با قابلیت های بسیار جذاب Windows Phone 7 Mango آشنا شوید

با قابلیت های بسیار جذاب Windows Phone 7 Mango آشنا شوید

مایکروسافت همانطور که پیش تر وعده داده بود برخی از قابلیت های سیستم عامل جدید Windows Phone 7 را معرفی کرد. نسخه جدید Windows Phone 7 که Mango نام گذاری شده با امکانات بسیار جذاب و کاربردی تا پاییز عرضه خواهد شد. امکانات جدید Mango برای مصارف مختلف روز مره و تجاری طراحی شده اند مایکروسافت امید دارد با ارائه نسخه جدید سیستم عامل موبایل Windows Phone فاصله خود با Android گوگل و iOS اپل را کم کند. در ادامه شرح کامل امکانات جدید Mango را مشاهده خواهید کرد.

مایکروسافت پیش تر اعلام کرده بود نسخه جدید Windows Phone با بیش از 500 امکان جدید عرضه خواهد شد این شرکت روز گذشته برخی از امکانات جدید Mango را معرفی کرد که مهمترین آنها بهبود اجرای همزمان چند برنامه (Multitasking)، دسترسی کاربر به اطلاعات پویا از منابع مختلف، بهبود بازده اجرای نرم افزارها و یکپارچه گی سیستم عامل با برنامه های مختلف می باشد.

خبر خوب این است که تمام ابزارهای مبتنی بر Windows Phone 7 به صورت مجانی به نسخه جدید بروز رسانی می شوند و خبر بد اینکه این بروز رسانی در پاییز امسال آماده خواهد شد و کاربران برای استفاده از Mango می بایست چند ماهی صبر کند.

مایکروسافت همچنین از همکاری با شرکت های جدید Acer, Fujitsu و ZTE برای ساخت تلفن های مبتنی بر سیستم عامل WP7 خبر داد پردازنده های تلفن های ویندوزی نیز همچنان توسط Qualcomm تولید و نسل جدید تلفن های WP7 با پردازنده های Snapdragon این شرکت عرضه خواهند شد.

در ادامه برخی از امکانات جدید سیستم عامل WP7 Mango را مشاهده خواهید کرد:

تلفن هوشمند تر

Windows Phone 7 Mango

Live Titles یکی از محبوب ترین قابلیت های WP7 است. Live Title همان Widget هایی است که اطلاعات را بصورت زنده دریافت و برروی صفحه موبایل نمایش می دهند. شما می توانید Widget های مختلف را جابجا کنید و آنها را به هر صورتی که دوست دارید برروی صفحه اصلی بچینید. به عنوان مثال اگر تمایل دارید از فعالیت های دوست خود در فیس بود آگاه باشید کانتک او را برروی صفحه اصلی قرار می دهید و همواره از آخرین وقایع مرتبط با او آگاه خواهید شد.

Multitasking یا اجرای همزمان چند دستور بهبود یافته است. در Magnto به سرعت می توان بین نرم افزارهای در حال اجرا سئویچ کرد با نگه داشتن دکمه Back نیز می توان به نرم افزار قبلی در حال اجرا رجوع کرد.

امکانات اجتماعی نیز در Mango افزایش یافته است کاربران می توانند در یک جا به تمام شبکه های اجتماعی Faceboon, Twitter, Outlook Linkedln و Windows Live Messanger دسترسی داشته باشند. در واقع در یک نرم افزار می توانید به تمام دوستان خود در شبکه های مختلف دسترسی داشته باشید. همچنین می توان تماس ها (Contacts) را براساس شاخه های مختلف مانند همکار، دشمن، دوست و غیره دسته بندی کنید.

نرم افزارهای هوشمند تر

یکی از قابلیت هایی که مایکروسافت برای متمایز کردن Windows Phone 7 با iOS و Android در نظر گرفته رفتار متفاوت نرم افزارها (App) و ارتباط آنها با Mango است. قابلیت جدیدی که در Mango اضافه شده است App Connect نام دارد، App Connect نرم افزار را به نتایج جستجوی Bing متصل می کند. در پلتفرم های دیگر مانند iOS و Android، نرم افزارها بصورت مستقل اجرا می شوند و با امکانات دیگر گوشی در ارتباط نیستند. به عنوان نمونه در Mango اگر بدنبال یک فیلم باشید، App Connect با باجه فروش بلیط ارتباط برقرار می کند و علاوه بر مشخصات فیلم مکان و قیمت بلیط مربوط به آن فیلم را به شما نمایش می دهد. همچنین زمان پخش فیلم، تریلرهای مربوطه و غیره نیز نمایش داده می شوند مایکروسافت این قابلیت را Total App Experience خطاب می کند.

مرور بهتر صفحات وب

Windows Phone 7 Mango

مایکروسافت سعی کرده در مرور صفحات وب استفاده بیشتری از شتابدهنده سخت افزاری کند. Mango با نسخه موبایل Internet Explorer 9 و پشتیبانی از HTML5 ارائه خواهد شد.

در دموی نمایش داده شده توسط مایکروسافت یکپارچگی Bing با Internet Explorer بسیار جذاب بود. یکی از قابلیت هایی که استفاده از اینترنت را با Mango جذاب می کند Scout نام دارد. Scout از GPS گوشی استفاده می کند و جستجوی محلی را ممکن می سازد یعنی در نتایج جستجو مکان فعلی و محل کاربر نیز در نظر گرفته می شود. قابلیت جالب دیگر جستجوی موزیک است این قابلیت شبیه Shazaam می باشد و شما می توانید تلفن خود را نزدیک اسپیکری که در حال پخش موزیک است نگه دارید و Bing موزیک در حال پخش را تشخیص داده و سپس اطلاعاتی در مورد خواننده، آهنگ و مکانی که می توان موزیک را خرید نمایش می دهد.

قابلیت دیگر Visual Search نام دارد این قابلیت مشابه Google Goggles است به کمک Visual Search می توانید اطلاعات بیشتری در مورد یک کتاب بدست آورید. بعنوان مثال شما یک کتاب را در کتابخانه مشاهده می کنید و قصد دارید اطلاعات بیشتر در مورد آن کتاب بدست آورید، از جلد آن عکس می گیرید و Bing آن را تشخیص می دهد و در کتابخانه خود جستجو می کند و سپس بررسی و نظرات مرتبط با آن کتاب را به همراه قیمت و اطلاعات بیشتر نمایش می دهد. این اتصال نیز از طریق App Connect انجام می شود. حال اگر نرم افزار فروشگاه Amazon نیز برروی موبایل شما نصب باشد App Connect می تواند شما را به خرید کتاب از طریق آمازون هدایت کند.

مایکروسافت پا را از این نیز فراتر گذاشته و با APIجدید دوربین سعی دارد دنیای مجازی در Mango را به حقیقت نزدیک تر کند. به عنوان مثال API جدید دوربین به تولید کننده های نرم افزار این امکان را می دهد تا مثلا نرم افزاری از ترکیب GPS, AR و محتوای تاریخی History Channel بسازد تا این نرم افزار مکانی که شما در حال سفر کردن هستید را تشخیص داده و اطلاعاتی در مورد گذشته آن مکان به کاربر ارائه کند.

امکانات بیشتر اداری و کسب و کار

wp7-inbox-5176268مایکروسافت بدنبال ایجاد جذابیت برای مصرف کننده های اداری است. یکی از قابلیت هایی که کاربران Windows Phone 7 می توانند از آن استفاده کنند امکان اتصال به Office 365 و Windows Live SkyDrive است. کاربر می تواند اسناد و فایل های خود را در فضای Cloud ذخیره کند و هر زمان که تمایل داشت به آنها دسترسی داشته باشد.

در Mango کاربر می تواند یک فولدر از email ها را برروی صفحه اصلی قرار دهد بعنوان مثال می توان فولدر مربوط به یک پروژه خاص و یا نامه های دریافتی از یک شخص خاص را برروی صفحه اصلی سوزن کرد. همچنین کاربر می تواند RSS های Outlook را برروی صفحه قرار دهد.

کاربران همچنین می توانند در سرور ایمیل جستجو کنند مانند جستجو در Exchange Server برای ایمیل های قدیمی که دیگر برروی تلفن وجود ندارد.

ابزار دیگر Microsoft Lync نام دارد که یک سرویس ارتباطی است و از ترکیب مسنجر اینترنتی، کنفرانس تحت وب و شبکه اجتماعی داخلی تشکیل شده است. این سرویس در حال حاضر برای کاربران Windows Phone 7 دردسترس است و کاربران می توانند این نرم افزار مجانی را با نام Lync Mobile App دریافت کنند.

ویدیو بررسی نسخه جدید سیستم عامل Windows Phone 7 Mango را از دست ندهید:

منابع: PC World |Digital Trends

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید