بررسی تلویزیون سه بعدی پرطرفدار سونی مدل EX720 به همراه قیمت آن در بازار

بررسی تلویزیون سه بعدی پرطرفدار سونی مدل EX720 به همراه قیمت آن در بازار

تلویزیون EX720 سونی از مدل های پرطرفدار و ارزان قیمت برند سونی است که قابلیت پخش تصاویر سه بعدی را نیز دارد. EX720 از خانواده Smart TV ها می باشد که قابلیت اتصال به اینترنت و استفاده از سرویس های آنلاین را دارد. در این بررسی، نگاه دقیق تری به ویژگی ها و مشخصات این تلویزیون mid-end، کیفیت تصاویر سه بعدی آن و کیفیت سرویس های آنلاینی که این تلویزیون ارائه می دهد، خواهیم کرد.

آیا تلویزیون Sony EX720 می تواند نیاز های شما را برآورده کند؟ کیفیت تصاویر سه بعدی این تلویزیون در چه حد است؟ آیا سرویس های آنلاین این تلویزیون کاربردی هستند؟ در ادامه پاسخ این سئوال ها را مشاهده خواهید کرد.

همان طور که پیش تر هم اعلام کردیم EX720 جزو خانواده تلویزویون هوشمند است که سونی آنها را Internet TV نامیده است.

تلویزیون هوشمند مانند تلفن هوشمند عمل می کند. این تلویزیون های قادرند سرویس های مختلف اینترنتی را از طریق تلویزیون به کاربر ارائه دهند. یعنی تلویزیون هوشمند معادل یک تلویزیون معمولی با یک کامپیوتر داخلی است که سرویس های متنوعی را به کاربر می دهد. کاربر می تواند در تلویزیون هوشمند خود نرم افزار نصب کند، ویدیو و تصاویر آنلاین را مشاهده کند، صفحات وب را مرور کند، بازی اجرا کند و از همه مهمتر به کانال های اینترنتی IPTV متصل شود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد Smart TV ها می توانید مقاله "هر آنچه در مورد تلویزیون های هوشمند باید بدانید" را مطالعه کنید.

این تلویزیون در سایزهای 32، 37، 40، 46 و 55 اینچ در بازار جهانی موجود است. ولی در بازار کشور ما تنها مدل های 40 و 46 یافت می شوند. قیمت مدل 46 اینچ این تلویزیون 2 میلیون و 700 هزار تومان و قیمت مدل 40 اینچ آن 2 میلیون تومان است.

نگاه اول به EX720

sonyex720_from-side

آنچه در نظر اول، توجه شما را به این تلویزیون جلب می کند، قاب و طراحی ظریفتر EX720 نسبت به مدل های قبلی است. قاب تلویزیون، مشکی براق است در حالی که قسمت انتهایی دستگاه، فلز غیرمسطح و طرح داری قرار داده شده است که زیبایی آن را بیشتر می کند.

پایه تلویزیون هم براق است. تلویزیون روی پایه، قابل چرخش بوده و ثابت نیست.

عملکرد EX720

ریموت کنترل این تلویزیون مانند مدل های پیشین بزرگ است. زمانی که از آن استفاده نمی کنید می توانید آن را به صورت پشت و رو روی میز قرار دهید. در قسمت پشتی ریموت دکمه ON/OFF وجود دارد.

sonyex720_remote

از ویژگی های جذاب این تلویزیون، قابلیت Remote Keyboard آن است که به شما اجازه می دهد از لپ تاپ Sony VAIO برای کنترل تلویزیون استفاده کنید. به طور مثال شما می توانید با ایجاد یک شبکه بی سیم خانگی از صفحه کلید VAIO خود برای دستیابی به ویدئوی مورد نظرتان در Youtube استفاده کنید؛ اگر لپ تاپ VAIO ندارید می توانید با نصب یک App روی تلفن هوشمند خود، از موبایل به جای ریموت کنترل تلویزیون استفاده کنید.

یک مرورگر وب که از فایل های فلش پشتیبانی نمی کند، در قسمت سرویس های آنلاین این تلویزیون قرار دارد. همان طور که مشاهده می کنید سایت FlatPanelsHD در این مرورگر قابل دیدن است. البته فونت ها در این مرورگر کمی تغییر می کند.

sonyex720_browser

در مدل های اروپایی این تلویزیون، قابلیت ضبط فیلم روی USB هم وجود دارد. تنها کافی است USB یا Hard Drive خود را به پورت USB آن متصل کنید تا از قابلیت ضبط فیلم ها در این تلویزیون لذت ببرید. علاوه بر این شما می توانید از قابلیت ضبط زمان بندی شده این تلویزیون(نسخه اروپایی EX720) نیز استفاده کنید و برنامه ریزی روشن شدن، ضبط کردن و خاموش شدن در روز های آینده را به تلویزویون بدهید.

از دیگر ویژگی های این تلویزیون می توان به قابلیت تصویر در تصویر اشاره کرد.

مصرف برق این تلویزیون در حالت های مختلف، در جدول زیر نشان داده شده است.

Standby0.1 W0.1 W
SD+HD75 W64 W
3D103 W103 W

تنظیم Setting برای مشاهده بهترین کیفیت تصویر EX720

در ادامه تنظیمات Calibrate Setting این تلویزیون را برای مشاهده بهترین کیفیت تصویر مشاهده می کنید. تنظیمات کیفیت تصویر تا حدودی سلیقه ای است بنابراین اگر این تنظیمات به نظر شما تصویر را بیش از حد روشن یا تیره می کند، می توانید کمی آن را تغییر دهید.


بعد از کالیبره کردن

Picture mode:Custom
Backlight5
Contrast89
Brightness:57
Color:50
Hue:0
Sharpness:0
Color temperatureWarm2
Noise reductionOff
Mpeg noise reductionOff
MotionflowOn
Film-modeAuto 1/Auto 2
Black correctorOff
Adv. Contrast EnhancerOff
Gamma0
Auto Light LimiterOff
Clear WhiteOff
Live ColourOff
Detail/Edge enhancerOff
R Gain-10
G Gain-9
B Gain0
R Bias-2
G Bias-1
B Bias+1

کیفیت تصویر در EX720

در این قسمت قصد داریم کیفیت تصویر این تلویزیون را دقیق تر بررسی کنیم.

سونی EX720 دارای پنل ماتی است که رفلکس نور پایینی دارد. بنابراین اگر منزل شما پنجره زیاد دارد و نور محیط اطراف زیاد است، در مورد بازتاب نور این تلویزیون نگران نباشید. البته ممکن است در تصاویر تیره، حباب های نوری که از لامپ های پشت سرتان می تابد را در تلویزیون مشاهده کنید ولی این حباب نور ها مشکل بزرگی نیستد.

sonyex720_large17

کیفیت تصاویر SD در این تلویزیون خوب است و نسبت به مدل های قبلی 2010 بهبود یافته است. جزئیات به خوبی قابل مشاهده هستند و به علت X-Reality Chip که سونی در این محصول استفاده کرده، Scaling و De-interlacing به خوبی انجام می پذیرد. شما در تصاویر سریع هیچ تار شدگی مشاهده نمی کنید ولی EX720 در تصاویر نیمه تیره، خیلی خوب عمل نمی کند و رنگ آن در همه جای تصویر یکدست نیست.

کیفیت تصاویر HD در EX720

ابن تلویزیون در نمایش تصاویر HD خوب عمل می کند،ولی نمی توان گفت کیفیت تصویر عالی است. تلویزیون های Panasonic GT30 یا C8000 سامسونگ تصاویر HD را بهتر نمایش می دهند. در واقع عمق رنگ مشکی از بسیاری از Egde LED ها کمتر است ولی باز هم خوب است.

زمان پاسخگویی در EX720 بالای متوسط است و از مدل های Mid-end دیگر سونی بسیار سریع تر می باشد. سرعت زمان پاسخ گویی به اندازه سرعت LCD و پلاسماهای خیلی سریع نیست. ولی قابل قبول است. به طوری که در نمایش فیلم های سریع و HD هیچ کاستی مشاهده نمی کنید.

همان طور که مشاهده می کنید، EX720 در تصاویر تیره دارای Clouding در گوشه های تصویر است. البته این Clouding زیاد نیست و شما را در تماشای فیلم ها آزار نمی دهد. اگر Clouding پنل EX720 در این تصویر برای شما قابل مشاهده نیست، نور مانیتور خود را زیاد کنید/

sonyex720_clouding2

بررسی کیفیت و عمق تصاویر سه بعدی در EX720

برای مشاهده تصاویر سه بعدی باید نور پس زمینه LED BackLight را زیاد کنید تا تیرگی عینک، جلوی نور تصاویر را نگیرد. اگرچه مشکل Crosstalk در این تلویزیون به طور کل از بین برده نشده، ولی تا حد زیادی کاهش یافته است.

sonyex720_3D-glass

کیفیت تصاویر سه بعدی در EX720 در حد نسبتا خوبی است. کیفیت تصاویر سه بعدی EX720 از کیفیت تصاویر سه بعدی تلویزیون های سال 2010 بیشتر است. با این وجود همچنان از کیفیت بسیاری از تصاویر سه بعدی هم رده این مدل به جز Toshiba WX800 بهتر است.

اگر بخواهیم در مورد تصویر سه بعدی، جمع بندی داشته باشیم: به شما توصیه می کنیم برای مشاهده تصاویر سه بعدی بهتر، تلویزیون پلاسما Panasonic GT30 تهیه کنید.

زاویه دید EX720

sonyex720_view-angle2

زاویه دید در EX720 خیلی گسترده نیست و رنگ ها از زاویه کناری، بیش از حد روشن به نظر می رسند. رنگ مشکی هم از دید کنار، عمق زیادی ندارد و هر چه زاویه نسبت به تلویزیون بیشتر می شود، رنگ مشکی به رنگ بنفش یا قرمز گرایش پیدا می کند.

sonyex720_purplinggg

کیفیت صدا EX720

اسپیکر های Ex720 در پشت آن پنهان شده اند و برای دیدن فیلم های معمول خوب هستند. ولی برای گوش دادن به موسیقی های مورد علاقه تان یا مشاهده فیلم ها با جزئیات بالای صدای آن، اسپیکر خیلی قوی ندارد. البته اسپیکر های EX720 از اسپیکر تلویزیون های LED سامسونگ خیلی بهتر است.

جمع بندی

سونی در Smart Tv های خود رابط کاربری جدیدی به کار برده که نسبت به مدل های قبل ، جذاب تر است. کیفیت تصویر EX720 به عنوان یک تلویزیون mid-end بسیار خوب است. عمق رنگ مشکی در این تلویزیون قابل قبول است ولی کیفیت رنگ ها خیلی بالا نیست. البته بعد از Calibrate کردن، کیفیت رنگ ها در این تلویزیون بهتر می شود.

کیفیت تصاویر سه بعدی در این تلویزیون خوب است ولی عالی نیست. هنگام مشاهده تصاویر سه بعدی نباید سر خود را زیاد تکان بدهید یا زاویه آن را جا به جا کنید چراکه عمق تصویر سه بعدی از بین می رود.

مشخصات دقیق این تلویزیون را در ادامه مشاهده می کنید:

Size:46" widescreen
Resolution:1920x1080
Response time:-
Contrast ratio:-
Brightness:-
Color support:16,7 million colors
Signal processing:8 for each color
Viewing angles (H/V):178/178
Dot pitch:
Panel type:LCD-TV with Edge LED


Wall mounting:
Swivel stand:
Dimensions (HxWxD):66.0cm x 107.8cm x 4.2cm (without stand)
Weight17.9 kg


Built-in speakers:
Input formats:480p/i, 576p/i, 720p, 1080i & 1080p (50, 60 & 24p)


Inputs
VGA
DVI (but possible to convert through HDMI)
Audio (type) (Headphone jack)
SCART (1 input)
S-video
Composite
Component
HDMI (4 inputs, 1 HDMI 1.4)
Other
Outputs
Audio (type) (1 output, headphones)
SCART
S/PDIF (optical)
Other


Tuners
Analogue
DVB-T
DVB-T (MPEG4)
DVB-C
DVB-C (MPEG4)
DVB-S
DVB-S (MPEG4)
Other

نظر شما در مورد تصاویر سه بعدی این تلویزیون چیست؟ به نظر شما کیفیت تصاویر سه بعدی در این تلویزیون خوب است؟

منبع: FlatPanelsHD

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده