SID 2011: نسل جدید نمایشگرهای سه بعدی بدون نیاز به عینک سونی چطور کار می کنند

SID 2011: نسل جدید نمایشگرهای سه بعدی بدون نیاز به عینک سونی چطور کار می کنند

سونی در SID 2011 از نسل جدید نمایشگرهای سه بعدی پرده‌برداری کرد؛ نمایشگرهای سه بعدی که بدون نیاز به عینک کار می‌کنند.

نمایشگاه SID 2011 در شهر لس آنجلس امریکا و در فاصله زمانی 15 تا 20 می برگزار می‌شود. نمونه نمایشی نسل جدید نمایشگرهای سه بعدی بدون نیاز به عینک سونی از روش جدیدی برای نمایش تصاویر سه بعدی استفاده می‌کند.

در نسل جدید LCDهای 3D سونی نورپس زمینه (Backlight) برای تصاویر سه بعدی بین پنل LCD و نور پس‌زمینه برای تصاویر دو بعدی اضافه شده است. بدین‌ترتیب، نمایشگر می‌تواند نور پس‌زمینه دو بعدی و سه بعدی را بصورت جداگانه کنترل کند.

در این نمایشگرها که از نوع Edge-LED هستند از دو ردیف LED در لبه های پنل استفاده شده است یعنی یک ردیف LED برای تصاویر سه بعدی و یک ردیف برای تصاویر دو بعدی بکار رفته است.

نور ساتر شده از منابع LED باید به نحوی شکسته شوند وبه سطح پنل پراکنده شود. نور توسط ابزاری به نام Parallax Barrier کنترل می‌شود درنتیجه، امکان نمایش دو تصویر برای چشم های راست و چپ امکان‌پذیر می‌شود و تصویر سه بعدی شکل گیرد. البته سونی از ارائه اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار کرد این پنل ها اجتناب کرده است.

Parallax Barrier ابزاری است که به تلویزیون‌های LCD امکان نمایش تصاویر سه بعدی بدون نیاز به عینک را ممکن می‌کند. معمولا این ابزار در جلوی نمایشگر قرار می‌گیرد و دارای لایه ایی از مواد خاص با یک سری شکاف دقیق است که به چشم ها اجازه می‌دهد تا هر کدام پیکسل های مربوط به خود را مشاهده نمایند. بدین‌ترتیب، هر چشم تصویر مربوط به خود را مشاهده می‌کنید و تصویر هر چشم با زاویه نسبت به تصویر چشم دیگر نمایش داده می‌شود که نتیجه آن تشکیل تصویر با عمق و سه بعدی است.

نمایشگر 24 اینچی دارای 6 نقطه نمایش است یعنی در 6 زاویه نسبت به تلویزیون می‌توان تصاویر سه بعدی را بدون نیاز به عینک مشاهده کرد بهترین فاصله برای مشاهده تصاویر سه بعدی در این 3D LCD نیز 80 تا 160 سانتی‌متر است. وضوح تصویر نمایشگر 24 اینچی 960 در 360 پیکسل است و شدت روشنایی آن نیز 86.1cd/m2 است.

وضوح تصویر این نمایشگر در حالت دو بعدی 1920x1080 و شدت روشنایی آن نیز 192cd/m2 است.

فناوری جدید سونی در نمایشگرهای 4 تا 40 اینچ قابل استفاده است و سونی قصد دارد این نمایشگرها را در سال‌های آینده بصورت تجاری وارد بازار کند.

منبع: Nikkeipb

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده