LED-backlit LCD TV

LED-backlit LCD TV

تلویزیون هایLED-backlight LCD که امروزه توسط بسیاری از تولیدکننده‌های تلویزیون LED TV نامیده می‌شوند نوعی از LCD TV ها هستند که از نور زمینه ال ای دی (LED backlight) به‌جای نور فلورسنت استفاده می‌کنند.

LEDها نوع مختلف هستند: داینامیک RGB LED که در آن LEDها در پشت پنل قرار می‌گیرند و Edge-LED که در آن LEDها درکنار پنل قرار گرفته و نور را به پشت پنل می تابانند.

RGB-LED , Full LEDRGB LED

در این روش که به آن FULL LED نیز می گویند LED ها در پشت پنل LCD قرار می‌گیرند و نور تابیده شده به هر بخش از پنل می‌تواند براحتی سفید و سیاه شود این روش بهترین رنگ سیاه و سفید را نمایش می‌دهد و بالاترین کنتراست داینامیک را ارائه می‌دهد.

Edge-LED

Edge-LED

بدلیل نوع چیدمان LED ها در لبه های پنل این امکان به وجود می آید که تلویزیون بسیار باریک تولید شود، در این روش نور توسط نوع خاصی از پنل در طول صفحه طوری منتشر می‌شود که رنگ یکنواخت در سراسر صفحه ایجاد شود.

تفاوت های LED-backlight با CCFL LCD

تلویزیون هایLED-backligh LCD با تلویزیون‌های معمولی LCD که از نور زمینه CCFL یا فلورست استفاده می‌کنند در موارد زیر است:

  • کنتراست داینامیک تصویر دراین نوع از تلویزیون‌ها بسیار بالا تر از LCD های معمولی است.
  • تلویزیون‌های Edge-LED بسیار باریک تر از مدل‌های LCD معمولی هستند
  • رنج رنگی قابل نمایش در تلویزیون‌های LED مخصوصا RGB-LED وسیع تر از LCD های معمولی است
  • آلودگی محیط‌زیست کمتری دارند
  • گران تر از تلویزیون‌های LCD معمولی هستند
  • مصرف انرژی آنها20 تا 30 درصد کمتر از تلویزیون‌های LCD معمولی است

بروز رسانی 20 دی ماه 1389

تاریکی موضعی یا Local Dimming

قابلیت تاریک کردن یا روشن کردن موضعی صفحه باعث می‌شود رنگ سیاه، طبیعی تر و عمیق تر نمایش داده شود و درنتیجه نسبت کنتراست واقعی تصویر افزایش خواهد یافت. دو سری UNB8500 سامسونگ و LH8500 ال‌جی از نمونه های با کیفیت Local Dimming هستند.LED_demo

مهم‌ترین مشکل Local Dimming یا همان تاریکی موضعی، Blooming نام دارد این مشکل باعث می‌شود نور نقاط روشن روی نقاط تاریک تأثیر بگذارد یعنی نور تابیده شده به نقاط تاریک پخش می‌شود و بر تاریکی نقاط تاریک تأثیر می گذارد میزان و شدت این مشکل در تلویزیون‌های مختلف متفاوت است مثلا این مشکل در تلویزیون 46SV670U توشیبا قابل مشاهده است ولی به سختی می‌توان این مشکل را در سری 8500 ال‌جی یا سامسونگ دید.

مشکل Blooming ارتباط مستقیم با تعداد نقاط یا منطقه های Local Dimming دارد، چون تعداد منطقه های Local Dimming به تعداد LED ها نیست ولی تولید کننده ها این اطلاعات را منتشر نمی کنند.

در LCD های معمولی با نور پس‌زمینه CCFL و بسیاری از Edge-LED ها کل نورپس زمینه به یکباره تابیده می‌شود.

برخی از تلویزیون‌های Edge-LED ال‌جی و سامسونگ با فناوری شبیه Local Dimming عرضه شدند، سامسونگ برای مجزا کردن این فناوری از Local Dimming نام Precision Dimming را روی آن نهاده است این فناوری در تلویزیون‌های سری مدرن و گران‌قیمت سامسونگ مانند UNC8000 استفاده شده است. ال‌جی نیز فناوری خود را LED Plus نام‌گذاری کرده است و سری های LH5500 و LX6500 مجهز به فناوری LED Plus هستند. هیچ کدام از این دو فناوری به خوبی Local Dimming کار نمی‌کند.

اطلاعات بیشتر در مورد LED TV ها و نکاتی که باید در مورد آن‌ها بدانید را می‌توانید در مقاله ای که با عنوان "هر آنچه در مورد LED TV باید بدانید و معرفی انواع مختلف" منتشر شده است بیابید.

منابع: wikipedia | ledtele

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده