کدام مرورگر سریعتر است؟ مقایسه کروم 24 با فایرفاکس 18، اینترنت اکسپلور 10 و اپرا 12.12

جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۱ - ۱۶:۴۵
مطالعه 6 دقیقه
هر از گاهی با معرفی نسخه‌ی جدید مرورگرهای مختلف که از نظر سرعت یا امکانات حرف‌های جدیدی دارند، کاربران دنیای وب از خود می‌پرسند که کدام یک سریع‌تر است یا امکانات مناسب‌تری برای کارهای من دارد؟ پاسخ سوال اول را می‌توان از طریق بنچمارک‌ها پیدا کرد اما سوال دوم پیچیده‌تر است. در این مقاله، آخرین نسخه‌های پایدار 4 مرورگر محبوب را مورد بررسی قرار می‌دهیم و سرعت‌شان را مقایسه کنیم.
تبلیغات

در ابتدا بهتر است نسخه‌های جدید 4 مرورگر معروف را نام ببریم. نسخه‌ی 10 اینترنت اکسپلورر مایکروسافت به همراه ویندوز 8 عرضه شده بود. موزیلا نیز نسخه‌ی 18 مرورگر فایرفاکس را اخیراً عرضه کرد، موتور جاوااسکریپت در نسخه‌ی جدید بهینه شده و مصرف حافظه باز هم بهینه‌تر شده است. گوگل هم سرعت مرورگر کروم را طبق معمول کمی افزایش داده و در حال حاضر نسخه‌ی 24 آن به صورت نسخه‌ی پایدار قابل استفاده است.

مثل همیشه برخی از آزمایش‌ها ساده و بعضی از بنچمارک‌های پیچیده هستند، چند تست جدید نیز برای ارزیابی قابلیت‌های جدید مرورگرها انجام شده است. مثلاً در مورد پیش‌رندرینگ کروم و بارگذاری تب در زمان دلخواه در نسخه‌ی جدید فایرفاکس. تمام تست‌ها در محیط سیستم عامل ویندوز صورت می‌گیرد، به همین دلیل مرورگر Safari اپل که بیشتر برای سیستم عامل مک بهینه شده را وارد آزمایشات نکرده‌ایم، البته استفاده از نتایج تست Safari در مک نیز چندان مفید نیست چرا که برای مقایسه‌ی درست باید سیستم عامل هم یکسان باشد.

زمان آغاز به کار در اولین اجرا: برنده کروم

مرورگر گوگل کروم معمولاً در این تست رتبه‌ی اول را به دست می‌آورد چرا که سرعت اولین اجرای آن فوق‌العاده بالاست. کمی بیشتر از 2 ثانیه روی سخت‌افزار ما باید صبر کرد تا مرورگر برای اولین بار اجرا شود. اینترنت اکسپلورر 10 هم شروع سریعی دارد و فایرفاکس با کمی اختلاف به دنبال آن حرکت می‌کند. اپرا کمی کند است و در این آزمایش از رقبا عقب افتاده است.

Chrome

زمان بارگذاری چند تب: برنده کروم و اینترنت اکسپلورر

در این آزمایش 9 تب مختلف برای بارگذاری وب‌سایت‌هایی مثل لایف‌هکر، فیس‌بوک، هولو و آمازون مورد استفاده قرار گرفتند و نتیجه به نفع اینترنت اکسپلورر و کروم بود. فایرفاکس زیر فشار 9 تب تسلیم شد و حتی انیمیشن‌های واسط کاربری آن نیز متوقف شدند. بعد از 20 ثانیه بالاخره تمام تب‌ها بارگذاری شدند و مرورگر به وضعیت طبیعی خود برگشت. به نظر می‌رسد که تیم موزیلا این‌بار تغییرات چندان جالبی در این زمینه اعمال نکرده‌اند که مرورگر تا این حد کند شده است.

Internet Explorer

بارگذاری لینک: برنده کروم

طبق معمول کروم در بارگذاری وب‌سایت با استفاده از نوار آدرس بهترین است و این به کمک قابلیت قدرتمند پیش‌رندرینگ می‌باشد. با این حال مرورگرهای فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر هم سرعت خوبی داشتند. بنابراین می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که اگر از یک صفحه برای مرور کردن صفحات وب استفاده کنید، سرعت مرورگرهای مختلف خوب است. البته به جز اپرا که بیش از 1 ثانیه نسبت به رقبای خود عقب افتاده بود.

03 url chrome

ری‌استور کردن برای اولین بار: برنده کروم

این تست در اصل برای ارزیابی قابلیت on demand tab loading در فایرفاکس یا به عبارت دیگر بارگذاری تب در زمان دلخواه در نظر گرفته شده اما به نظر می‌رسد که وقتی مرورگر را برای اولین بار و حتی برای چندمین بار اجرا می‌کنیم، این قابلیت فایرفاکس به درستی کار نمی‌کند. به هر حال در حالت‌های مختلف تست را انجام دادیم و متوجه شدیم که فایرفاکس از این قابلیت خود چندان بهره‌ای نمی‌برد. تیم کروم به خوبی کار خود را انجام داده‌اند به طوری که بوت شدن مرورگر چه با یک تب و چه با 9 تب، بسیار سریع است. تقریباً به محض باز شدن پنجره‌ی کروم، می‌توان از آن استفاده کرد ولی فایرفاکس کمی عقب می‌ماند و باز هم اپرا مدتی ما را منتظر گذاشت.

04 war

اجرای جاوا اسکریپت: برنده کروم

نمی‌دانیم بنچمارک اجرای جاوااسکریپت در ارزیابی یک مرورگر مفید است یا خیر، اما بیشتر سازندگان چنین بنچمارک‌هایی ادعا می‌کنند که تست آنها نتایجی شبیه به دنیای واقعی ارائه می‌کند. به هر حال برای کامل کردن مقاله نتایج این بنچمارک را نیز لحاظ کردیم. طبق معمول کروم است که اختلاف فاحشی با بقیه دارد. البته زیاد روی نتایج این تست حساب باز نکنید چرا که بقیه تست‌های انجام شده، شباهت بیشتری به کاربردهای روزانه‌ی ما دارند. بنچمارک‌های مختلفی در زمینه‌ی اجرای جاوااسکریپت داریم، به علت مشکلی که در تست جاوااسکریپت موزیلا به نام Dromaeo بروز کرد، سراغ تست معروف دیگر یعنی Peacekeeper از فیوچرمارک رفتیم.

05 java

استفاده از حافظه با 9 تب باز: برنده فایرفاکس

مثل همیشه مدیریت حافظه در مرورگر فایرفاکس به خوبی بهینه شده است. درست برعکس آن کروم است که می‌خواهد به ارقام نجومی نزدیک شود.

07 memory

استفاده از حافظه با 9 تب باز و 5 اکستنشن: برنده موزیلا فایرفاکس

با استفاده از اکستنشن‌ها، مقدار حافظه‌ای که مرورگر استفاده می‌کند افزایش خواهد یافت. مرورگر موزیلا نسبت به دو رقیب دیگر یعنی کروم و اپرا کمتر از حافظه استفاده می‌کند و باز هم برنده است. کروم هم با اضافه شدن اکستنشن‌ها مقدار رم مورد استفاده را به شدت افزایش می‌دهد و باز هم آخرین رتبه را به دست آورده است.

08 tab n

برنده نهایی؟

کاملاً مشخص است که برنده‌ی نهایی کدام یک است. البته نام برنده را ذکر نمی‌کنیم تا خودتان با توجه به کاری که اغلب توسط مرورگر انجام می‌دهید، تصمیم بگیرید. هر کاربر اولویت‌های خاص خودش را دارد و با توجه به نزدیکی نتایج در بسیاری از تست‌ها، بهتر است با توجه به نیازها تصمیم بگیریم که کدام تست‌ها مهم‌تر هستند و برنده کدام است.

مثلاً کاربری که کامپیوتر خود را هیچ وقت خاموش نمی‌کند، بهتر است تست زمان اجرای مرورگر برای اولین بار را در نظر نگیرد. مثال دیگر سخت‌افزاری با 12 گیگابایت حافظه‌ی رم است، تست مدیریت حافظه در مورد چنین سیستمی چندان با اهمیت نیست و درست برعکس آن، کسی که از کامپیوتری با 512 مگابایت رم استفاده می‌کند، بهتر است تست حافظه را مهم‌تر تلقی کند.

در نهایت نکته‌ای که در مقدمه گفتیم را مجدداً یادآوری می‌کنیم، سرعت و توان مرورگر تنها عامل مهم در انتخاب آن نیست، برخی از مرورگرها امکاناتی خاصی دارند که ممکن است برای کاربر بسیار با اهمیت و حتی ضروری باشد. لذا قابلیت‌های مرورگرها و مخصوصاً امکانات اضافه شده در آخرین نسخه‌ی هر یک را به دقت مورد بررسی قرار دهید. برای دیدن آخرین تغییرات معمولاً می‌توان به وب‌سایت سازنده مراجعه و فهرست تغییرات یا changelog را جست‌وجو کرد. در نهایت بهترین مرورگر با در نظر گرفتن تمام فاکتورهای گفته شده، انتخاب می‌شود.

نظر شما خوانندگان زومیت در مورد نسخه‌های جدید این 4 مرورگر چیست؟ شما به چه دلیل و کدام را ترجیح می‌دهید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات