گوگل پلتفرم تماس تصویری سه‌بعدی هولوگرافیک استارلاین را به‌نمایش گذاشت

چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
گوگل نمونه‌ی اولیه‌ی فناوری استارلاین را به‌نمایش گذاشت؛ پروژه‌ای که امکان برقراری تماس‌های ویدئویی سه‌بعدی هولوگرافیک را ارائه می‌دهد.
تبلیغات

سال‌های گذشته و شرایط همه‌گیری کرونا به‌ ما نشان داد که تعامل چهره‌به‌چهره چقدر ضروری است و این اقدام چه در حالت حضوری و چه ازطریق پلتفرم‌های مجازی اهمیت زیادی دارد. البته نمی‌توان انکار کرد که ارتباطات تصویری مجازی گاه احساس ناخوشایندی دارند و خیره‌شدن به مستطیلی کوچک در طول جلسات طولانی آنلاین ویدئویی می‌تواند برای برخی افراد خسته‌کننده باشد.

به‌هرحال، اگر بتوان هنگام تماس‌های تصویری مجازی احساس کرد که شخص مقابل شبیه به تعاملات واقعی روه‌بروی ما نشسته است چطور؟ پروژه‌ی استارلاین گوگل دقیقاً با هدف ارائه‌ی چنین سیستمی را‌ه‌اندازی شده است. این پلتفرم سه‌بعدی هولوگرافیک برای ارائه‌ی احساس حضور شخص مقابل هنگام برقراری تماس‌های ویدئویی آنلاین طراحی شده است.

به‌گزارش ExtremeTech، پروژه‌ی استارلاین با بیش‌ از ۱۰ دوربین و حسگر محیطی به‌ ابعاد تقریبی یک‌ متر مکعب یعنی جایی‌که شما نشسته‌اید، بررسی می‌کند. همان‌طور‌که گوگل به‌طور‌مداوم تصویر شما را زیرنظر دارد، داده‌های مرتبط با آن به‌طور‌لحظه‌ای فشرده‌سازی می‌شود تا بتوان آن‌ها را روی شبکه‌های معمولی ارسال کرد.

هنگامی‌که این اطلاعات به مقصد برسند، گوگل تصویر شما را روی صفحه‌نمایشی شیشه‌ای رندر می‌کند و جلوه‌ای هولوگرافیک می‌سازد که احساسی شبیه‌ به مکالمات چهره‌به‌چهره‌ی واقعی را انتقال می‌دهد. صدای فراگیر نیز به شما کمک می‌کند تجربه‌ی صوتی طبیعی‌تری داشته باشید و سیستم نمایش میدان‌ نور پیشرفته‌ی گوگل حس واقعی حجم و عمق را در تصویر شخص مقابل ایجاد می‌کند.

تماشا در آپارات

گوگل اولین‌بار در کنفرانس توسعه‌دهندگان سال گذشته موسوم به I/O 2021، پروژه‌ی استارلاین را رونمایی کرد. اکنون این فناوری در مرحله‌ی آزمایش در دفاتر داخلی این شرکت قرار دارد. سردبیر CNET، اسکات استین، به یکی از این دفترها دعوت شد تا استارلاین را شخصاً آزمایش کند. استین در بررسی خود از این کارآزمایی اشاره کرد که راه‌اندازی سیستم چت ویدئویی در ابعاد واقعی و به‌طور‌لحظه‌ای درابتدا کمی دردسرساز بود؛ اما درنهایت ماهیت اصلی آن، یعنی احساس حضور شخص مقابل را درک کرد. او می‌نویسد:

احساس می‌کردیم که پشت میز کافی‌شاپ با یکدیگر صحبت می‌کنیم.

به‌نظر می‌رسد که این حس واقع‌گرایی پیامدهای مثبتی در نحوه‌ی ارتباط با افراد دارد. طبق گزارش‌ها، گوگل دریافته است که کاربران هنگام مکالمات ویدئویی ازطریق استارلاین به‌جای تماس‌های ویدئویی معمولی، توجه و یادآوری حافظه و حس کلی حضور بهتری را تجربه می‌کنند. در این نوع تماس‌ها، افراد تا ۴۰ درصد رفتارهای غیرکلامی بیشتری مثل تکان‌دادن سر و حرکت ابرو و حرکت دست را انجام می‌دهند و تمرکز بیشتری روی شخص مقابل دارند؛ ویژگی‌هایی که به ایجاد تجربه‌ی کلی گفت‌وگوی مجازی بهتر کمک می‌کند.

ناگفته نماند فناوری استارلاین هنوز کامل نیست. گاهی‌ اوقات بالای سر افراد کمی ناهموار یا مبهم به‌نظر می‌رسد؛ زیرا تصویر وی به‌درستی رندر نشده است و وضوح کلی نمایشگر نیز آن‌طور‌که انتظار می‌رود، زیاد نیست.

ناگفته نماند که پروژه‌ی مذکور چیزی نیست که هر فرد معمولی بتواند به‌طور‌روزانه از آن استفاده کند؛ زیرا راه‌اندازی نسبتاً پیچیده‌ای دارد و درحال‌حاضر، برای استفاده از ان باید وارد غرفه‌ی مخصوصی شوید که بخش نشیمن و صفحه‌ای شیشه‌ای دارد که تعداد زیادی از حسگرهای پروژه آن‌ را احاطه کرده‌اند. بااین‌حال، استارلاین به‌عنوان پروژه‌ای که تجربه‌ی حضور را در تماس‌های ویدئویی ارائه می‌دهد، بسیار جذاب به‌نظر می‌رسد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات