سامسونگ و اپل کمترین آسیب را به محیط‌زیست می‌زنند

چهارشنبه ۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
بهترین گوشی برای عکاسی
پایداری (فاقد اثر مخرب بر محیط‌زیست) گوشی‌های هوشمند با پیشتازی اپل و سامسونگ به قله‌ جدید رسیده؛ اما زباله‌های الکترونیکی همچنان نگرانی اصلی هستند.
تبلیغات

به‌گزارش شرکت تحقیقاتی کانترپوینت، پایداری گوشی‌های هوشمند در حال رسیدن به قله‌های جدیدی است و اپل و سامسونگ در زمینه‌ی نوآوری‌های پایدار پیشتاز هستند. این گزارش که «گوشی‌های هوشمند و اقتصاد چرخشی و ایجاد آینده‌ای پایدار» نام دارد، پنج تولیدکننده‌ی برتر تجهیزات اصلی گوشی‌های هوشمند را براساس تلاش‌هایشان برای کاهش تأثیر آن‌ها بر محیط‌زیست ازطریق استفاده‌ی مجدد از مواد و بازیافت دستگاه‌ها و به‌حداقل‌رساندن ضایعات در طول چرخه‌ی حیات گوشی‌های هوشمند، از طراحی و تولید تا مصرف انرژی ارزیابی می‌کند.

اپل و سامسونگ در پایداری گوشی‌های هوشمند پیشتاز هستند

ارزیابی گزارش به‌گونه‌ای است که چشم‌انداز هر تولیدکننده و رویکرد کلی برای پایداری را ارزیابی می‌کند. به‌نظر می‌رسد چشم‌انداز اپل شفاف‌تر از رقبایش است. درهرحال، هر‌یک از تولیدکننده‌های برتر در سه مرحله‌ی اصلی اقتصاد چرخشی گوشی‌های هوشمند عملکرد متفاوتی دارند: تولید و مصرف و بازیافت.

ازنظر تولید، تولیدکننده‌ها بر اجزای سازگار با محیط‌زیست و بسته‌بندی و مکانیزم‌های صرفه‌جویی در آب در فرایندهای تولیدی خود تمرکز کرده‌اند. برندهایی مانند سامسونگ و اپل و اوپو نیز فروشندگان خود را تشویق کرده‌اند که به قواعد زیست‌محیطی پایبند باشند. بااین‌حال، درآمد و سود همچنان اهداف اصلی این شرکت‌ها هستند.

ازنظر مصرف، تولید‌کننده‌ها باید میل به انگیزه‌دادن به مصرف‌کنندگان برای ارتقا به دستگاه‌های جدیدتر و پیشرفت‌‌تر با نیاز به حفاظت از محیط‌زیست را متعادل کنند. تولیدکننده‌های چینی مانند اوپو و شیائومی و ویوو در تلاش برای بهبود عمر باتری و بهره‌وری انرژی هستند. اپل از‌نظر بادوام‌ و به‌روز بودن و نوآوری‌های پایداری و سامسونگ ازنظر تعمیر و بهره‌وری انرژی و شبکه‌های پس از فروش برتری دارند.

وقتی از بازیافت صحبت می‌شود، تولیدکننده‌ها نقش مهمی در بازیابی یا تعمیر گوشی‌های هوشمند خود پس از رسیدن به پایان عمر مفید ایفا می‌کنند. هدف اصلی کاهش ضایعات الکترونیکی است. بازار جهانی محصولات نوسازی‌شده (محصولی که پس از عیب‌یابی و تعمیر، مجدداً بسته‌بندی و به بازار عرضه می‌شود) در سال‌های اخیر رشد درخورتوجهی کرده است؛ اما اقدامات تولیدکننده‌ها درزمینه‌ی بهسازی و نوسازی و کاهش ضایعات الکترونیکی محدود است.

به‌طور‌کلی، درحالی‌که اپل و سامسونگ از‌نظر ابتکارات پایداری پیشتاز هستند، تلاش‌های تمام تولیدکننده‌های گوشی‌های هوشمند در‌مقایسه‌با حجم گوشی‌های هوشمند جدیدی که هر‌سال عرضه می‌شوند، کم است. تولیدکننده‌ها برای ایجاد تفاوت واقعی در مبارزه با ضایعات الکترونیکی و دیگر مسائل زیست‌محیطی، برای تشویق استفاده‌ی مجدد و بازیافت گوشی‌های هوشمند باید بیشتر تلاش کنند و پایداری را در تمام مراحل چرخه عمر دستگاه‌ها در اولویت قرار دهند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات