سونی از پنل LCD چهار رنگ (RGB+W) خود پرده برداری کرد

سونی از پنل LCD چهار رنگ (RGB+W) خود پرده برداری کرد

سونی نمایشگر 3 اینچی جدید خود را با چهار sub-pixel (قرمز، سبز، آبی و سفید) معرفی کرد. سونی ادعا کرده که نمایشگر RGB-W این شرکت نسبت به نمایشگرهای معمولی RGB حدود 50 درصد کمتر مصرف می کند و روشنایی دو برابر دارد. نمایشگر 3 اینچی جدید سونی قرار است در تلفن های هوشمند و دوربین های دیجیتال استفاده شوند.

در نمایشگرهای معمولی LCD هر پیکسل دارای سه Sub-Pixel (پیکسل کوچکتر) به رنگ های قرمز، سبز و آبی (RGB) می باشد ولی در نمایشگر جدید سونی علاوه بر این سه Sub-Pixel یک ساب پیکسل نیز به رنگ سفید اضافه شده است.

شارپ اولین تولید کننده  پنل چهار رنگ است و از پنل های چهار رنگ خود در تلویزیون های سری کواترون استفاده کرد.  اما شارپ ساب پیکسل زرد را به RGB اضافه کرد تا رنگ های زرد و آبی بهتر نمایش داده شوند. اطلاعات بیشتر ...

با اضافه کردن ساب پیکسل سفید دیگر نیازی نیست رنگ سفید فیلتر شود و به این ترتیب روشنایی تصویر افزایش یافته و مصرف انرژی نیز کمتر می شود. از طرفی وقتی ساب پیکسل سفید اضافه می شود تصاویر سفید تر نمایش داده می شوند و کنتراست تصویر کاهش می یابد. سونی برای رفع این مشکل الگوریتمی را ایجاد کرده است که سیگنال هر کدام از پیکسل های (RGB) را دریافت نموده و به معادل RGB+W تبدیل می کند تا کیفیت و کنتراست تصویر کاهش نیابد. در واقع تمام محتوای (فیلم، عکس، بازی و غیره) موجود در بازار براساس استاندارد RGB تولید می شوند در نتیجه نمایشگرهای RGBY یا RGBW می بایست محتوا را براساس ساب پیکسل های خود تغییر دهند تا کیفیت و کنتراست تصویر کاهش نیابد.

رزولوشن این پنل 3 اینچی 640x480 پیکسل می باشد و زاویه دید آن 160 درجه افقی و عمودی است. حداکثر روشنایی این نمایشگر 1,000cm/m2 و کنتراست واقعی تصویر آن نیز 1,000:1 می باشد.

سونی قرار است نمونه های اولیه این نمایشگر را با قیمت حدود 65 دلار در ماه اکتبر 2011 وارد بازار کند و کمی بعد نیز برخی از تلفن ها و دوربین های دیجیتال سونی نیز با همین نمایشگر عرضه خواهند شد.

منبع: Technon

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده