SID 2011: نسل جدید نمایشگرهای سه بعدی بدون نیاز به عینک سونی چطور کار می کنند

SID 2011: نسل جدید نمایشگرهای سه بعدی بدون نیاز به عینک سونی چطور کار می کنند

بزرگترین نمایشگاه تخصصی نمایشگر،2011 SID در لس آنجلس در حال برگزاری است. سونی در SID 2011 از نسل جدید نمایشگرهای سه بعدی پرده برداری کرد. سونی نمایشگرهای سه بعدی که بدون نیاز به عینک کار می کنند را در سایز 24 و 10 اینچ به نمایش گذاشته است. سونی روش جدیدی را برای نمایش تصاویر سه بعدی بدون نیاز به عینک ابداع کرده است.

نمایشگاه SID 2011 در شهر لس آنجلس امریکا و در فاصله زمانی 15 تا 20 می برگزار می شود. نمونه نمایشی نسل جدید نمایشگرهای سه بعدی بدون نیاز به عینک سونی از روش جدیدی برای نمایش تصاویر سه بعدی استفاده می کند.

در نسل جدید LCDهای 3D سونی نورپس زمینه (Backlight) برای تصاویر سه بعدی بین پنل LCD و نور پس زمینه برای تصاویر دو بعدی اضافه شده است. به این ترتیب نمایشگر می تواند نور پس زمینه دو بعدی و سه بعدی را بصورت جداگانه کنترل کند.

در این نمایشگرها که از نوع Edge-LED می باشند از دو ردیف LED در لبه های پنل استفاده شده است یعنی یک ردیف LED برای تصاویر سه بعدی و یک ردیف برای تصاویر دو بعدی بکار رفته است.

نور ساتر شده از منابع LED باید به نحوی شکسته شوند وبه سطح پنل پراکنده شود. نور توسط ابزاری به نام Parallax Barrier کنترل می شود در نتیجه امکان نمایش دو تصویر برای چشم های راست و چپ امکان پذیر می شود و تصویر سه بعدی شکل گیرد. البته سونی از ارائه اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار کرد این پنل ها اجتناب کرده است.

Parallax Barrier ابزاری است که به تلویزیون های LCD امکان نمایش تصاویر سه بعدی بدون نیاز به عینک را ممکن می کند. معمولا این ابزار در جلوی نمایشگر قرار می گیرد و دارای لایه ایی از مواد خاص با یک سری شکاف دقیق می باشد که به چشم ها اجازه می دهد تا هر کدام پیکسل های مربوط به خود را مشاهده نمایند. به این ترتیب هر چشم تصویر مربوط به خود را مشاهده می کنید و تصویر هر چشم با زاویه نسبت به تصویر چشم دیگر نمایش داده می شود که نتیجه آن تشکیل تصویر با عمق و سه بعدی است.

{gallery}sony/1:200:90{/gallery}

نمایشگر 24 اینچی دارای 6 نقطه نمایش است یعنی در 6 زاویه نسبت به تلویزیون می توان تصاویر سه بعدی را بدون نیاز به عینک مشاهده کرد بهترین فاصله برای مشاهده تصاویر سه بعدی در این 3D LCD نیز 80 تا 160 سانتی متر می باشد. وضوح تصویر نمایشگر 24 اینچی 960 در 360 پیکسل است و شدت روشنایی آن نیز 86.1cd/m2 می باشد.

وضوح تصویر این نمایشگر در حالت دو بعدی 1920x1080 و شدت روشنایی آن نیز 192cd/m2 است.

فناوری جدید سونی در نمایشگرهای 4 تا 40 اینچ قابل استفاده است و سونی قصد دارد این نمایشگرها را در سال های آینده بصورت تجاری وارد بازار کند.

منبع: Nikkeipb


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید