وای فای ۷ با سرعت ۴٫۸ برابر بیشتر از وای فای ۶ در راه است

سه‌شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۰
مطالعه 2 دقیقه
وای فای ۷
Wi-Fi Alliance با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد مشخصات استاندارد وای‌فای ۷ حداکثر در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۴ نهایی خواهد شد.
تبلیغات

اتحاد وای‌فای (Wi-Fi Alliance) می‌گوید وای‌فای مبتنی‌بر IEEE 802.11be خواهد بود و قبل‌ از پایان سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۴ دردسترس قرار خواهد گرفت. دستگاه‌هایی که درحال‌حاضر با پشتیبانی از وای‌فای ۷ عرضه می‌شوند قابلیت‌ ارتباط آسان با دستگاه‌های مختلف را فراهم می‌کنند و عملکرد پیشرفته‌ی وای‌فای، ما را وارد عصر جدیدی از دستگاه‌های متصل خواهد کرد.

وای‌فای ۷ درحال تبدیل‌شدن به یکی از استانداردهای مهم اتصالات بی‌سیم است که حداکثر سرعت قابل‌ توجه ۴۰ گیگابیت‌برثانیه را ارائه می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود فناوری مذکور جایگزین بسیار قدرتمندی برای اترنت سیمی و سنتی باشد. سرعت وای‌فای ۷ با سه باند فرکانسی ۲٫۴ گیگاهرتز، ۵ گیگاهرتز و ۶ گیگاهرتز و با استفاده از پهنای کانال ۳۲۰ مگاهرتز و QAM-4096 به‌دست می‌آید.

QAM (مدولاسیون دامنه‌ی چهارگانه) بسته‌های دیجیتال را به سیگنال آنالوگی تبدیل می‌کند که می‌تواند داده‌ها را به‌صورت بی‌سیم انتقال دهد.

وای‌فای ۷ مثل وای‌فای ۶ و وای‌فای 6E ویژگی‌هایی مثل MU-MIMO و OFDMA را ارائه می‌دهد؛ قابلیت‌هایی که برای افزایش سرعت اتصالات بی‌سیم طراحی شده‌اند. مجموعه‌ی بهبودهای اعمال‌شده روی وای‌فای ۷ باعث افزایش ۴٫۸ برابری سرعت آن درمقایسه‌با وای‌فای ۶ می‌شود.

امروزه تعداد زیادی روتر و حتی کامپیوتر شخصی با پشتیبانی از وای‌فای ۷ عرضه شده‌اند که از مشخصات پیش‌نویس این فناوری بهره می‌برند. البته اکثر این محصولات پس‌ از نهایی‌شدن مشخصات وای‌فای ۷ به‌روزرسانی خواهند شد و به‌طور کامل از استاندارد مذکور پشتیبانی خواهند کرد.

وای فای ۷

به‌نوشته‌ی Tomshardware، یکی از مزیت‌های وای‌فای ۷، استفاده در هدست واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است که امکان اتصال پرسرعت بی‌سیم را روی این محصولات فراهم می‌کند.

اتحاد وای‌فای در بخشی از بیانیه‌اش گفت: «وای‌فای ۷ از روش اتصال جدید برای موارد استفاده‌ی نوظهور که به سطح بالایی از تعامل و غوطه‌ورشدن در اطلاعات آنلاین نیاز دارند، پشتیبانی می‌کند. فناوری‌هایی مثل واقعیت مجازی، واقعیت ترکیبی، واقعیت افزوده و اینترنت اشیاء به سرعت بالا و نرخ‌ تأخیر بسیار پایین در اتصالات اینترنتی نیاز دارند.»

دستگاه‌های سازگار با وای‌فای ۷ حتی در محیط‌های کم‌تراکم با باند ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز عملکرد بهینه‌تری دارند و کشورهایی که به باند ۶ گیگاهرتز دسترسی دارند از حداکثر ظرفیت استاندارد مذکور استفاده خواهند کرد. برای آشنایی بیشتر با فناوری مورد اشاره سری به مقاله‌ی وای فای ۷ چیست بزنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات