ربات ترسناک با صورت اسکلتی از نمای جلو

تماشا کنید: جنگ جهانی سوم را هوش مصنوعی آغاز می‌کند؟

نگاهی به پیشرفت‌های «ترسناک» هوش مصنوعی
جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۶مطالعه 1 دقیقه
پیشرفت انفجاری هوش مصنوعی، سؤالی ترسناک در ذهن‌مان ایجاد کرده است: آیا جنگ جهانی سوم، صحنه‌ی نبرد انسان با هوش مصنوعی خواهد بود؟
تبلیغات

هوش مصنوعی سال‌ها است که پیشرفت‌های زیادی تجربه کرده، اما تا زمانی که ChatGPT در دسترس عموم مردم قرار نگرفت، هیچ‌کدام از ما متوجه این پیشرفت‌ها نبودیم. امروز چت‌باتی داریم که مثل انسان حرف می‌زند، کد می‌نویسد، شعر می‌گوید و حتی در مواقعی که احساس خطر کند، هیچ ابایی از تهدید کردن ندارد.

درحالی‌که بسیاری از مردم به آینده‌ای که با هوش مصنوعی گره خورده است خوش‌بین‌اند، تحلیلگران عموما هشدارهای ترسناک می‌دهند. مدیرعامل سابق گوگل در مصاحبه‌ای پرحاشیه گفت اثرگذاری هوش مصنوعی بر جنگ، چیزی در حد سلاح هسته‌ای خواهد بود.

آیا باید منتظر آغاز جنگ جهانی سوم توسط هوش مصنوعی باشیم؟ پیشرفت‌های این فناوری چه معنایی برای تجهیزات نظامی دارند؟

پرواز جت جنگنده‌ی آمریکا با هوش مصنوعی و کنترل سگ‌های رباتیک مسلح با ذهن، تنها نمونه‌هایی از تحولاتی هستند که هوش مصنوعی در تجهیزات نظامی اعمال کرده است. کاربرد هوش مصنوعی در جنگ به حدی پررنگ شده که شماری از کشورها توافق کرده‌اند به‌صورت مسئولانه از این فناوری استفاده کنند.

همزمان سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، اعلام کرده که فاصله‌ی زیادی تا دوران هوش مصنوعی ترسناک نداریم. ایلان ماسک، میلیاردر سرشناس حوزه‌ی فناوری، سال‌ها پیش درباره‌ی خطرات هوش مصنوعی هشدار داده بود.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی اثرگذاری هوش مصنوعی بر جنگ چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات