حمله متخصصان هوش مصنوعی به مدیرعامل OpenAI: ادعاهایش بی‌مفهوم و گمراه‌کننده است

دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
سم آلتمن / Sam Altman مدیرعامل OpenAI با پیراهن چهارخانه
شماری از متخصصان حوزه‌ی هوش مصنوعی به‌شدت علیه بیانیه‌ی جدید OpenAI موضع گرفته‌اند؛ شرکتی که روی توسعه‌ی هوش جامع مصنوعی (AGI) متمرکز است.
تبلیغات

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، در بیانیه‌ی جدیدی نحوه‌ی استفاده از هوش جامع مصنوعی (AGI) را تشریح کرد که به هوش مصنوعی انسان‌گونه معروف است. آلتمن می‌گوید با فرا‌رسیدن دوران AGI سیستم‌های هوش مصنوعی خواهند توانست هم‌سطح یا حتی فراتر از هوش انسان عمل کنند. آلتمن در بیانیه‌اش گفت OpenAI در تلاش است با هوش جامع مصنوعی به تمام انسان‌ها سود برساند.

در ماه‌های اخیر، OpenAI به‌دلیل انتشار عمومی سرویس ChatGPT توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. ChatGPT ابزاری همه‌کاره بر‌پایه‌ی هوش مصنوعی است که محبوبیتش به‌شدت افزایش یافته است و امروزه کاربران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارد.

ChatGPT با استفاده از مدل زبانی GPT توسعه داده شده است و به هر سؤالی جواب می‌دهد. همین ویژگی باعث شده است برخی از کاربران فکر کنند ChatGPT آگاه است و شخصیت مستقل دارد؛ اما حقیقت این است که ChatGPT صرفاً جملات را بر‌اساس آنچه در وب دیده، سرهم‌بندی می‌کند.

مدل‌های زبانی برای ارائه‌ی عملکرد هم‌سطح با هوش انسان مسیری طولانی در پیش دارند. در همین زمینه، شماری از متخصصان حوزه‌ی هوش مصنوعی بیانیه‌ی جدید سم آلتمن را بی‌مفهوم و گمراه‌کننده دانسته‌اند.

متخصصان می‌گویند حتی AGI نیز عبارتی نامفهوم و برگرفته از قلمرو علمی‌تخیلی است. به‌گفته‌ی آن‌ها، AGI به چیزی اشاره می‌کند که هنوز ساخته نشده است. دانشمندان فعلاً به تعریفی مشترک از هوش جامع مصنوعی نرسیده‌اند.

نوآه جیانسیراکسا، استاد ریاضیات دانشگاه بنتلی می‌گوید: «اصطلاح AGI به‌حدی پربار است که برخورد با آن به‌عنوان چیزی واقعی با معنایی واقعی اقدامی گمراه‌کننده است. AGI مفهومی علمی نیست؛ بلکه ترفند بازاریابی علمی‌تخیلی محسوب می‌شود. هوش مصنوعی به‌طور‌پیوسته بهبود پیدا می‌کند؛ ازاین‌رو، قرار نیست شاهد لحظه‌ای جادویی برای تبدیل‌شدن آن به هوش جامع مصنوعی باشیم.»

بر‌اساس گزارش فیوچریزم، امیلی بندر، استاد زبان‌شناسی دانشگاه واشینگتن، در توییتی جملاتی را تحلیل کرد که سم آلتمن در بیانیه‌اش استفاده کرده است: «این بیانیه در همان نگاه اول،‌ حال‌به‌هم‌زن است. آن‌ها فکر می‌کنند که واقعاً مشغول توسعه‌ی هوش جامع مصنوعی هستند و در جایگاهی قرار دارند که تصمیم بگیرند چه چیزی به تمامی انسان‌ها سود می‌رساند.»

بندر سم آلتمن را به انجام «تردستی لفاظانه‌» هنگام صحبت درباره‌ی هوش مصنوعی متهم کرده است. به‌گفته‌ی بندر، آلتمن در ابتدا با هوش جامع مصنوعی به‌عنوان سیستمی فرضی یاد می‌کند؛ اما در‌ادامه‌ی بیانیه می‌گوید همین سیستم چیزی است که پتانسیل دارد.

آلتمن در بخش‌های پایانی بیانیه‌اش ادعا می‌کند که فرا‌رسیدن دوران هوش جامع مصنوعی اجتناب‌تاپذیر است؛ فناوری‌ای که در‌کنار تمامی مزایایش ممکن است خطرهایی جدی نظیر سوءاستفاده و حوادث شدید و اختلال در جامعه به‌همراه بیاورد.

امیلی بندر معتقد است که آلتمن بی‌گدار به آب زده و در ادعاهایش با محوریت هوش مصنوعی زیاده‌روی کرده است: «سیستم شما هوش جامع مصنوعی نیست و حتی قدمی در مسیر دستیابی به این فناوری نیز محسوب نمی‌شود.»

بندر می‌گوید تصمیم OpenAI برای تبدیل‌شدن از پلتفرمی منبع‌باز به سازمانی سرمایه‌محور با سود حداکثری، در بیانیه‌ی جدید به‌وضوح دیده می‌شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات