کارمندان گوگل، چت‌بات Bard را ابزاری بی‌فایده توصیف می‌کنند

پنج‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
گوگل |‌ google
برخی کارمندان گوگل از این شرکت خواهش کرده‌اند چت‌بات هوش مصنوعی ‌Bard را به‌دلیل مشکلات مختلف دردسترس عموم قرار ندهد.
تبلیغات

کارمندان گوگل طی ماه‌های اخیر بارها از عملکرد چت‌بات‌ هوش مصنوعی این شرکت موسوم‌به Bard انتقاد کرده‌اند. کارکنان غول جستجوی اینترنت از شرکت متبوعشان خواهش کرده‌اند از راه‌اندازی بارد منصرف شود.

بلومبرگ با استناد به صحبت‌های ۱۸ تن از کارمندان کنونی و سابق گوگل و اسکرین‌شات‌های پیام‌های داخلی این شرکت، به توصیه‌های خطرناک Bard در موضوعات مختلف مثل روش فرود هواپیما اشاره کرده است. یکی از کارکنان گوگل می‌گوید بارد بسیار بی‌فایده است و از این شرکت درخواست کرده‌ است چت‌بات مذکور را دردسترس عموم قرار ندهد. به‌نوشته‌ی ورج، گوگل حتی مرحله‌ی ارزیابی ریسک ارائه‌شده ازطرف تیم امنیتی داخلی خود را رد کرده است. با وجود همه‌ی این مسائل و توصیه‌های افراد مختلف، غول فناوری اهل مانتین‌ویوو سرانجام در ماه مارس امکان دسترسی زودهنگام به Bard را ارائه داد.

به‌نظر می‌رسد گوگل برای جا نماندن از رقابت هوش مصنوعی با مایکروسافت و OpenAI، نگرانی‌های اخلاقی را در توسعه‌ی این فناوری کنار گذاشته است. این شرکت هوش مصنوعی خود را پروژه‌ای اخلاق‌مدار و امن توصیف می‌کند، درحالی‌که از مدت‌ها قبل به‌دلیل اولویت دادن به کسب‌ درآمد، بارها مورد انتقاد قرار گرفته است.

اواخر سال ۲۰۲۰ و اوایل سال ۲۰۲۱ دو محقق از گوگل به‌‌نام‌های تیمنیت گبرو و مارگارت میچل پس‌از نگارش مقاله‌ی تحقیقاتی درمورد نقص‌های سیستم‌های زبان هوش مصنوعی که به‌عنوان چارچوب زیربنایی چت‌بات‌هایی مثل Bard مورداستفاده قرار می‌گیرند، از این شرکت اخراج شدند. به‌هر حال اکنون با درنظر گرفتن اینکه سیستم‌های هوش مصنوعی، مدل‌های کسب‌وکار جستجوی گوگل را تهدید می‌کنند، شاید این شرکت به‌جای افزایش ایمنی، بیشتر روی درآمدزایی تمرکز کرده باشد.

برخی افراد اعتقاد دارند آزمایش‌های عمومی هوش مصنوعی برای توسعه و محافظت از این سیستم‌ها ضروری و آسیب‌های ناشی از چت‌بات‌ها درحال حاضر بسیار کم است. این موضوع واقعیت دارد که هوش مصنوعی امروزی گاهی می‌تواند پاسخ‌های نادرست و کاملاً مضر یا اطلاعات گمراه‌کننده ارائه دهد، اما منابع بی‌شماری در فضای وب وجود دارد که آن‌ها هم اطلاعات غلطی به کاربران خود ارائه می‌دهند. رقبای گوگل ازجمله بینگ مایکروسافت و OpenAI نیز به‌همان اندازه درمعرض خطر قرار دارند و تفاوت اصلی بین این شرکت‌ها این است که گوگل بر بازار جستجو تسلط دارد درحالی‌که بینگ سهم بسیار ناچیزی از بازار مورداشاره را دراختیار دارد و این یعنی می‌تواند آزادانه‌تر در حوزه‌ی هوش مصنوعی فعالیت داشته باشد زیرا در این بخش چیز زیادی برای ازدست دادن ندارد.

برایان گابریل، سخنگوی گوگل اعلام کرده است اخلاق هوش مصنوعی اولولیت اصلی این شرکت است. گابریل اظهارداشت: «ما به سرمایه‌گذاری در تیم‌هایی که به‌دنبال اعمال اصول مهم هوش مصنوعی در فناوری‌های ما هستند ادامه خواهیم داد.»

درصورت تمایل می‌توانید ویدیو مقایسه‌ی چت‌بات‌های هوش مصنوعی ChatGPT، بینگ مایکروسافت و گوگل Bard را تماشا کنید. زومیت در این ویدیو سعی دارد پاسخ‌های ارائه‌شده ازطرف این چت‌بات‌ها را مقایسه کند تا مشخص شود کدام‌یک مفیدتر هستند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات