خداحافظی با ویندوز 8، سلام به ویندوز 8.1!

خداحافظی با ویندوز 8، سلام به ویندوز 8.1!

نسخه یازدهم مرورگر اینترنت اکسپلورر برای ویندوز 7 و نسخه پیش‌نمایش ویندوز 8.1 آماده استفاده است ولی خبری از عرضه آن برای ویندوز 8 نیست. به طور مشابه، نسخه چهارم از PowerShell برای ویندوز 7 و ویندوز 8.1 عرضه شده ولی برای ویندوز 8، خیر. اما چرا این اتفاق رخ داده است؟ آیا مایکروسافت، ویندوز 8 را فراموش کرده؟ آیا از این سیستم عامل خسته شده؟ می‌توانید پاسخ این سوالات را در ادامه مطلب مطالعه کنید.

اگر بخواهیم در یک کلمه کوتاه، پاسخ سوالات بالا را بدهیم، باید گفت، خیر! ویندوز 8.1، در اصل همان ویندوز 8 است. البته امکاناتی به نسخه جدید ویندوز اضافه شده‌اند که از نظر مایکروسافت علت اصلی بی‌توجهی طیف عظیمی از کاربران به به این سیستم عامل بوده‌اند.

همچنین نسخه جدیدی از APIها به ویندوز 8.1 اضافه شده‌اند که در ویندوز 8 وجود ندارند. همین موضوع، علت اصلی عدم عرضه نسخه یازدهم مرورگر اینترنت اکسپلورر برای ویندوز 8 است.

نسخه مخصوص ویندوز 8.1 از مرورگر اینترنت اکسپلورر بسیاری از امکانات موجود در نسخه مخصوص ویندوز 7 را داراست. برای مثال پشتیبانی از فایل‌های چندرسانه‌ای مبتنی بر HTML5 و همچنین پشتیبانی از فرمت‌های رسانه‌ای رمزگذاری شده، در نسخه مخصوص ویندوز 8.1 وجود دارند. با پشتیبانی از این فرمت‌ها، می‌توان به راحتی و بدون نصب افزونه‌های خاص مانند فلش پلیر، به مشاهده فیلم و یا حتی شنیدن آهنگ پرداخت؛ البته به شرطی که وب‌سایت منتشر کننده این قبیل فایل‌ها، آن‌ها را بر اساس HTML5 منتشر نماید.

نسخه جدیدی از کنترل‌ها در ویندوز 8.1 وجود دارند. کنترل‌ها، ابزارها و قابلیت‌هایی هستند که برنامه نویسان و توسعه دهندگان، با استفاده از آن‌ها می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را ایجاد نمایند. برای مثال اپلیکیشن‌های نمایش زمان و هشدار که به تازگی به ویندوز 8.1 اضافه شده‌اند، از کنترل‌های مخصوص ویندوز 8.1 استفاده می‌کنند که هنگام اجرا در کامپیوترهای ارزان‌قیمت، سه برابر سریع‌تر از زمانی که در ویندوز 8 بودند، عمل می‌کنند.

اما آیا مایکروسافت نمی‌توانست تمامی این APIها را برای ویندوز 8 نیز عرضه کند؟ چرا! این کار قبلا انجام پذیرفته است، منتها این تغییرات در غالبی جدید به نام ویندوز 8.1 عرضه می‌شوند.

مایکروسافت سعی نموده است تا به جای آنکه مثلا کاربران را مجبور به دانلود و نصب نسخه یازدهم اینترنت اکسپلورر نماید، تمامی تغییرات و ویژگی‌های جدید را در غالب یک فایل بروزرسانی در اختیار آن‌ها قرار دهد. زیرا تجربه ثابت کرده است که بسیاری از کاربران تمایل دارند تا با یکبار نصب نمودن بسته حاوی فایل‌های بروزرسانی بر روی سیستم عامل فعلی خود، تمامی ویژگی‌های جدید را در اختیار داشته باشند.

به هر حال بروزرسانی به ویندوز 8.1 امری است که کاربران ویندوز 8 باید دیر یا زود نسبت به انجام آن اقدام نمایند. همچنین انجام اینکار نیاز به ارتقای سخت افزاری ندارد. این بدان معناست که تمامی دستگاه‌هایی که مجهز به ویندوز 8 هستند، به راحتی از ویندوز 8.1 نیز پشتیبانی می‌کنند.

نظر شما در این باره چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده