ضرر 900 میلیون دلاری مایکروسافت بر سر سرفیس RT

ضرر 900 میلیون دلاری مایکروسافت بر سر سرفیس RT

مایکروسافت امروز گزارش مالی مربوط به سه‌ماهه دوم سال جاری را ارائه کرد و در آن اطلاعاتی از هزینه‌های تجارت مربوط به سرفیس RT داد. ردموندی‌ها اعلام کردند که به دلیل تنظیم میزان موجودی تبلت Surface RT نزدیک به 900 میلیون دلار ضرر داده‌اند. این گزارش درست چند روز پس از کاهش قیمت 150 دلاری این تبلت ارائه شد.

مایکروسافت چند روز پیش قیمت سرفیس RT را 150 دلار کاهش داد تا با قیمت پایه 349 دلار به فروش برسد. این کمپانی نرم‌افزاری پیش از آن نیز تبلت سرفیس RT خود را با قیمت بسیار پایین دراختیار دانش آموزان مدارس مختلف قرار داد. حال در گزارش امروز مایکروسافت از بازده مالی این شرکت در سه‌ماهه دوم سال جاری، خبر از ضرر 900 میلیون دلاری بر سر سرفیس RT داده شد. سرفیس RT در این فصل جزو شاخه ویندوز مایکروسافت به حساب می‌آمد و ازآنجاکه بازده کلی بخش ویندوز روند رو برشدی را تجربه کرده و توانسته 4.4 میلیارد دلار درآمد را برای ردموندی‌ها به ارمغان آورد، ضرر سرفیس RT را تا حدودی جبران کرده است.

اما چرا مایکروسافت روی سرفیس RT ضرر داده است؟

پیش از این گزارش‌های غیر رسمی به این موضوع اشاره داشتند که پیش بینی مایکروسافت برای فروش Surface RT اشتباه از آب در آمده است. ردموندی‌ها نزدیک به 5 میلیون دستگاه از این تبلت را تولید کرده‌اند و این در حالی است که کل فروش این تبلت در این فصل به حدود یک میلیون دستگاه خلاصه می‌شود. حال برای فروش موجودی باد کرده در انبارها، مایکروسافت مجبور به کاهش قیمت دستگاه و فروش آن با ضرر شده است.

از طرفی اینتل طی یک سال اخیر گام‌های بسیار بزرگی را در راستای بهینه‌سازی پردازنده‌های اتم خود برداشته و توانسته مصرف انرژی در آن‌ها را به‌شدت کاهش دهد. همین موضوع باعث شده تا تبلت‌های ویندوز 8 با پردازنده اتم به طول عمر باتری مشابه تبلت‌های RT نزدیک شوند و از طرفی به لطف پشتیبانی از فناوری x86 و اجرای کلیه نرم افزارهای قدیمی به گزینه مناسب‌تری برای کاربران تبدیل گردند.

چندی پیش گزارش شده بود که مایکروسافت در حال همکاری با شرکت کوالکام است تا تبلت سرفیس RT بعدی خود را با پردازنده S800 این شرکت روانه بازار کند. حال این پرسش مطرح می‌شود که به نظر شما، اگر سرفیس RT به پردازنده سریعتری مجهز شود، مردم از آن استقبال خواهند کرد؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده