در ویندوز 8، روبان جایگزین نوار ابزار می شود

سه‌شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۱
مطالعه 2 دقیقه
مایکروسافت برای اولین بار، روبان (Ribbons) را در مجموعه نرم افزار Office ۲۰۰۷ معرفی کرد و پس از آن در برخی دیگر از نرم افزارها استفاده شد و حالا پس از انتشار تصاویر از نسل جدید سیستم عامل ویندوز 8، به نظر می‌رسد مایکروسافت قصد دارد، روبان را جایگزین نوارابزار (Toolbar) کند.
تبلیغات

در ویندوز 8، دیگر خبری از منوهای قدیمی File, Edit, View و غیره نیست و در عوض از رابط کاربری Ribbons برای دسترسی به قابلیت های نرم افزار استفاده خواهد شد.

این تصمیم مایکروسافت غافلگیرکننده نبود، چون Ribbon در بسیاری از نرم افزارهای پرکاربرد مایکروسافت در سیستم عامل ویندوز 7 مانند Wordpad، Paint و مجموعه نرم‌افزاری Office ۲۰۰۷ و 2010 استفاده شده است.

تغییر منو و نوارابزار به Ribbon به دو دلیل انجام شده است: یکی برای راحتی و دردسترس بودن امکانات مختلف نرم افزار توسط منوهای پویا و استفاده از آیکون های بزرگ و واضح و دیگری برای راحتی کار و اجرای نرم افزار در ابزارهای مجهز به صفحه لمسی مانند تبلت ها است.

امکان غیرفعال کردن Ribbon و استفاده از منو و نوارابزار قدیمی در ویندوز 8 وجود دارد ولی مشخص نیست در نسخه نهایی Windows 8 نیز این قابلیت باقی بماند یا خیر.

رابط کاربری Windows 7 مناسب تبلت ها نیست و به‌همین‌دلیل، تولید کننده های تبلب با این سیستم عامل مجبور به ارائه رابط کاربری متفاوت و مناسب این ابزارها در کنار Windows 7 هستند. مایکروسافت پیش تر اعلام کرده بود که سیستم عامل ویندوز 8 مناسب تبلت ها و ابزارهای مجهز به صفحه لمسی خواهد بود، جایگزین کردن Ribbon به جای نوار ابزار، یکی از قدم های مایکروسافت به سمت سیستم عامل مناسب تبلت ها است.

منبع: ZDNet

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات