معرفی تکنولوژی نانو به کار رفته در تلویزیون های ال جی

معرفی تکنولوژی نانو به کار رفته در تلویزیون های ال جی

کلمه نانو معمولا به معنی "بسیار کوچک" است. الجی نیز در تلویزیون های جدید خود از یک قشای بسیار باریک به ضخامت 10 به توان منفی 9 متر استفاده کرده و به دلیل ضخامت بسیار کم این قشای تلقی، نام تکنولوژی جدید خود را نانو گذاشته است. در ادامه به بررسی مزایای این تکنولوژی و تاثیر آن بر کیفیت تصویر می پردازیم.

برای معرفی تکنولوژی نانوی به کار رفته در تلویزیون های جدید الجی، ابتدا باید نکات زیر را اعلام کنیم. 

پیش از هر چیز باید بدانید که LED TV  یا LCD LED-Backlit TV در واقع همان LCD TV هستند با این تفاوت که در LED TV ها، لامپ های LED وظیفه تولید نور پس زمینه پنل را برعهده دارند ولی در LCD ها نور فلورسنت روشنایی پنل را تامین می کند اطلاعات بیشتر در داریکتوری IT

بطور کلی LED TV ها به دو دسته تقسیم می شوند.  

  • FULL-LED یا تمام ال ای دی از ال ای دی حاشیه ای ضخیم تر هستند. این نوع تلویزیون ها شبیه تلویزیون های LCD اصلی عمل می کنند، با این تفاوت که بجای CCFL نور پس زمینه توسط LED تولید می شود. در Full-array یا Full LED تمام LED ها در سرتاسر پشت پنل LCD چیده شده اند.
  • EDGE-LED یا ال ای دی حاشیه ای معمولا باریکتر و سبک تر از فول ال ای دی ها هستند، به همین دلیل برای نصب روی دیوار مناسب تر می باشند. برخلاف Full-LED ها در Edge-LED تمام LED ها در در لبه های پنل قرار دارند و در سرتاسر پشت پنل گسترده نشده اند اما LED ها قادرند نور را به مرکز و سطوح دیگر صفحه بتابند این عمل را Light Guide می نامند.

برای مشاهده تفاوت های کامل این دو مدل LED مقاله "هر آنچه در مورد LED TV ها باید بدانید" را مطالعه کنید. هر دو دسته می توانند دارای قابلیت Local Dimming یا تاریکی موضعی باشند.

Local Dimming یا تاریکی موضعی

Local Dimming به معنای قابلیت کنترل کم یا زیاد کردن روشنایی قسمت های مختلف پنل با استفاده از کنترل LED هاست. تعداد نقاط کنترل نور در تلویزیون هایی که مجهز به تکنولوژی Local Dimming هستند، متفاوت است. هر چه تعداد این نقاط قابل کنترل نور بیشتر باشد، کیفیت تلویزیون ها بهتر است. تلویزیون های Full LED که مجهز به تکنولوژی Local Dimming نیز باشند کیفیت تصویر و رنگ بندی بسیار خوبی دارند.

مهمترین مشکل Local Dimming یا همان تاریکی موضعی، Clouding یا درز نور ال ای است. این مشکل باعث می شود نور نقاط روشن برروی نقاط تاریک تاثیر بگذارد. یعنی نور تابیده شده از نقاط روشن به نقاط تاریک درز کرده و میزان تاریکی نقاط تاریک را کم می کند. به این ترتیب اگر روشی برای جلوگیری از درز این نور به نقاط تاریک پیدا شود، تلویزیون های با کیفیت تری را مشاهده خواهیم کرد.

نقش تکنولوژی نانو در کیفیت تصویر

الجی با استفاده از یک تکنولوژی جدید که نانو نام دارد، جلوی درز نور تابیده شده به نقاط تاریک را می گیرد. به دلیل باریکی قشای به کار رفته در این تکنولوژی، آن را تکنولوژی"نانو" نامگذاری کرده اند.

تفاوت کیفیت تصویر در تلویزیون های LED و Nano LED

lg-lw980s-3d-tv

همانطور که اشاره کردیم تلویزیون های Full LED معمولا ضخامت بیشتری نسبت به تلویزیون های Edge LED دارند. تکنولوژی نانو علاوه بر تاثیر بر روی ظاهر تلویزیون بر کیفیت تصویر تاثیر گذاشته و از ایجاد پدیده Clouding یا "درز نور در تصاویر" تیره جلوگیری می کند.

مقایسه فنی و بررسی تعداد نقاط کنترل کننده Local Dimming در LED های مختلف الجی

الجی در سال 2010 تلویزیون های جدیدی با تکنولوژی IOP تولید کرد. هدف از استفاده از این تکنولوژی، تولید تلویزیون های Full LED باریک تر بود. البته الجی نتوانست با استفاده از تکنولوژی IOP این هدف را محقق سازد و در سال 2011 به تولید تلویزیون هایی با تکنولوژی نانو روی آورد.

به دلیل استفاده از تکنولوژی نانو و از بین رفتن مشکل Clouding در تلویزیون های جدید ال جی، تعداد نقاط کنترل تاریکی موضعی در تلویزیون های ال ای دی بیشتر شده است. جدول زیر تعداد نقاط کنترل موضعی نور را در تلویزیون های نانو و تلویزیون های قدیمی که IOP نام داشتند، اعلام کرده است. تعداد این نقاط با سایز تلویزیون رابطه مستقیم دارد و هر چه تعداد نقاط بیشتر باشد کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. 

مقایسه تعداد LED ها در تلویزیون های مجهز به فناوری نانوی الجی و تلویزیون های IOP در سایز های مختلف

lgnanotable-1

مقایسه عمق نور پس زمینه در تلویزیون های مجهز به فناوری نانوی الجی و تلویزیون های IOP در سایز های مختلف

lgnanotable-3

مقایسه تعداد نقاط قابل کنترل در LED های نانو و ال ای دی های IOP الجی

lgnanotable-2

دو مدل از جدید ترین تلویزیون های LED الجی با شماره مدل LW9500 و LW9800 مجهز به فناوری Nano می باشند. به نظر شما کیفیت و ظاهر تلویزیون های جدید الجی مجهز به فناوری نانو، تا چه میزان نسبت به تلویزیون های LED پیشین پیشرفت کرده است؟

منبع: FlatPanelsHD


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید