گیاه روباتیکی می‌تواند همانند گیاهان طبیعی از خود ریشه بدواند!

گیاه روباتیکی می‌تواند همانند گیاهان طبیعی از خود ریشه بدواند!

داشمندان همواره به دنبال یافتن راه حلی برای تامین انرژی روبات‌ها به صورت طبیعی بوده‌اند. انجام این کار بدان معنی است که روبات‌ها برای تامین انرژی خود به باتری، پنل خورشیدی و یا حتی قدرت باد وابسته نباشند و به صورت کاملا طبیعی و همانند گیاهان بتوانند از زمین تغذیه شوند و انرژی خود را تامین نمایند.

اخیرا دانشمندان موسسه فناوری ایتالیا ایده ساخت یک روبات که می‌تواند همانند گیاهان با رشد دادن ریشه در خاک، مواد مورد نیاز برای تامین انرژی خود را از دل زمین استخراج کند را مطرح کرده‌اند. این کار درست شبیه به کاری است که گیاهان برای بقا انجام می‌دهند.

محققینی که بر روی این پروژه کار می‌کنند قصد دارند با استفاده از سنسورهای گوناگون مواردی همچون مواد شیمیایی، رطوبت، میزان اسیدیته خاک، دما و جاذبه را جمع‌آوری نموده و با ترکیب اطلاعات به دست آمده از این سنسورها به تشخیص بهترین محیط برای کسب انرژی بپردازند.

همچنین آن‌ها در تلاشند تا با ایجاد ارتباط بین ریشه‌های این روبات، یک شبکه ارتباطی در زیر خاک ایجاد نمایند.

اما چالش اصلی پیش روی این گروه، ساخت قطعاتی است که در عین حفظ استقامت، بتوانند رشد کنند. نکته بعدی این است که گیاهان طبیعی به صورت تصادفی ریشه‌های خود را رشد نمی‌دهند بلکه سعی می‌کنند ریشه‌هایی که به مواد غذایی نزدیک‌ترند را بیشتر و آن‌هایی را که از مواد غذایی دور هستند را کمتر رشد دهند.

این دانشمندان سعی دارند روبات شبه گیاه خود را هر چه زودتر بسازند. این، جدیدترین تلاش بشر برای تقلید از طبیعت می‌باشد. اگر محققین این پروژه بتوانند ایده خود را عملیاتی کنند، آنگاه می‌توان گفت که دستاوردی عظیم  برای بشر به دست آمده است.

نظر شما در این مورد چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده