماه اکتبر، آن را پیش‌خرید کنند، یک امتیاز اضافه از HTC دریافت خواهند کرد. عضویت رایگان ۱۲ ماهه در سرویس Viveport Infinity به‌ آن‌ها اهدا می‌‌شود که دسترسی بدون محدودیت به بیش از ۶۰۰ بازی و اپلیکیشن را به‌همراه خواهد داشت. عضویت مذکور در حالت عادی ۱۲/۹۹ دلار در ماه هزینه دارد.

اچ تی سی وایو کازموس / HTC Vive Cosmos

اولین هدست واقعیت مجازی ماژولار HTC

HTC پیش از عرضه‌ی نهایی هدست جدید تمرکز زیادی روی قابلیت پشتیبانی آن از ماژول‌های متنوع داشت. این طراحی در آینده قابلیت‌های بیشتری را با ماژول‌های جدید برای هدست وایو کازموس به‌همراه خواهد داشت. اولین ماژول، به‌عنوان یک ابزار ردگیری خارجی برای کازموس کار می‌کند و به‌نام Vive Cosmos External Tracking Mod معرفی شد. این ماژول در زمان عرضه با وایو کازموس عرضه می‌شود و ارتباط هدست را در صورت نیاز کاربر با ایستگاه‌های مرکزی محتوای واقعیت مجازی فراهم می‌کند.

اچ‌تی‌سی تمرکز تبلیغاتی بالایی روی قابلیت ماژولار کازموس دارد

با توجه به کارایی ماژول HTC این سؤال ایجاد می‌شود که چرا باید هدست بدون نیاز به ابزار ردگیری را به ماژول ردگیری خارجی مجهز کرده و آن را به ایستگاه‌های مرکزی سیم‌دار متصل کنیم. HTC پاسخ روشنی در این زمینه ندارد، اما به‌نظر می‌رسد ایستگاه‌های مرکزی نسبت به خود هدست قابلیت ردگیری بهتری برای کنترلرها دارند. شرکت سازنده می‌گوید که در آینده ماژول‌های بیشتری برای وایو کازموس تولید خواهد شد و اولین ماژول بعدی نیز نیمه‌ی اول ۲۰۲۰ معرفی خواهد شد.

رقابت نزدیک با آکیولس ریفت اس

HTC وایو کازموس پیشرفت بسیار بزرگی نسبت به اولین نسخه‌ی هدست واقعیت مجازی HTC محسوب می‌شود. البته وایو در سال ۲۰۱۶ معرفی شده بود و پیشرفت نسبت به آن زمان، طبیعی به نظر می‌رسد. به‌هرحال شرکت امروز هم هنوز با چالش و رقیبی بزرگ به‌نام آکیولس ریفت اس مواجه است. سخت‌افزار آکیولس مشخصه‌های مشابهی دارد. به‌علاوه بازی‌های آن‌ها، سبک کنترل و ردگیری و حتی جامعه‌ی هدف این دو رقیب، در بسیاری از موارد مشترک هستند.

آکیولس / Oculus

مشکل اصلی رقابت اچ‌تی‌سی وایو کازموس با آکیولس ریفت اس در قیمت دیده می‌شود. آکیولس جدیدترین محصول خود را با قیمت ۳۹۹ دلار عرضه می‌کند و همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، اچ‌تی‌سی وایو کازموس قیمت تقریبا دوبرابری دارد. البته محصول‌های قبلی HTC هم قیمت بسیار بیشتری نسبت به رقیب داشتند. اولین نسخه از وایو هم تقریبا دوبرابر ریفت قیمت داشت، اما نظر منتقدان را بیش از رقیب به خود جلب کرد. شاید همین مسیر در وایو کازموس هم تکرار شود.

منبع techradar
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده