سقوط ارزش سهام مایکروسافت به‌دنبال مشکلات چت‌بات بینگ جدید

شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
مایکروسافت
مشکلات متعدد چت‌بات هوش مصنوعی بینگ باعث شده است ارزش سهام مایکروسافت طی هفته‌ی گذشته کاهش یابد.
تبلیغات

مایکروسافت درحال‌حاضر یک هوش مصنوعی غیرقابل پیش‌بینی دراختیار دارد که آن را به‌طور آزمایشی دردسترس عموم قرار داده، ولی گزارش‌های متعددی درمورد ارائه‌ی پاسخ‌هایی غیرمنطقی و عجیب‌وغریب ازطرف این چت‌بات منتشر شده است.

غول فناوری اهل ردموند با انتشار نسخه‌ی آزمایشی بینگ جدید سعی دارد با دریافت بازخورد کاربران، این ابزار را به راهکاری نوین و قدرتمند برای جست‌وجو در وب و کسب اطلاعات در موضوعات مختلف تبدیل کند اما طی چند هفته‌ی اخیر مشکلات زیادی در این هوش مصنوعی دیده شده است.

به‌عنوان مثال چت‌بات بینگ قبلاً برخی دانشجویان و روزنامه‌نگاران را تهدید کرده است. بینگ جدید حتی سعی کرد ازدواج یکی از نویسندگان نیویورک تایمز را به‌هم بزند و البته توانایی آن برای بازگردانی اطلاعات دقیق بسیار ضعیف است.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت چت‌بات مایکروسافت در این مرحله‌، صرفاً یک موضوع داغ است و ظاهراً عملکرد آن برای بهبود وضعیت دومین موتور جست‌وجوی جهان کافی نیست.

به گزارش فیوچریسم، سهام‌داران مایکروسافت تحت‌تأثیر مشکلات بینگ جدید قرار گرفته‌اند زیرا ارزش سهام این شرکت از ابتدای هفته حدود چهار درصد کاهش یافته است. درواقع می‌توان گفت از زمان ارائه‌ی نسخه‌ی پیش‌نمایش چت‌بات هوش مصنوعی مایکروسافت در هفتم فوریه، ارزش سهام آن به‌طور پیوسته درحال کاهش بوده است.

ظاهراً سازنده‌ی ویندوز تا این‌جا برنامه‌ی دقیقی برای استفاده از هوش مصنوعی نداشته است. این شرکت در پستی وبلاگی اعلام کرد چت‌بات بینگ می‌تواند به‌راحتی به بی‌راهه کشیده شود اما در نهایت کاربران را مقصر اصلی این موضوع دانست.

درحالی‌که ثابت شده است انتشار چت‌باتی مثل بینگ جدید، آزمایش اجتماعی جذابی محسوب می‌شود، اما این هوش مصنوعی همچنان در ارائه‌ی پاسخ‌های دقیق یا خلاصه‌کردن وب مشکلاتی دارد. به‌عبارت دیگر این چت‌بات در وضعیت کنونی خود، جست‌وجو را بهبود نمی‌دهد.

مایکروسافت به‌وضوح در میانه‌ی مسیری گرفتار شده که به‌سرعت درحال تکامل است. از یک‌ طرف این شرکت به‌احتمال زیاد شاهد سطح بی‌سابقه‌ای از تعامل کاربران با موتور جست‌وجوی ۱۴ ساله‌ی خود است و از سوی دیگر چت‌بات هوش مصنوعی آن، مشکلات متعددی دارد.

مایکروسافت قبلاً شکست در چت‌بات‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی را با پروژه‌ی Tay تجربه کرده و باید دید آیا تلاش‌های اخیر آن سرانجام با موفقیت همراه خواهد شد یا خیر. نکته‌ی مهم این است که غول فناوری مستقر در ردموند برای بهبود وضعیت کنونی بینگ جدید باید کارهای زیادی انجام دهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات