چند فیلم متفاوت، همزمان در یک تلویزیون سونی

پنج‌شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۳
مطالعه 3 دقیقه
تلویزیون‌های جدید سونی قادر به پخش ۲ یا ۳ تصویر متفاوت به‌صورت همزمان و در کنار هم هستند.
تبلیغات

سونی اقدام به ساخت پنل جدیدی کرده که قادر است همزمان 2 یا سه تصویر متفاوت را به نمایش بگذارد. بنابراین شما و اعضای خانواده قادرید هر کدام تصویر کاملا متفاوتی را به صورت همزمان در یک تلویزیون مشاهده کنید، بدون اینکه برنامه دلخواه یکدیگر را قطع کنید.

تلویزیون های 3 بعدی کاربرد های زیادی دارند

عینک های 3 بعدی به صورت متناوب و گاها یکی در میان دیافراگم هایی از تصویر را می بندند و بعضی را باز می گذارند. به همین علت است که تصویری که در تلویزیون های سه بعدی تار و غیر واضح است با استفاده از عینک به یک تصویر واضح تبدیل شده و جان می گیرد.

شما در هر لحظه یکی از دو تصویری که روی هم در حال نمایش است را می بینید. بنابراین هر شخص با استفاده از عینک مخصوص سه بعدی، می‌تواند تصویر مورد نظر را مشاهده کند. فرض کنید پدر خانواده همزمان با بازی PlayStation فرزندانش فوتبال می بیند، و مادر خانواده نیز برنامه مورد علاقه خود را در همان تلویزیون سونی مشاهده می کند و همه اینها تنها با استفاده از عینک جداگانه مقدور خواهد بود. بدون اینکه مجبور باشند تصویر تلویزیون را چند قسمت کرده و یا از سیستم تصویر در تصویر (PIP) استفاده کنید.

یک تلویزیون، یک هزینه، چند تصویر متفاوت در یک زمان

سونی در نظر دارد حق ساخت تلویزیون های 3D که چند تصویر متفاوت را همزمان نمایش می دهند، به انحصار خود در آورد. این تلویزیون ها کاربرد های زیادی دارند.

  • بازی های چند نفره: در این حالت هر یک از کاربران یک صفحه بزرگ و کامل دارند و هر کدام در حال مشاهده صحنه بازی خود هستند. Full Screen و بدون اینکه مزاحم دیگری شوند.
  • طرفداران گروه های مختلف فوتبال با پوشیدن عینک های مختلف، بازی تیم مورد علاقه خود را مشاهده می کنند. این مورد در مکان های عمومی یا باشگاه های ورزشی کاربرد بالایی خواهد داشت.
  • خانواده ها برای بازی های کنسول و پلی استیشن فرزندانشان مجبور نیستند یک مانیتور یا تلویزیون جداگانه تهیه کنند.

این تلوزیون ها چگونه کار می کنند؟

روشی که در این تلویزیون سونی به کار گرفته می شود، بسیار ساده است. عینک های 3 بعدی یکی در میان جلوی دید چشم چپ و راست را می گیرند. بنابراین می توانند تصمیم بگیرند هر شخص در هر لحظه چه تصویری را ببیند، کدام تصاویر باید نمایش داده شوند و کدام تصاویر در کدام عینک مشاهده نشود.

بنابراین اگر یک مسابقه فوتبال از تلویزیون و یک بازی Play Station از کنسول در حال پخش باشد، عینک سه بعدی می تواند مشخص کند کدام فریم ها برای عینک کاربر فوتبالی پخش شود و کدام فریم ها برای وی بسته بماند.

البته یکی از مشخصات بارز این تلویزیون ها این است که علاوه بر اینکه هر شخص می تواند تصویر جداگانه ای در این تلویزیون ببیند، امکان پخش چند تصویر 3D نیز به صورت همزمان وجود دارد. با ورود Play Station 3 که قادر به اجرای بازی های سه بعدی است و با وجودBlu-ray Player  های سه بعدی، این ویژگی طرفداران زیادی خواهد داشت.

البته سونی دقیقا اعلام نکرده چند کاربر می توانند از این ویژگی در تلویزیون های جدیدش استفاده کنند. تنها اطلاعات موجود به این مطلب اشاره دارند که سونی از یک سال گذشته روی این پروژه تمرکز داشته و امیدوار است به زودی آن را نهایی کند.

به نظر شما چه تکنولوژی های دیگری باید به این تلویزیون اضافه شود؟ پیشنهادان خود را در بخش نظرات برای ما ارسال نمایید.

منبع: Flatpanelshd

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات