رئیس یک کمپانی موبایل ژاپنی مدعی شده که تکنولوژی عینک گوگل را قبلا پتنت کرده است

چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۶:۳۱
مطالعه 2 دقیقه
ماسایوشی سون، مدیرعامل کمپانی SoftBank مدعی شده که پتنت دستگاهی مشابه عینک گوگل را که می‌تواند صحبت‌های اطرافیان را درک کرده و آن‌ها را ترجمه‌ کند، در سال 2010 ثبت کرده است. با توجه به سابقه‌ای که وی در زمینه پتنت‌ها داشته و ثروت و منابعی که دراختیار دارد، احتمالاً به‌زودی شاهد یک جدال پتنتی تمام‌عیار بین SoftBank و گوگل خواهیم بود.
تبلیغات

ما معمولاً اسناد مربوط به پتنت‌های کمپانی‌ها را جدی نمی‌گیریم اما یکی از ثروتمندترین مردان ژاپن (که آنقدر پول دارد تا ارتشی از وکلای درجه یک را استخدام کند) ادعایی را مطرح کرده که درخور توجه است. ماسایوشی سون میلیاردر، مدیر عامل SoftBank است. وی طی سخنرانی دو ساعته‌ای که برای سهام‌داران خود داشته، از یکی از ایده‌های خود در حوزه فناوری سخن گفته که خیلی آشنا به نظر می‌رسد: عینک واقعیت افزوده‌ای که می‌تواند صحبت‌های دیگران را درک کرده و با استفاده از یک لایه بصری، زیرنویس‌های مناسب و مورد نیاز کاربر را ارائه کند. سون در بخشی از سخنرانی خود می‌گوید:

ما برای این ایده پتنتی را ثبت کرده‌ایم: عینک مترجم با امکان ارائه توضیحات مناسب!

طبق تحقیقاتی که وب‌سایت انگجت داشته، به نظر می‌رسد این پتنت در سال 2010 توسط کمپانی SoftBank به ثبت رسیده است. این پتنت حاوی یک تکنولوژی ترجمه است که شباهت بسیار زیادی به آنچه در ویدئوی اخیر گوگل درباره عینکش شاهد بودیم، دارد. در این ویدئو مشاهده کردیم که یک شخص می‌توانست صحبت‌های خود را با استفاده از سرویس ترجمه گوگل، به زبان‌های دیگر بیان کند.

کل مجموعه سیستم پتنت‌ها آنقدر پیچیده است که نمی‌توان حدس زد کدام ایده‌ها می‌توانند پتنت شوند و کدامیک در دایره حمایتی این قانون قرار نمی‌گیرند، ولی بد نیست اشاره‌ای به داستان ثروتمند شدن ماسایوشی داشته باشیم:

وی چند سال پیش پتنت یک دستگاه مترجم را به قیمت یک میلیون دلار به شارپ فروخت! جالب نیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات