آیا گوگل می‌تواند خودروی نکسوس خود را بدون گرفتن کمک از سازندگان مطرح خودرو، بسازد؟

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۶
مطالعه 3 دقیقه
خودروی بدون سرنشین گوگل، اکنون مدت‌ها است که در حال آزمایش شدن است. گوگل از این پروژه با افتخار نام می‌برد زیرا با استفاده از این تکنولوژی و برای راندن خودرو، نیازی به حضور یک راننده مجرب نیست، بلکه این کار توسط کامپیوتر و بازوهای روباتیکی انجام می‌گیرد. اما نکته اصلی در این‌جا این است که آیا گوگل می‌تواند به تنهایی این خودرو را بسازد یا خیر؟ زیرا طراحی و ساخت یک خودرو امری است تخصصی که تعداد معدودی از کمپانی‌های جهان قادر به انجام آن هستند.

تا به امروز سیستم خودروی بدون سرنشین گوگل برروی خودروهای فعلی نصب و مورد استفاده قرار می‌گرفت اما حالا این شرکت قصد دارد یک خودروی جدید را از صفر طراحی نموده و سپس به تولید انبوه برساند.

به گزارش «امیر افراطی»، یکی از گزارشگران وال استریت ژورنال، گوگل قصد دارد به زودی خط تولید خودروی بدون سرنشین خود را راه اندازی نماید. تا اینجای کار همه چیز خوب و دقیق پیش می‌رود؛ اما کمی صبر کنید. غول جستجوی جهان و ساخت خودرو؟! اینجا است که سوالات زیادی در اذهان شکل می‌گیرند.

افراطی گزارش می‌دهد که گوگل برای ساخت این خودرو با هیچ‌ یک از خودروسازان نامی جهان همکاری نمی‌کند و قصد دارد خود دست به کار شده و از صفر یک خودروی جدید را طراحی کرده و بسازد.

البته گفته می‌شود که این کمپانی یک قرارداد همکاری با شرکت سازنده قطعات خودرو به نام Magna International بسته است تا وظیفه تولید برخی از قطعات مورد استفاده در این خودرو را به این شرکت واگذار کند.

به گفته افراطی ساخت این خودرو در راستای اجرایی نمودن پروژه Robo-Taxi است که در آن، خودروهی بدون سرنشین به جابجایی مسافران می‌پردازند.

البته نباید فراموش کرد که این کمپانی چندان هم با مسائل سخت‌افزاری غریبه نیست. برای مثال می‌توان به پروژه Google Fiber اشاره کرد که گوگل را به یک ISP بسیار بزرگ در ایالات متحده آمریکا بدل کرد. و یا می‌توان به ساخت تبلت و گوشی‌های هوشمند نکسوس اشاره کرد.

در انتها نیز پروژه عظیم لون است که قصد دارد اینترنت را از طریق بالون به مناطق دورافتاده برساند.

شاید گوگل یکی از معدود کمپانی‌هایی باشد که توانایی ساخت خودرو را از ابتدا دارد. زیرا انجام این کار نیاز به خرج نمودن هزینه‌های بسیار گزاف است که تنها یک کمپانی مانند گوگل می‌تواند از پس آن بر بیاید.

البته باید گفت که گوگل در این راه تنها نیست. کمپانی‌های سازنده مطرح خودرو مانند فورد، هوندا و بی‌ام‌و نمونه‌هایی از همین کمپانی‌ها هستند که در نظر دارند کاری مشابه با کار گوگل را انجام دهند.

یک تفاوت عمده میان کار گوگل و این کمپانی‌ها وجود دارد. کمپانی‌های مطرح سازنده خودرو علاوه بر استفاده از سنسور در خودروها تصمیم دارند تا یک شبکه عظیم ایجاد نموده تا از طریق آن، تمامی خودروهای جهان اطلاعات خود را به آن بفرستند. ولی گوگل تصمیم دارد تا این کار را با استفاده از سنسورها به انجام رساند. درست همانند یک انسان که با استفاده از حواس پنج‌گانه خود به انجام کارهای روزانه می‌پردازد.

در ضمن کمپانی‌های خودروسازی بیشتر تمرکز خود را بر روی طراحی یک دستیار هوشمند نموده‌اند، در حالی که گوگل قصد دارد کامپیوتر و روبات را به طور کامل جایگزین راننده نماید.

نظر شما در این مورد چیست؟ به نظر شما در صورت ساخته شدن این خودرو، می‌توانیم شاهد حضور آن در خیابان‌های کشورمان نیز باشیم؟

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود