مایکروسافت ویندوز 8 را معرفی کرد: تبلت های اندرویدی را فراموش کنید

مایکروسافت ویندوز 8 را معرفی کرد: تبلت های اندرویدی را فراموش کنید

نسخه جدید سیستم عامل دوست داشتنی ویندوز در راه است. ویندوز 8 مناسب انواع مختلف کامپیوترها، شامل کامپیوترهای رومیزی، نوت بوک ها و تبلت ها است. امکانات جدید ویندوز 8 که در روز چهارشنبه توسط مایکروسافت معرفی شد آنقدر جذابند که ممکن است باعث کاهش فروش تبلت های اندرویدی یا iPad شود. در ادامه با امکانات جدید ویندوز 8 که مناسب تبلت های چندلمسی و یا استفاده از ماوس و کی برد در کامییوترهای معمولی است آشنا خواهید شد.

مایکروسافت در کنفرانس خبری که در لوسانجلس برگزار شد از برخی از امکانات ویندوز 8 پرده برداری کرد. رابط کاربری ویندوز 8 به نحوی طراحی شده که هم مناسب تبلت ها و ابزارهای مجهز به صفحه های لمسی باشد و هم مناسب کامپیوترهای معمولی که از ماوس و کی برد استفاه می کنند.

رابط کاربری Windows 8 بطور کامل متحول شده است. در ویندوز 8 به جای صفحه میز کار (Desktop)، منوی Start و نوار ابزار (Task Bar) و غیره یک رابط کاربری سازگار با صفحه لمسی اضافه شده است. رابط کاربری ویندوز 8 شباهت زیادی به رابط کاری Windows Phone 7 دارد. البته اگر کاربر با PC از ویندوز 8 استفاده کند می توانند میزکار سابق Windows 7 را در کنار رابط کاربری Windows 8 داشته باشد.

نحوه حرکت بین صفحه های مختلف، نمایش صفحات وب و غیره همگی با صفحه های لمسی سازگار شده اند. مایکروسافت روش بسیار جذابی را برای قرار دادن پنجره های مختلف در کنار یکدیگر در نظر گرفته است که شرح آن کمی مشکل است ولی امکانات جدید و جذاب ویندوز 8 را به راحتی در ویدیو رسمی مایکروسافت که در ادامه آمده است مشاهده خواهید کرد:

همانطور که در ویدیو مشاهده کردید ویندوز 8 قادر است علاوه بر اجرای نرم افزار های استاندارد ویندوز، نرم افزار های مخصوص تبلت ها را نیز اجرا کند و کاربر می تواند هر زمان که اراده کند بین رابط کاربری مخصوص کامپیوترهای معمولی و یا تبلت ها سویچ کند و یا هر دو را در کنار یکدیگر داشته باشد.

نرم افزارهای مخصوص ویندوز 8 با استفاده از فناوری های مدرن وب یعنی HTML 5 و JavaScript ساخته می شوند مایکروسافت اعلام کرده است که تولید کننده های نرم افزار می توانند محصولات خود را با فناوری های مدرن وب بسازنند و یا از همان روش های قدیمی نرم افزار های تحت ویندوز تولید کنند. در واقع سیستم عامل ویندوز 8 هر دو نوع نرم افزار را به خوبی اجرا می کند و از این رو مناسب انواع مختلف کامپیوترهاست.

اپل نیز سعی دارد سیستم عامل Mac OS X که برای کامپیوترهای رومیزی اپل عرضه می شود را با اضافه کردن قابلیت های سیستم عامل iOS (مخصوص iPad و iPhone) مناسب صفحه های لمسی کند یعنی اپل نیز به دنبال یکی کردن سیستم عامل خود است. اما به نظر می رسد مایکروسافت این بار زودتر عمل کرده است و سیستم عامل ویندوز 8 به این هدف نزدیک شده است.

منبع: PC World

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده