پادتن‌های ساده‌تر راه را برای ساخت واکسن HIV هموار می‌کنند

شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۶
مطالعه 2 دقیقه
داروسازان مشغول بررسی پادتن‌هایی با ساختاری ساده‌ هستند تا از آن برای تهیه‌ی یک نقشه‌ راه و در نهایت دست‌یابی به روشی برای ساخت واکسن HIV کار می‌کنند.
تبلیغات

مدت‌ها است دانشمندان پادتن‌های پیچیده‌ای که توان مقابله با ویروس HIV دارند را شناسایی کرده‌اند، اما علی‌رغم تمام مزیت‌های زیستی این پادتن‌ها در مقابله با ویروس مرگبار HIV، تهیه واکسنی کاربردی از آن‌ها بسیار پیچیده و دشوار است. حال داروسازان مشغول بررسی پادتن‌هایی با ساختاری ساده‌تر هستند تا از آن برای تهیه‌ی یک نقشه‌ راه و در نهایت دست‌یابی به یکی از رویاهای محقق نشده‌ای بشر کمک بگیرند؛ ساخت واکسنی حقیقی برای پیش‌گیری از بیماری ایدز.

جدیدترین یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد گونه‌ی نادری از پادتن‌ها وجود دارد که پس از تلقیح و ورود به بدن بیمار روند تکوینی آن در بدن قابل مشاهده است؛ به نحوی که محققان خواهند توانست بر خلاف نمونه‌های پیشین، با دنبال کردن روند تکاملی و رشد پادتن در بدن بیمار به اطلاعات ارزنده‌ای دست پیدا کرده و به عوامل موثر برای مقابله با HIV پی ببرند و در نهایت با شبیه‌سازی آن به تولید واکسن بیماری نائل آیند.

البته این پادتن که در مقایسه با پادتن‌های قبلی دارای ساختار ساده‌تری است تنها می‌تواند بدن فرد را در برابر تعداد کمتری از انواع ویروسHIV مقاوم سازد. اما مزیت اصلی آن، قابلیت رصد روند رو به رشد پادتن بوده که این شانس را به محققان می‌دهد تا مبارزه‌ی عوامل مقابله کننده با بیماری را به طور فعالانه‌تری از نظر بگذرانند.

با بهره از فناوری‌های نوین، محققان خواهند توانست به شناسایی بهتر روند کار پادتن در بدن بیمار بپردازند و سریع‌تر از تکنیک‌های پیشین به این مهم نائل آیند. شخص بیماری که در این آزمایش مورد استفاده قرار گرفت بخشی از جامعه‌ی 20 درصدی از بیمارانی است که پادتن‌های «عموماً خنثی» به آن‌ها تلقیح شده است؛ که شناسایی و مقابله با گونه‌های مختلفی از ویروس HIV را ساده‌تر می‌کنند.

به استناد گزارشی که در مجله‌ی علمی نیچر (Nature) منتشر شده است، در ده سال گذشته، داروسازان مختلفی به تحقیق پیرامون خصوصیات این نوع از پادتن‌ها پرداخته‌اند و نحوه‌ی مقابله‌ی آن با ویروس HIV را از نزدیک مطالعه کرده‌اند. آن‌ها همچنین معتقدند که تولید چنین پادتنی در بدن بیماران کار دشواری است، اما روش‌های جدید آن را میسر کرده است.

بارتن هاینز (Barton Haynes)، مدیر ارشد این تحقیقات در گفتگو با مجله‌‌ی علمی نیچر اذعان می‌کند، «پیامی که می‌توان از این تحقیق برداشت کرد این است که برای تأثیرگذاری دارو بر این بیماری مهلک نیازی نیست پادتن‌های عموماً خنثی آن قدرها که ما فکر می‌کردیم پیچیده باشند». برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویروس HIV و بیماری ایدز به اینجا سر بزنید؛ آرزوی زومیت سلامتی و شادکامی همه شماست!

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات