سرفیس RT هنوز نمرده است

سرفیس RT هنوز نمرده است

امروز از ضرر 900 میلیون دلاری مایکروسافت بر سر سرفیس RT، به دلیل تنظیم موجودی دستگاه در بازار نوشتیم که در گزارش مالی سه‌ماهه دوم سال جاری آمده بود. اما آیا این موضوع به معنای اتمام عمر تبلت مایکروسافت است؟ بنابر اظهارات یک منبع نزدیک به مایکروسافت، پاسخ کاملاً منفی است.

در حال حاضر مایکروسافت انتظار دارد تا در ادامه‌ی کاهش 30 درصدی بهای تبلت‌ سرفیس RT در حجم‌های گوناگون، تأثیرات مثبتی را در روند فروش این دستگاه شاهد باشد. در حقیقت بخش بزرگی از ضرر 900 میلیون دلاری، مربوط به همین کاهش قیمت‌های اخیر است. هنگامی که شرکتی قیمت دستگاهی را تا حدی پایین می‌آورد که حتی از هزینه‌های تولید نیز کم‌تر می‌شود، بروز چنین مشکلاتی در ابتدا غیر قابل اجتناب است.

یک تحلیل‌گر به نام پاتریک مورهد، از ویندوز RT به‌عنوان یک محصول استراتژیک و با عمری طولانی یاد می‌کند که حیاتش برای مایکروسافت بسیار ضروری بوده و به نوعی، بخش بزرگی ازآینده‌ی شرکت را رقم خواهد زد. او همچنین عقیده دارد ویندوز RT که ویژه‌ی پردازنده‌های کم مصرف ARM ساخته شده است، زنگ خطری است برای اینتل و پردازنده‌های سری Atom این شرکت.

البته به نظر می‌رسد که اینتل هم متوجه این هشدار شده و با توسعه پردازنده‌های Atom بر بستر معماری Silvermont، در حال آغاز رقابتی نزدیک با ARM است. حال که مایکروسافت در حال احیای دوباره‌ی سرفیس RT است، چندان بعید نخواهد بود اگر این بار پردازنده‌های Atom اینتل را برگزیند، تراشه‌ای که هم اکنون در حوزه‌های ویندوز 8 و اندروید مشغول به خدمت‌رسانی است.

مشخص است که مایکروسافت فعلا دست از سر سرفیس RT بر نخواهد داشت و اقدامات اخیر شرکت مانند گسترش بازارهای عرضه آن به 29 کشور، و قرارداد ویژه با Best Buy برای عرضه مستقیم و سفارشی محصولات ویندوزی، نشان از همین موضوع دارند. باید دید سرفیس RT بعدی با پردازنده‌ی S800 کوالکام عرضه خواهد شد یا اتم اینتل و این که آیا خواهد توانست سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد یا به شکستی دوباره تبدیل خواهد شد؟

نظر شما درباره‌ی آینده‌ی پلتفرم نوظهور و تبلت منزوی مایکروسافت چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده