افشاگری جدیدی از ادوارد اسنودن: نهادهای امنیتی از طریق اپلیکیشن‌هایی چون Angry Birds نیز به سرقت اطلاعات پرداخته‌اند

افشاگری جدیدی از ادوارد اسنودن: نهادهای امنیتی از طریق اپلیکیشن‌هایی چون Angry Birds نیز به سرقت اطلاعات پرداخته‌اند

براساس اطلاعات جدیدی که توسط ادوارداسنودن فاش شده است، آژانس‌امنیت‌ملی ایالات متحده، توانایی نفوذ به تلفن‌هوشمند کاربران و سرقت اطلاعات آن‌ها -همچون جنسیت و محل سکونت کاربران- را از طریق اپلیکیشن‌هایی همچون Angry Birds و برخی دیگر از اپلیکیشن‌ها داشته است. خبرگزاری‌ها و روزنامه‌‌های بسیاری همچون گاردین، پروپابلیکا و نیویورک‌تایمز در گزارش‌های جداگانه‌ای، به بررسی این مسأله پرداخته و نوید انتشار اطلاعات جدیدی را در این مورد داده‌اند.

براساس میزان اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط کاربر و میزان دسترسی که توسعه‌دهنده‌ی اپلیکیشن در محصول خود قرار داده است، آژانس‌امنیت‌ملی ایالات متحده و ستاد‌ارتباطات دولتی بریتانیا (سرویس جاسوسی بریتانیا)، قادر به استخراج اطلاعاتی از این اپلیکیشن‌ها بوده‌اند که شامل کدهای شناسایی تلفن‌هوشمند، محل کنونی کاربر، جنسیت کاربر و وضعیت تأهل وی بوده است. در مورد Angry Birds نیز اطلاعات استخراج شده بیش از سایر اپلیکیشن‌ها است؛ یعنی آژانس‌های اطلاعاتی داده‌هایی را فراتر از آنچه که در اختیار قرار می‌داد، از این اپلیکیشن استخراج کرده‌اند. هنوز جزئیات در مورد نحوه‌ی سرقت اطلاعات در این اپلیکیشن مشخص نشده است؛ اما مطمئناً میزان بالای دانلود این اپلیکیشن که برابر 1.7 میلیون بار دانلود است، پتانسیل این اپلیکیشن را برای شنود و سرقت اطلاعات افزایش می‌دهد.

این گزارش نه‌تنها نشان‌دهنده‌ی سرقت اطلاعات از طریق اپلیکیشن‌ها، بلکه گواهی بر این مدعا است که بروزرسانی نرم‌افزاری تلفن‌های‌هوشمند اندرویدی نیز به‌خودی‌خود چندین هزار خط داده‌ی قابل استفاده را در مورد تاریخ و سابقه‌ی استفاده از تلفن‌هوشمند شما منتشر می‌کند.

مطمئنا یکی از سئوال‌های مطرح شده در این میان، سودی است که سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده، برای مبارزه با تروریسم از این اطلاعات بهره می‌گیرند. آیا به واقع این اطلاعات برای مبارزه با تروریسم سودمند است؟ به‌گفته‌ی نیویورک‌تایمز، جمع‌آوری این اطلاعات به‌دست آوردن علایق عمومی و جهت‌گیری جامعه است که به‌طور ناخواسته‌ای در اختیار نهادهای امنیتی قرار گرفته است.

لوگوی زومجی

زومجی مرجع اخبار روز، نقد و بررسی بازی و فیلم و سریال و مکانی برای تبادل نظر گیمرها و دوستداران سینما است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده