ایلان ماسک در مصاحبه با یک مجله چینی، از اهداف بلندپروازانه‌اش برای دستیابی به آینده‌ بهتر می‌گوید

یک‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
ایلان ماسک در گفت‌وگو با مجله‌ای که آژانس سانسور اینترنتی چین آن را اداره می‌کند از اهدافی مثل پتانسیل تسلا، نورالینک و اسپیس ایکس برای دستیابی به آینده‌ای بهتر سخن گفته است.

یانگ لیو، خبرنگار خبرگزاری دولتی چین، اهداف ایلان ماسک را برای دستیابی به انرژی پایدار، ایمپلنت‌های مغزی و اکتشافات فضایی در مقاله‌ای منتشر کرد. وظیفه‌ی اداره‌ی این مجله برعهده‌ی سازمان نظارت و سانسور اینترنت این کشور است.

به‌نوشته‌ی ورج، اداره‌ی فضای سایبری چین موسوم به CAC که سال ۲۰۱۳ تشکیل شد، مسئولیت ایجاد و اجرای سیاست‌های مرتبط با محتوای آنلاین، داده‌های کاربران و امنیت دیجیتال را برعهده دارد. CAC مدتی بعد از تأسیس، مجله‌ای را راه‌اندازی کرد که به‌گفته‌ی استلا چن، محقق ارشد پروژه‌ی رسانه‌ی چین، معمولاً شامل اطلاعیه‌های نظارتی و تحقیقات درمورد سیاست‌های اینترنتی است. این مجله ابتدا به‌عنوان یک رسانه‌ی جدید توصیف شد و نام آن اوایل سال جاری به فضای مجازی چین تغییر یافت.

شماره‌ی ماه جولای مجله‌ی فضای سایبری چین، مقاله‌هایی از اریک جینگ شیاندونگ، مدیرعامل Ant Group و ماسک منتشر کرد. شایان‌ ذکر است که Ant Group مسئول راه‌اندازی سرویس پرداخت چینی Alipay است. لیو، ترجمه‌ی انگلیسی مقاله‌ی ماسک را در پستی در خبرنامه‌ی Substack خود ارائه کرده است. ماسک می‌گوید که این مجله از وی دعوت کرده تا افکار خود را درمورد چشم‌انداز فناوری و بشریت به‌اشتراک بگذارد و سپس به توصیف و ترویج فناوری‌های مورداستفاده در شرکت‌های تحت مالیک خود ازجمله تسلا، اسپیس ایکس و نورالینک بپردازد. مدیرعامل تسلا اعتقاد دارد دستاوردهای شرکت‌های تحت مدیریت وی می‌تواند به ساخت آینده‌ای بهتر برای انسان‌ها کمک کند. او می‌گوید:

ماسک همچنین برخی از اهداف بلندپروازانه‌تر خود را به‌عنوان نمونه‌هایی از فناوری‌های شرکت‌های خود، مطرح کرده است که ازجمله می‌توان به شهر خودپایدار در مریخ، توسعه‌ی روش‌هایی برای ادغام انسان با هوش مصنوعی و اصلاح باتری‌ها اشاره کرد. مدیرعامل تسلا همچنین به ربات انسان‌نمای این شرکت اشاره کرده و فکر می‌کند مردم احتمالاً کمتر از یک دهه‌ی آینده بتوانند آن را به‌عنوان هدیه خریداری کنند.

لیو در توییتی، این مقاله را حرکتی هوشمندانه ازطرف ماسک خواند، زیرا به او اجازه می‌دهد از فرصت استفاده کرده و توانایی‌های فنی شرکت‌هایش را به مقامات چینی و مردم نشان دهد.

ماسک اظهار داشت:

حضور ماسک در نشریه‌ای که CAC آن را اداره می‌کند، با حمایت صریح او از آزادی بیان در تضاد است؛‌ همان مفهومی که الهام‌بخش تصمیم وی برای خرید توییتر بود. CAC درطول سال‌ها، تعدادی سیاست طراحی‌شده برای سانسور و محدود‌کردن سخن‌رانی‌های آنلاین اجرا کرده است. به‌عنوان مثال، قانون امنیت سایبری این سازمان، پلتفرم‌های اجتماعی را ملزم می‌کند که محتوای حاوی اطلاعات ممنوعه را حذف کنند و درغیر این‌صورت، با مجازات این نهاد دولتی مواجه خواهند شد.

CAC سال گذشته تلاش کرد تا اپلیکیشن Didi را از اپ‌استورها حذف کند. این سازمان در راستای این هدف از اپل خواست که یک برنامه‌ی محبوب قرآن را نیز از فروشگاه خود حذف کند. سازمان نظارت و سانسور اینترنت چین همچنین خط‌تلفنی را برای کاربران راه‌اندازی کرده تا نظراتی که با حزب کمونیست این کشور در تصاد است، گزارش کنند و اخیراً قوانین جدیدی را پیشنهاد کرده که براساس آن، پلتفرم‌های اجتماعی باید همه‌ی نظرهای ارسالی کاربران را بررسی کنند.

مطالب مشابه

نظرات