گزارش مالی مایکروسافت در سه ماهه دوم: 19.90 میلیارد دلار درآمد، 4.97 میلیارد دلار سود خالص

جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۶
مطالعه 3 دقیقه
مایکروسافت امروز گزارش مربوط به سه‌ماهه چهارم سال مالی 2013 معادل سه‌ماهه دوم 2013 را رسما اعلام کرد. در این گزارش میزان درآمد مایکروسافت 19.90 میلیارد دلار بیان شد که نسبت به همین فاصله زمانی در سال گذشته، 10 درصد رشد داشته است. غول نرم‌افزاری دنیا در این فاصله زمانی سود خالص 4.97 میلیارد دلاری را تجربه کرده است.
تبلیغات

سهامدارام این شرکت بابت هر سهم خود 59 سنت دریافت خواهند کرد. درآمد مایکروسافت نسبت به سال گذشته افزایش چشم گیری داشته است، اما اگر به خاطر داشته باشید، این کمپانی نرم‌افزاری سال گذشته به دلیل خرید 6.2 میلیارد دلاری شرکت aQuantive سال 2007 خود ضرر قابل ملاحظه‌ای را داده بود.

نکته جالب توجه دیگر در گزارش مایکروسافت مربوط به ضرر 900 میلیون دلاری این شرکت از تبلت Surface RT است. این بدین معنا است که فروش سرفیس RT به کندی دنبال می‌شود. ردموندی‌ها چندی پیش، قیمت سرفیس RT را 150 دلار کاهش دادند تا شاید فروش آن تسریع گردد.

فروش کامپیوترهای شخصی همچنان روند نزولی خود را طی می‌کند، اما درآمد بخش ویندوز مایکروسافت با رشد 6 درصدی نسبت به همین فاصله زمانی در سال گذشته به 4.4 میلیارد دلار رسیده است. این درآمد به لطف طرح تشویقی بروز رسانی از نسخه‌های قبلی به ویندوز 8 میسر شده است.

امروزه تمام کامپیوترهای شخصی، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های ویندوزی به همراه ویندوز 8 عرضه می‌شوند و همین عامل باعث رشد درآمد این سیستم عامل شده است. ردموندی‌ها چندی پیش اعلام کردند که توانسته‌اند 100 میلیون گواهی استفاده از ویندوز 8 را به فروش برسانند. که از این بابت بازده فروش ویندوز 8 درست شبیه به ویندوز 7 بوده است. انتظار می‌رود این کمپانی نرم‌افزاری به‌زودی آمار دقیقی از میزان گواهی‌های فروخته شده ویندوز 8 ارائه کند.

در نمودار پایین درآمد مایکروسافت از بخش‌های مختلف را در سال‌های 2009 تا 2013 مشاهده می‌کنید:

microsoft q2

وقتی نوبت به ایکس باکس برسد، بخش سرگرمی و ابزارهای مایکروسافت توانسته رکورد 1.9 میلیارد دلار درآمد را ثبت کند که نسبت به همین فاصله زمانی در سال گذشته 7.5 درصد رشده داشته است. بخش تجارت مرتبط با شرکت‌ها که محصولاتی همچون مجموعه نرم‌افزاری آفیس را ارائه می‌کند، رشد 14 درصدی را تجربه کرده تا درآمد 7.2 میلیارد دلار را برای بالمر و یارانش به ارمغان آورد.

در کل سال مالی 2013، مایکروسافت توانسته 77.85 میلیارد دلار درآمد و 26.74 میلیارد دلار سود را تجربه کند.

این آخرین سال مالی است که مایکروسافت گزارش مالی خود را به این شکل ارائه می‌کند. اگر مقالات زومیت را دنبال کرده باشید، در جریان هستید که بالمر ساختار بخش‌های مختلف مایکروسافت را دستخوش تغییرات اساسی کرد و در آن بخش‌های نرم‌افزاری ویندوز، ویندوز فون و ایکس باکس در یک شاخه قرار گرفتند، بخش‌های سخت‌افزاری شامل، ایکس باکس، سرفیس نیز در شاخه مجزایی جای داده شده‌اند. همچنین مدیران بخش‌های مختلف تغییر کرده و در سمت‌های تازه‌ای مشغول به کار شدند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات