مریم عظیمی هاشمی، نخستین زن ایرانی در رویدادهای اپل

چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۴
مطالعه 2 دقیقه
مریم عظیمی هاشمی
حضور مریم عظیمی هاشمی، مهندس ایرانی اپل در مراسم معرفی آیفون ۱۵، موردتوجه کاربران قرار گرفت.
تبلیغات

شاید مراسم Wonderlust اپل برای باقی مردم دنیا تنها در محصولات هیجان‌انگیزی مثل آیفون ۱۵ پرو مکس و اپل واچ اولترا ۲ خلاصه می‌شد؛ اما برای ما ایرانی‌ها حس‌وحال متناقضی را در پی داشت، اشتباه نکنید، این‌بار استثنائا درباره‌ی رجیستر نشدن آیفون ۱۵ صحبت نمی‌کنیم! احساس متناقض ما از حضور نخستین زن ایرانی در رویداد شرکت ۳ تریلیون دلاری اپل نشأت می‌گیرد.

وقتی قائم‌مقام بازاریابی آیفون هنگام رونمایی آیفون ۱۵ برای ارائه‌ی اطلاعات بیشتر درباره‌ی دوربین آیفون ۱۵، صحنه را به «مریم» واگذار کرد، کنجکاویمان را برانگیخت. مریم عظیمی هاشمی، سِمت «مهندس کیفیت تصویر دوربین» را در اپل دارد و از ۲ سال و ۶ ماه پیش کار خود را در این شرکت آغاز کرده است.

عظیمی هاشمی تحصیلات کارشناسی‌ را در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد گذرانده‌ و از مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه بریتیش‌کلمبیا (UBC) مشغول به تحصیل شده‌؛ او مدرک کارشناسی ارشد و دکتری‌ در رشته‌ی مهندسی برق و کامپیوتر را از دانشگاه UBC دریافت کرده‌ است.

مریم عظیمی هاشمی از سال ۲۰۱۹ به‌مدت یک سال و ۶ ماه به‌عنوان پژوهشگر انجمن NSERC کانادا در دانشگاه کمبریج انگلستان حضور داشته‌ و از سال ۲۰۲۱ نیز کار خود را در اپل آغاز کرده‌ است.

نخستین‌بار نیست که یک ایرانی، چه زاده‌ و بزرگ‌شده‌ی این کشور، چه فردی از تبار ایران را در عرصه‌ی بین‌المللی و موقعیت‌های شغلی مهم می‌بینیم؛ اما در چنین شرایطی، همواره احساس متناقضی به آدمی دست می‌دهد؛ حسرت و اندوه که چرا چنین فردی نمی‌تواند در خاک ایران چنین بدرخشد، اندکی حسادت که ای‌کاش ما هم به چنین سطحی می‌رسیدیم و البته خوشحالی برای آن فرد که به چنین موفقیتی دست یافته است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات