ویروس کرونا تولید پنل‌های LCD را کاهش و قیمت محصولات را افزایش خواهد داد

ویروس کرونا تولید پنل‌های LCD را کاهش و قیمت محصولات را افزایش خواهد داد

حداقل پنج کارخانه‌ی تولید پنل‌های LCD در مرکز شیوع ویروس کرونا با افت شدید تولید روبه‌رو هستند. انتظار می‌رود نتیجه‌ی این اتفاق افزایش قیمت تمامی محصولات مرتبط باشد.

پنج کارخانه‌ی تولید پنل‌های LCD در ووهان به‌دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده‌اند. براساس گزارش سازمان گردآوری اطلاعات مهندسی (IHS Markit)، اولین نتیجه‌ی این تعطیلی افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت مانیتور و تلویزیون در فوریه خواهد بود.

گزارش‌های اولیه‌ از افزایش یک تا دو دلاری قیمت هر پنل LCD حکایت می‌کند؛ اما این افزایش می‌تواند حداکثر سه تا پنج دلار برای هر پنل افزایش یابد. ممکن است در ابتدا این افزایش قیمت چشمگیر نباشد؛ اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که کارخانه‌ها اساسا در هر مرحله از تولید مبلغی به‌عنوان حاشیه‌ی سود در نظر می‌گیرند و همین امر موجب افزایش قیمت می‌شود.

براساس گزارش IHS، حدود ۵۵ درصد از پنل‌های LCD جهان در چین تولید می‌شوند و همین امر نشان می‌دهد افت تولید این کارخانه‌ها می‌تواند اثر تعیین‌کننده‌ای بر بازار بگذارد. پنج کارخانه‌ی تعطیل‌شده در ووهان شامل دو کارخانه‌ی China Star Optoelectronics متعلق به تی‌سی‌ال و دو کارخانه‌ی Tianma و یک کارخانه‌ی BOE هستند.

 دیوید شییِی، مدیر ارشد بخش نمایشگر در مرکز تحقیقات فناوری IHS Markit، اضافه می‌کند:

این پنج کارخانه به‌دلیل موافقت‌نامه‌های منعقدشده برای کنترل گسترش ویروس کرونا شدیدا دچار کمبود نیروی انسانی هستند و بر‌همین‌اساس، تولید‌کنندگان چینی به ما گزارش داده‌اند کاهش تولید در آینده‌ی نزدیک اجتناب‌ناپذیر است.

درکنار این وقایع، دولت چین نیز تعطیلات سال نو را تا دوم فوریه تمدید کرده است. گزارش‌های تکمیلی IHS نشان می‌دهد خریداران برای اطمینان از رفع نیاز مشتریانشان دست به خرید دو برابر زده‌اند؛ در‌حالی‌که تولید چندین تولیدکننده کاملا متوقف شده و درصورت آغاز تولید نیز، نمی‌توانند سریعا به سرعت سابق بازگردند.

انتظار می‌رود این کاهش تولید روی قیمت لپ‌تاپ‌‌ها نیز تأثیر بگذارد. شایان ذکر است در‌حالی‌که اینتل و AMD اثرهای مولفه‌ی ویروس کرونا را در تولیدات خود لحاظ نکرده‌اند، مایکروسافت با پیش‌بینی تغییر وضعیت عادی بازار تغییراتی را برای نیمه‌ی دوم سال جاری پیش‌بینی کرده است.

سازمان بهداشت جهانی به‌علت شیوع ویروس کرونا اعلام وضعیت اضطراری کرده است؛ ویروسی که تاکنون بیش از ۹،۰۰۰ نفر مبتلای شناسایی‌شده و بیش از ۳۰۰ نفر قربانی داشته است.

منبع pcworld

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید