«ایلان ماسک و استیو جابز بسیار شبیه هم‌اند و این چیز خوبی نیست»

جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۶
مطالعه 2 دقیقه
استیو جابز / Steve Jobs بنیان گذار اپل در کنفرانس مطبوعاتی
استیو وزنیاک، هم‌بنیان‌گذار اپل، می‌گوید شباهت‌های زیادی بین ایلان ماسک و استیو جابز وجود دارد و ماسک همچون جابز می‌خواهد مثل رهبر یک فرقه باشد.
تبلیغات

گروهی از مردم به ایلان ماسک و اهدافش اعتقاد فراوانی دارند، اما گروهی دیگر به‌شدت از او متنفرند. آن‌طور که به نظر می‌رسد استیو وزنیاک، هم‌بنیان‌گذار اپل، تا حد زیادی به دسته‌ی دوم نزدیک است. وزنیاک می‌گوید ماسک با طرح ادعاهای نادرست درباره‌ی فناوری خودران تسلا پول او و خانواده‌اش را «به سرقت برد.»

وزنیاک در مصاحبه‌ای با شبکه‌ی CNBC گفت ایلان ماسک شباهت‌های زیادی با استیو جابز، هم‌بنیان‌گذار فقید اپل دارد اما وقتی بحث به کارآفرینی می‌رسد، استعداد ماسک در حد و اندازه‌ی جابز نیست. به گفته‌ی وزنیاک، ایلان ماسک همچون استیو جابز تمایل دارد به‌عنوان فردی مهم دیده شود و همچون رهبر یک فرقه باشد.

دوست ندارم چنین گفته‌ای به زبان بیاورم، اما ایلان ماسک و استیو جابز بسیار شبیه هم هستند. هر دوی آن‌ها تمایل دارند که به‌عنوان فردی مهم دیده شوند و مثل رهبر یک فرقه باشند. با این‌حال وقتی به ایلان ماسک و تسلا نگاه کنید، صداقت زیادی نمی‌بینید.
- استیو وزنیاک، هم‌بنیان‌گذار اپل، در مصاحبه با شبکه‌ی CNBC

استیو وزنیاک می‌گوید بسیاری از مردم بدون توجه به آنچه افرادی مثل ایلان ماسک و استیو جابز می‌گویند، دنباله‌رو آن‌ها می‌شوند: «این افراد از نقطه‌ی قضاوت‌شدن عبور می‌کنند. بسیاری از فرقه‌ها این‌چنین هستند.» وزنیاک در مصاحبه‌اش تأکید کرد که «این چیز خوبی نیست.»

استیو وزنیاک می‌گوید زندگی‌اش همیشه بر پایه‌ی صداقت کامل پیش رفته، صفتی که نمی‌توان به ایلان ماسک نسبت داد: «ایلان ماسک و تسلا با گفتن چیزهایی که ما به واقعی‌بودن آن‌ها باور داشتیم، از خانواده‌ام، خودم و همسرم پول زیادی دزدیدند.»

استیو وزنیاک
استیو وزنیاک

استیو وزنیاک در حال اشاره به خودروی تسلایی است که در سال ۲۰۱۶ خریداری کرد، زمانی که تسلا قابلیت کمک‌راننده‌ی FSD را به‌صورت بتا ارائه داد. در آن زمان ایلان ماسک گفته بود که خودروی تسلا تا پایان سال ۲۰۱۶ می‌تواند در سراسر آمریکا به‌صورت کاملا خودران حرکت کند.

وزنیاک و همسرش ۵۰٬۰۰۰ دلار برای خودروی دیگری که هشت دوربین و تعداد بیشتری حسگر داشت خرج کردند. ماسک گفته بود آن خودرو تا پایان سال ۲۰۱۷ می‌تواند بدون دخالت راننده به حرکت دربیاید.

وزنیاک می‌گوید سیستم خودران خودروی تسلا فاصله‌ی زیادی با آنچه ایلان ماسک وعده داده بود دارد: «این سیستم همیشه دچار خطا می‌شود. رانندگی با FSD تجربه‌ای ناخوشایند و ترسناک است.»

به گزارش تک‌اسپات، وزنیاک با وجود انتقادات شدیداللحنش می‌گوید که برخی از ویژگی‌های ایلان ماسک را ستایش می‌کند. از نگاه او، ایلان ماسک تأثیر به‌سزایی روی مهاجرت از خودروهای مبتنی‌بر سوخت فسیلی به خودروهای برقی داشته است.

وزنیاک دررابطه‌با هم‌بنیان‌گذار فقید اپل می‌گوید: «استیو جابز واقعا آن‌قدر هم دروغگو نبود. اما گفته‌هایش را به‌شیوه‌ای مطرح می‌کرد... که مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات