زاکربرگ با شاکیان پرونده کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری توافق کرد و از خطر اخراج گریخت

شنبه ۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
مارک زاکربرگ و شریل سندبرگ درمورد رسوایی مرتبط با حریم‌خصوصی داده‌های کمبریج آنالیتیکا (Cambridge Analytica)، با شاکیان خود به توافق رسیده‌اند.

ظاهراً متا موفق شده است با شاکیان پرونده‌ی کمبریج آنالیتیکا به توافق برسد؛ مؤسسه‌ای که به سوءاستفاده از اطلاعات میلیون‌ها کاربر فیسبوک در کمپین‌های تبلیغاتی انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ متهم شد. همان‌طور که رویترز قبلاً گزارش داده است، پرونده‌ی شاکیان نشان می‌دهد که طرفین این دعوی قضایی به توافقی اصولی دست یافته‌اند و برای کتبی کردن آن، درخواست ۶۰ روز توقف کرده‌اند. اگر این پرونده با توافق همراه نمی‌شد، زاکربرگ و سندبرگ قبل از ۲۰ سپتامبر برکنار می‌شدند.

ورج می‌نویسد، تاکنون جزئیات زیادی درمورد شرایط توافق زاکربرگ و سندبرگ با شاکیان آن‌ها دردسترس قرار نگرفته است. متا نیز از اظهارنظر دراین‌مورد خودداری کرد، درحالی‌که وکلای شاکیان نیز همچنان اطلاعاتی درمورد روند پرونده ارائه نداده‌اند. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد این مورد هرچقدر که برای متا هزینه‌بر باشد، سعی در جلوگیری از پیش‌رفتن آن خواهد کرد.

اکنون، زاکربرگ به‌جای ارائه‌ی جزئیات درمورد آنچه شرکت او در زمان انتخابات ۲۰۱۶ انجام داده است، فقط باید از جو روگان سؤال کرده و درمورد هدست‌های واقعیت‌ مجازی جدید صحبت کند.

در شکایت فوق گفته شده است که فیسبوک داده‌های کاربران را به‌طور غیرقانونی با شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر به‌اشتراک گذاشته و درواقع آن‌طور که باید، جلوی سوءاستفاده‌ی دیگران را از این داده‌ها نگرفته است. زاکربرگ در سال ۲۰۱۸ با سؤالاتی ازطرف کنگره‌ی ایالات متحده مواجه شد و تلاش زیادی برای روشن‌تر کردن این موضوع انجام نداد و علاوه‌براین هیچ جزئیاتی درمورد اتفاق کمبریج آنالیتیکا ارائه نکرد؛ شرکتی که کمپین ریاست‌جمهوری ترامپ آن را استخدام کرده بود و رسوایی آن در سوءاستفاده از داده‌های کاربران فیسبوک، می‌توانست به حذف داده‌های میلیون‌ها پروفایل این پلتفرم اجتماعی منجر شود.

مطالب مشابه

نظرات