نکاتی که در مورد Thunderbolt اینتل باید بدانید

نکاتی که در مورد Thunderbolt اینتل باید بدانید

اینتل در کنفراس خبریی که در سن فرانسیسکو برگزار شد، ورود رسمی Thunderbolt را اعلام کرد. Thunderbolt که پیش تر با نام رمز Light Peak معرفی شده بود قرار است جایگزین پروتوکل های رایج امروزی مانند HDMI, SATA, FireWire و USB شود. خواندن این مقاله را ادامه دهید تا با این پروتوکل پرسرعت که دوبرابر سریعتر از USB 3.0 است، بیشتر آشنا شوید.

کنفراس خبری اینتل همزمان با عرضه سری جدید نوت بوک های Macbook Pro اپل برگزار شد. نوت بوک های جدید اپل که مجهز به پردازنده های Sandy Bridge اینتل هستند اولین نوت بوک های مجهز به پورت Thunderbolt به شمار می روند.

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد Thunderbolt یا همان Light Peak اینتل مشاهده خواهید کرد:

سرعت بسیار بالای انتقال اطلاعات

Thunderbolt پرتوکول های PCI Express - PCIe و DisplayPort را ترکیب کرده است و قادر است اطلاعات را بین کامپیوتر و دستگاه های جانبی بصورت دو طرفه با سرعت 10 گیگابیت در ثانیه منطق کند. این سرعت بدین معناست که برای انتقال یک فیلم Blu-Ray به کامیپوتر تنها 30 ثانیه زمان لازم است! Thunderbolt بیش از دو برابر سریعتر از USB 3.0 است که در بهترین حالت 4.8Gbps سرعت دارد.

معمای مس

نکته بسیار پیچیده و سئوال برانگیز در Thunderbolt، استفاده از سیم مسی در آن است، انتقال اطلاعات با سرعت 10Gbps با سیم مسی واقعا سئوال برانگیز است. انتظار می رفت از کابل های فیبرنوری برای انتقال چنین اطلاعات با چنین سرعتی استفاده شود ولی اینتل از فناوری های بسیار پیشرفته ای در ساخت Thunderbolt استفاده کرده تا بتواند اطلاعات را با این سرعت از طریق کابل مسی منتقل کند. استفاده از سیم مسی این امکان را فراهم می کند تا انرژی الکتریسیته مورد نیاز وسایل جانبی نیز به خوبی تامین شود. اپل اعلام کرده از طریق Thunderbolt تا 10 وات برق می توان منتقل کرد. این قابلیتی است که نمی توان در کابل های فیبرنوری داشت.

نسخه های آینده Thunderbolt سریعتر خواهند بود

اینتل ادعا کرده که در طول یک دهه، نسخه های آینده Thunderbolt سریعتر هم خواهند شد و سرعت آن به 100Gbps خواهد رسید. جالب است بدانید که اطلاعات با این سرعت نیز از طریق کابل های مسی منتقل خواهد شد نه فیبرنوری!

thunderbolt_1

تبدیل پورت های مختلف

Thunderbolt برای انتقال اطلاعات طراحی شده است ولی قادر است به شکل های مختلفی درآید. جک Thunderbolt در Macbook دقیقا مشابه DisplayPort است یعنی می توان از آن بعنوان DisplayPort و یا Thunderboltاستفاده کرد.

جادوی کوچک

Thunderbolt در ابعاد بسیار کوچک ساخته شده و دارای گیرنده کوچک اپتیکال است که الکتریسیته را به نور و برعکس تبدیل می کند این دستگاه گیرنده بسیار کوچک دارای دو VCSEL یا Vertical Cavity Surface Emitter Laser (سطح عمودی ارسال کننده لیزرحفره دار) است که ردیاب لیزر و تصویر هستند. لیزرها 250 میکرون قطر دارند ( حدود 2 تار مو) و نور را در هر کانال فیبرنوری که 125 میکرون قطر دارد انتقال می دهند. ردیاب نور تصویری نیز نور را در انتهای هر کانال دریافت می کند.

یکسان کردن پورت ها

اینتل تراشه ی کنترل کننده  و تغییردهنده پروتوکل ها را ارائه داده است که قادر است پروتوکل های مختلف مانند DisplayPort و PCI Express را از طریق یک کابل Thunderboltمنتقل کند. Thunderbolt قادر است کار هفت کابل را یکجا انجام دهد یعنی به جای استفاده از 7 کابل مختلف، می توان از یک کابل استفاده کرد.

thunderbolt_2

طول بلند کابل

یکی از مشکلات کابل های مسی مشکل از دست رفتن و یا افت الکتریسته در کابل های طویل است ولی این مشکل در Thunderbolt وجود ندارد. چون، نور برخلاف الکتریسیته در فاصله زیاد از دست نمی رود. کابل های Thunderbolt بدون هیچ مشکلی می توانند تا 100 متر طول داشته باشند. این در حالی است که کابل های USB می توانند حداکثر 5.5 متر طول داشته باشند.

Thunderbolt آمده است تا بماند

اینتل برای اولین بار Thunderbolt را با نام Light Peak در سپتامبر 2009 معرفی کرد و همچنین پشتیبانی خود را پس از عرضه پردازنده های جدید (Sandy Bridge) از USB 3.0  قطع کرد. همچنین Steve Jobs سال گذشته اعلام کرد که محصولات آتی اپل از USB 3.0 پشتیبانی نخواهند کرد. به نظر می رسد اینتل تمام سعی خود را خواهد کرد تا Thunderbolt را جایگزین USB و دیگر پورتوکل های موجود در بازار کند.

در حال حاضر تنها یک هارد اکسترنال مجهز به Thunderbolt وجود دارد ولی انتظار می رود تا تابستان سال آینده بسیاری از وسایل الکترونیکی جانبی مانند هاردهای اکسترنال، دوربین های دیجیتال و غیره با Thunderboltعرضه شوند.

منبع: PC Mag

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید