ساخت نمونه واقعی بازوهای رباتیک دکتر اختاپوس در فیلم مرد عنکبوتی

جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۰
مطالعه 1 دقیقه
بازوی رباتیک Jizai
این‌بار شاهد ساخت مدل واقعی بازوهای رباتیکی هستیم که می‌توان آن را نمونه‌ی واقعی دکتر اختاپوس شرور در فیلم مرد عنکبوتی دانست.
تبلیغات

شرکت رباتیک ژاپنی Jizai ابزار عجیب‌وغریبی موسوم‌به Arms تولید کرده است که می‌تواند مجموعه‌ای از بازوهای اضافه مثل دکتر اختاپوس، شخصیت شرور فیلم مرد عنکبوتی را دراختیار کاربر قرار دهد.

ویدیوی تبلیغاتی Arms دو مدل از این محصول را نشان می‌دهد که توانایی‌های سیستم را با رقص به‌همراه موسیقی کلاسیک نشان می‌دهد. درواقع این بازوها می‌توانند حرکات بازوهای انسانی را تقلید کنند.

ساخت بازوهای رباتیک، کاوشی زیبا درمورد تقویت قابلیت‌های انسان است که گامی مهم از رویکرد مرسوم برای توسعه‌ی لوازم سایبورگی برمی‌دارد؛ ابزارهایی که به افراد دارای ناتوانی حرکتی کمک می‌کنند.

به نوشته‌ی فیوچریسم، اهداف اعلام‌شده برای Arm کمی انتزاعی‌تر از این است که بازوهای رباتیکش، اشیاء را بردارند. در وب‌سایت Jizai آمده است: «این سیستم برای فعال‌سازی تعامل اجتماعی و بررسی تعاملات احتمالی بین سایبورگ‌های دیجیتالی در جامعه‌ی سایبورگی طراحی شده است.»

Jizai از داستان کوتاهی در سال ۱۹۶۳ نوشته‌ی یوسوناری کواباتا نویسنده‌ی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل الهام گرفته است؛ جایی‌که در آن دختری تصمیم می‌گیرد یکی از بازوهای خود را برای یک‌شب به خاستگارش قرض دهد.

‌در بخشی از مقاله‌ی بازوی رباتیک‌ تیم Jizai آمده است: «رمان کواباتا اثری تخیلی است اما با گذشت نیم‌قرن از زمان نگارش آن، فناوری‌های نوظهور ادغام انسان و ماشین‌ها به‌ما اجازه می‌دهند دنیای او را به‌صورت فیزیکی تجربه کنیم.»

Jizai در ادامه می‌گوید: «از جلسه‌ی نقش‌آفرینی متوجه شدیم که بدن‌مان می‌تواند به‌دقت، اتصال و جدایی بازوها را حس کند و به‌ویژه هنگام جدا کردن یا کاهش تعداد بازوهای رباتیک پوشیده‌شده، این تغییر را بهتر احساس می‌کنیم.»

به‌طور خلاصه درحالی‌که هنوز با دانشمند دیوانه‌ای که از زائده‌های رباتیک برای مقابله با مرد عنکبوتی استفاده می‌کند فاصله داریم، دانشمندان درحال کاوش درمورد معنای تقویت بدن انسان و هک آن هستند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات